Skocz do zawartości

Strop gęstożebrowy


Recommended Posts

W budownictwie mieszkaniowym jedno- i wielorodzinnym najczęściej są stosowane stropy i stropodachy gęstożebrowe. Są one także projektowane w obiektach o skomplikowanej architekturze (wnęki, wykusze, ryzality) a także wszędzie tam, gdzie cechy takiego stropu są najbardziej wskazane dla budynku.

Stropy gęstożebrowe są poziomymi, usztywniającymi, przeponami zwiększającymi sztywność przestrzenną budynku, mogącymi przenosić znaczne, również dynamiczne obciążenia. Zastosowanie do ich wypełnienia lekkich pustaków stropowych sprawia, że są lekkie, a użyte żebra - zarówno gotowe, zrobione w fabryce, jak i wykonane ze stali zbrojeniowej i betonu bezpośrednio na placu budowy - gwarantują bezpieczeństwo, dobrą wytrzymałość i stabilizację całej bryły budynku.

Jest to istotne w perspektywie coraz częściej występujących silnych, huraganowych wiatrów. Bezpieczeństwo mechaniczne stropów gęstożebrowych, zwłaszcza ceramicznych, idzie w parze z odpornością ogniową. Podstawową zaletą stropów gęstożebrowych jest możliwość ich montażu na placu budowy bez użycia ciężkich maszyn. Deskowanie stosowane do budowy nie musi być pełne: powinno umożliwić wylanie żelbetonowych żeber, dla których naturalną formę stanowią odpowiednio ukształtowane pustaki stropowe to jest: być ułożone np. co 31cm dla stropów Ackermana. Deskowanie takie może być używane wielokrotnie.

Cechą docenianą w czasie eksploatacji budynku jest jakość, trwałość i estetyka oglądanego na co dzień sufitu. Stropy gęstożebrowe stanowią najlepsze podłoże do wykonania sufitu: są jednorodne więc pozwalają na równe i trwałe położenie tynku, unika się "klawiszowania" stropu - nie będzie spękań tynku jak wzdłuż płyt, ani smug widocznych na tynku (w wyniku przyciągania kurzu i wilgoci) jak na stropach belkowych. W każdym rodzaju stropu należy zadbać o odpowiednie docieplenie i izolację akustyczną.

Stropy gęstożebrowe wymagają cieńszej warstwy materiałów izolacyjnych niż stropy monolityczne. Wśród stropów gęstożebrowych najlepszym izolatorem hałasu jest strop ceramiczny, choć on również wymaga wyciszenia. Najgorzej tłumi hałas strop gęstożebrowy z pustakami styropianowymi.

Przy wykonywaniu każdego rodzaju stropu należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń projektanta: stosować zalecone grubości stali zbrojeniowej, klasy betonu i wielkości pustaków wypełniających. Producenci pustaków stropowych, zgodnie z normą, deklarują ich maksymalny ciężar jednostkowy - rzecz niezbędna przy projektowaniu stropu.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Witam, trochę może odświeżę temat. W projekcie domu mam strop teriva 1 24cm/60cm, poddasze użytkowe, nad salonem o rozpiętosci 4,9m mam zaplanowane belki o długości 5,1m. Moje pytanie dotyczy max obciążenia belki ścianką działową, na stropie nad salonem mam przewidzianą ściankę działową (rówolegle do belek stropowych) wykonaną z porothermu 11,5, długość jej to około 4,9mm a wysokość około 2,7m więc wyliczyłem że m2 ścianki ważyć będzie 88kg, natomiast cała ścianką będzie ważyć około 1200kg, będzie to pełna ścianka bez skosów, ponieważ jest od strony szczytu. Kierwonik budowy stwierdził że wystarczy zsunąć dwie belki do siebie i będzie ok, ja natomiast nie jestem do końca przekonany czy to wystarczy. Dlatego chciałbym uzyskać informacje jaki może oddziaływać max ciężar ścianki działowej na belkę stropową ??


Piotr

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
ja mam podobną sytuację tyle że stawiam działowe z ytonga 12 cm i kierownik tak samo mi polecił - 2 belki teriwy koło siebie w lini pod scianą dadzą radę - zobacz że bedzie tam nadbetonu z 25 cm !!! z zwykły monolit ma tylko 15 i mozna stawiac gdzie się chcę - ważne abys trafił dokładnie na te belki scianą i nie ma się co przejmowac - dla swiętego spokoju możesz je dozbroić prętami fi 12 mm żebr .
pozdro


ja mam podobną sytuację tyle że stawiam działowe z ytonga 12 cm i kierownik tak samo mi polecił - 2 belki teriwy koło siebie w lini pod scianą dadzą radę - zobacz że bedzie tam nadbetonu z 25 cm !!! z zwykły monolit ma tylko 15 i mozna stawiac gdzie się chcę - ważne abys trafił dokładnie na te belki scianą i nie ma się co przejmowac - dla swiętego spokoju możesz je dozbroić prętami fi 12 mm żebr .
pozdro
Link do komentarza
tak przewiduje technologia wykonania takich stropów, więc rewelacji tu żadnych nie ma
zresztą w necie pełno jest całych instrukcji na kładzenie terivy, możecie przy okazji zobaczyć, czy resztę stropu wykonali Wam poprawnie

a przy okazji
te peany n/t stropu gestożebrowego Pani ekspert są przesadzone, w paru miejscach można by podmienić sformułowanie "strop gęstożebrowy" na np. monilit i wtedy będzie git icon_smile.gif
Link do komentarza
Wracając do tematu połączenia dwóch belek do siebie pod ściankę działową, wyszło mi teraz że lepiej będzie gdy rozsunę środkowe dwie belki, na odlegołość około 18cm, wówczas mógłbym zastosować belkę zbrojoną 14cm x 21cm, wg tabel terivy w belce o długości 5,2mm są 2x8mm dołem, 1x8mm górą plus 1x8mm L=3640 + 1x8mm L=2840 zgrzane w środkowej części belki. Jeśli zastosuję zbrojenie 3x16mm dołem i 2X12mm górą będzie ok, czy lepiej dać dołem 4x16mm dołem??

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ano jest problem, bo żeby to właściwie ocenić trzeba by mieć te panele w rękach. 
    • Tak, pamiętając, że pierwszy i ostatni panel kładziemy na końcach paneli ułożonych w przeciwnym kierunku,  środkowy z przesunięciem w osi powstałej bryły o szerokość panela, z lewej.    Ważne jest, żeby w pierwszej fazie suszenia paneli wszystkie końce były podparte, przecież nie chcemy  deformacji paneli.        Nie, wszystko tak samo, ale panele dotykają się w miejscach niepodpartych wcześniej.   Układamy pierwszy panel 20 cm od brzegu ostatni tak samo a środkowy z drugiej strony osi budowanej bryły, czyli teraz od prawej. Powstała bryla ma wystające końce z kazdej strony   Zdemontować w pierwszym dniu same panele, podkłady niech lekko jeszcze przeschną,  demontować je na drugi dzień układając gdzieś dołem do góry, w pomieszczeniu dobrze wentylowanym.    ń    Jeżeli jest to rozdzielacz obsługujący wyłącznie piętro, to tak wystarczy te dwa zawory zamknąć. Widzę, że  już są zamknięte, przed zamknięciem zaworów najlepiej wyłączyć pompę rozdzielacza.      Nie widzę całej instalacji, ale jak jest jeszcze taka skrzynka na parterze to tak, kocioł, jego pompa będzie podawać czynnik grzewczy tylko na parter.     Tam powinien być sprawny bypass i pompa wtedy miesza tylko wodę w obiegu zamkniętym piętra.       Pompa w rozdzielaczu na parterze, jeżeli jest  takowa, to ona może pracować, jak nie ma, to pompa kotła powinna spokojnie to ogarnąć.     Wiem, że chcesz dobrze, ale obawiam się, że byt szybkie suszenie może spowodować deformację paneli, przekładki są  za wąskie, w dodatku musiałyby być równane na strugarce, inaczej potem będą problemy z łączeniem paneli.    
    • Ale tych listewek potrzeba będzie kolosalne ilości, bo przecież nie położysz całego panela podpartego na dwóch końcach, bo tak się odkształci, że nie będzie możliwości ponownego spięcia zamków przy ponownym montażu A tych paneli zapewne poszło na podłogi kilkanaście paczek
    • Najlepiej jednak byłoby je przekładać, jakimiś listewkami, tak jak się suszy deski. Wiem, że nikt nie trzyma w domu przekładek w takiej ilości, ale warto się postarać o odpady w jakimś warsztacie drzewnym. Wystarczą takie surowe, z obrzynania desek. Pojedyncze panele wyschną szybciej i pewniej.
    • Komentarz dodany przez sebek: no wlasanie dzisiaj miałem okazje takie cos zrobic i ciezko jest wejsc w ustawienia nie czyta unifonu wyskakuje bład f4 co juz sprawdziłem . ktos pomoze jak wejsc w menu i zaprogramować 6 mieszkań .Generalnie jest to opcja szeregowa z otwieraniem drzwi ale nie wiem jak to wykąbinowac
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...