Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Dobrze sezonowany surowiec na dom z bali


Recommended Posts

Najważniejszym powodem pracy drewna w domach z bali jest dosychanie drewna, z którego jest ten dom wykonany - im bardziej mokre i miękkie drewno, tym bardziej pracuje. Drugim z kolei powodem jest efekt osiadania domów wykonanych w tej technologii.

Jeśli połączymy te dwa powody ze sobą, a ma to zawsze miejsce gdy wykonamy dom z mokrych bali, zarówno proces osiadania jak i dosychania bali stają się niekontrolowane. Najlepszym sposobem jest używanie bali wysuszonych. Nie wszędzie jednak są one dostępne i niewiele firm stosuje je w budowanych przez siebie domach.

Drugim sposobem jest stosowanie bali wykonanych z klejonego drewna. Mają one lepsze parametry mechaniczne, są bardziej odporne na skręcanie oraz mają zdecydowanie mniej pęknięć na powierzchni, będących głównie efektem schnięcia grubych elementów.

Trzeci sposób to specjalne wyprofilowanie styku bali z sobą. Można również zabezpieczyć elementy typu płytki, lustra itp. montując je na ekranach mocowanych do ścian z bali na specjalnych ślizgach. Jeśli pojawiają się stałe elementy pionowe (słupy, ściany z cegły lub szkieletu) konieczne jest zastosowanie elementów umożliwiających regulację.

Stolarka okienna i drzwiowa powinna być również mocowana w taki sposób, aby przewidywane osiadanie nie wpłynęło na ich poprawne funkcjonowanie ? ślizgi po bokach oraz odpowiednia przestrzeń ponad. Najlepszym sposobem uniknięcia problemów spowodowanych pracą drewna w domu z bali, to powierzenie wykonania takiego domu firmie dysponującej zarówno odpowiednim materiałem jak i doświadczeniem w wykonywaniu takich inwestycji.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...