Skocz do zawartości

Strop gęstożebrowy


Recommended Posts

W budownictwie mieszkaniowym jedno- i wielorodzinnym najczęściej są stosowane stropy i stropodachy gęstożebrowe. Są one także projektowane w obiektach o skomplikowanej architekturze (wnęki, wykusze, ryzality) a także wszędzie tam, gdzie cechy takiego stropu są najbardziej wskazane dla budynku.

Stropy gęstożebrowe są poziomymi, usztywniającymi, przeponami zwiększającymi sztywność przestrzenną budynku, mogącymi przenosić znaczne, również dynamiczne obciążenia. Zastosowanie do ich wypełnienia lekkich pustaków stropowych sprawia, że są lekkie, a użyte żebra - zarówno gotowe, zrobione w fabryce, jak i wykonane ze stali zbrojeniowej i betonu bezpośrednio na placu budowy - gwarantują bezpieczeństwo, dobrą wytrzymałość i stabilizację całej bryły budynku.

Jest to istotne w perspektywie coraz częściej występujących silnych, huraganowych wiatrów. Bezpieczeństwo mechaniczne stropów gęstożebrowych, zwłaszcza ceramicznych, idzie w parze z odpornością ogniową. Podstawową zaletą stropów gęstożebrowych jest możliwość ich montażu na placu budowy bez użycia ciężkich maszyn. Deskowanie stosowane do budowy nie musi być pełne: powinno umożliwić wylanie żelbetonowych żeber, dla których naturalną formę stanowią odpowiednio ukształtowane pustaki stropowe to jest: być ułożone np. co 31cm dla stropów Ackermana. Deskowanie takie może być używane wielokrotnie.

Cechą docenianą w czasie eksploatacji budynku jest jakość, trwałość i estetyka oglądanego na co dzień sufitu. Stropy gęstożebrowe stanowią najlepsze podłoże do wykonania sufitu: są jednorodne więc pozwalają na równe i trwałe położenie tynku, unika się "klawiszowania" stropu - nie będzie spękań tynku jak wzdłuż płyt, ani smug widocznych na tynku (w wyniku przyciągania kurzu i wilgoci) jak na stropach belkowych. W każdym rodzaju stropu należy zadbać o odpowiednie docieplenie i izolację akustyczną.

Stropy gęstożebrowe wymagają cieńszej warstwy materiałów izolacyjnych niż stropy monolityczne. Wśród stropów gęstożebrowych najlepszym izolatorem hałasu jest strop ceramiczny, choć on również wymaga wyciszenia. Najgorzej tłumi hałas strop gęstożebrowy z pustakami styropianowymi.

Przy wykonywaniu każdego rodzaju stropu należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń projektanta: stosować zalecone grubości stali zbrojeniowej, klasy betonu i wielkości pustaków wypełniających. Producenci pustaków stropowych, zgodnie z normą, deklarują ich maksymalny ciężar jednostkowy - rzecz niezbędna przy projektowaniu stropu.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Witam, trochę może odświeżę temat. W projekcie domu mam strop teriva 1 24cm/60cm, poddasze użytkowe, nad salonem o rozpiętosci 4,9m mam zaplanowane belki o długości 5,1m. Moje pytanie dotyczy max obciążenia belki ścianką działową, na stropie nad salonem mam przewidzianą ściankę działową (rówolegle do belek stropowych) wykonaną z porothermu 11,5, długość jej to około 4,9mm a wysokość około 2,7m więc wyliczyłem że m2 ścianki ważyć będzie 88kg, natomiast cała ścianką będzie ważyć około 1200kg, będzie to pełna ścianka bez skosów, ponieważ jest od strony szczytu. Kierwonik budowy stwierdził że wystarczy zsunąć dwie belki do siebie i będzie ok, ja natomiast nie jestem do końca przekonany czy to wystarczy. Dlatego chciałbym uzyskać informacje jaki może oddziaływać max ciężar ścianki działowej na belkę stropową ??


Piotr

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
ja mam podobną sytuację tyle że stawiam działowe z ytonga 12 cm i kierownik tak samo mi polecił - 2 belki teriwy koło siebie w lini pod scianą dadzą radę - zobacz że bedzie tam nadbetonu z 25 cm !!! z zwykły monolit ma tylko 15 i mozna stawiac gdzie się chcę - ważne abys trafił dokładnie na te belki scianą i nie ma się co przejmowac - dla swiętego spokoju możesz je dozbroić prętami fi 12 mm żebr .
pozdro


ja mam podobną sytuację tyle że stawiam działowe z ytonga 12 cm i kierownik tak samo mi polecił - 2 belki teriwy koło siebie w lini pod scianą dadzą radę - zobacz że bedzie tam nadbetonu z 25 cm !!! z zwykły monolit ma tylko 15 i mozna stawiac gdzie się chcę - ważne abys trafił dokładnie na te belki scianą i nie ma się co przejmowac - dla swiętego spokoju możesz je dozbroić prętami fi 12 mm żebr .
pozdro
Link do komentarza
tak przewiduje technologia wykonania takich stropów, więc rewelacji tu żadnych nie ma
zresztą w necie pełno jest całych instrukcji na kładzenie terivy, możecie przy okazji zobaczyć, czy resztę stropu wykonali Wam poprawnie

a przy okazji
te peany n/t stropu gestożebrowego Pani ekspert są przesadzone, w paru miejscach można by podmienić sformułowanie "strop gęstożebrowy" na np. monilit i wtedy będzie git icon_smile.gif
Link do komentarza
Wracając do tematu połączenia dwóch belek do siebie pod ściankę działową, wyszło mi teraz że lepiej będzie gdy rozsunę środkowe dwie belki, na odlegołość około 18cm, wówczas mógłbym zastosować belkę zbrojoną 14cm x 21cm, wg tabel terivy w belce o długości 5,2mm są 2x8mm dołem, 1x8mm górą plus 1x8mm L=3640 + 1x8mm L=2840 zgrzane w środkowej części belki. Jeśli zastosuję zbrojenie 3x16mm dołem i 2X12mm górą będzie ok, czy lepiej dać dołem 4x16mm dołem??

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jest to dom jednorodzinny. (Jestem nowy na na tym forum i za błędy w odpowiedziach przepraszam)
    • 1. Kodeks cywilny (KC) stanowi: Art. 154 KC: Określa, że ogrodzenia między sąsiednimi nieruchomościami powinny być stawiane na granicy, a koszty budowy i utrzymania ponoszą właściciele sąsiednich działek po połowie, chyba że strony ustalą inaczej. A jeśli sąsiadowi coś nie pasuje, to wystarcza cofnąć się na swoją stronę 10 cm żeby stawiać to co się chce. Do wysokości 2,2 metra. Art. 144 KC: Zakazuje działań, które nadmiernie ingerują w korzystanie z sąsiedniej nieruchomości (np. zbyt wysokie ogrodzenie zasłaniające światło). Właśnie te 2,2 metra   2. Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) stanowi: Zgłoszenie lub pozwolenie: Ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m wymagają zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo powiatowe lub urząd miasta). W niektórych przypadkach, np. przy ogrodzeniach od strony dróg publicznych, może być wymagane pozwolenie na budowę. Art. 29 ust. 1 pkt 23: Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają zgłoszenia, chyba że znajdują się w szczególnych lokalizacjach (np. przy zabytkach lub drogach publicznych). Art. 30: Zgłoszenie musi zawierać informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania prac oraz terminie rozpoczęcia budowy.   3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP): MPZP może określać szczegółowe wymagania dotyczące ogrodzeń, np. ich wysokości, materiału, kolorystyki czy prześwitu (np. zakaz pełnych ogrodzeń w określonych strefach). Jeśli działka nie jest objęta MPZP, stosuje się ogólne przepisy prawa budowlanego.   4. Warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):  § 41: Ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (np. ostre elementy na górze ogrodzenia są dopuszczalne tylko powyżej 1,8 m wysokości). § 43: Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, jeśli znajdują się przy drodze publicznej.   Okna sąsiada nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, jesli ogrodzenie bedzie miało poniżej 220 cm.
    • Komentarz dodany przez Jacek80: Eko House - OSZUŚCI !!! Publikują fałszywe "rankingi", sprzedają kiepsko działające oczyszczalnie, kupują pozytywne komentarze i straszą prawnikami za pisanie niewygodnej prawdy na temat ich produktów oraz metod działania. Uważajcie na tych oszustów i manipulatorów!
    • Witam Jaki tani kocioł jednofunkcyjny kondensacyjny polecacie do ogrzewania podłogowego domu 180m2?   Dom jest parterowy i posiada dwa rozdzielacze, jeden 10 pętli grzewczych a drugi na poddaszu 9 pętli.       
    • Chodzi o ogrodzenie tuż przy domu sąsiada ponieważ teraz jest wjazd (ten prostokąt pomarańczowy ) który ma tylko jedną ścianę z lewej strony i brama która jest bliżej mojego domu a ta L'ka przy domu sąsiada i drodze miałaby być wykończeniem ogrodzenia, rzecz w tym, że nie wiem czy mogę postawić płot tuż pod oknami sąsiada.  Docelowo przeniesiona brama przy ulicy co będzie zgodne z prawem. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...