Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

System ogrzewania powietrzem

Recommended Posts

System ogrzewania powietrzem może być podstawowym lub dodatkowym źródłem ogrzewania domu. Ciepło może być pozyskiwane zarówno z tradycyjnych kotłów jak i kominków wyposażonych w system DGP.

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/a/749-system-ogrzewania-powietrzem

Artytkuł pomija ekopiece (czyli pokojowe piece kominkowe na pelet), posiadające możliwość rozprowadzenia ogrzanego powietrza do kilku pomieszczeń. Są to urządzenia o tyle ciekawe, że nie potrzebują komina (mają mechaniczny wyrzut spalin.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

• Najnowsze posty

• 1. Najwazniejsze, to nie zadrażniać stosunków, na ile się da. 2. Dopóki nie masz podziału - nic nie możesz zrobić bez zgody współwłaściciela (oprócz remontu, bo coś tam zagraża bezpieczeństwu - ale to też dyskusyjne). 3. Na twoim miejscu:  najpierw podzielić budynek (czyli najpierw notariusz) na dwa osobne poziomy ze wspólną klatką schodową ( tutaj ten drugi ma gorzej - bo mu przechodzisz przez parter i ganek - jesli ty masz piętro.) 4. Oczywiście polubowne przydzielenie jednemu piwnicy, drugiemu poddasza - jak najbardziej wchodzi w grę. 5. dochodzi jeszcze podział działki ze wspólnym dojściem do klatki i wjazdem (lu wjazdami) - zależnie od możliwości podziału działki. 6. Do notariusza najlepiej iść już dogadani - zgodnie. Z wlasnego doswiadczenia radzę trochę w razie czego dopłacić, stracić - niż czas tracić na spory, a w konsekwencji na możliwe dodatkowe koszty, w tym np. sąd. No i lepsza chuda zgoda niż tłusta niezgoda. 7. Teraz możesz oczywiście robic klatkę dodatkową, ale za pozwoleniem współwłaściciela. On nie musi nic dopłacać, jeśli nie chce. Natomiast dodatkowa klatka zwiększy wartość waszej współwłasności -  chyba niekorzystnie dla ciebie. 8. Wniosek: Ja bym najpierw dzielił, potem budował - oczywiście możesz ując zgodę na nową klatkę i dostosowany do niego w podziale u notariusza - ale tu szczegółowo doradzi ci dobry notariusz.   Przy przydzielaniu sobie poddasza i piwnicy dobrze by było od razu określić, kto odpowiada za przyszle remonty tych części i na jakie możliwosci adaptacji i rozbudowy sobie pozwalacie (albo nie ruszac adaptacji i rozbudowy, jeśli to może byc drażliwe).    Oczywiście po podziale jest możliwość swobodnej sprzedaży swojej części nieruchomości - i swobodnego użytkowania wydzielonych części (mieszkania, piętra czy ogrodu) - lub ich części wspólnych (klatki schodowej, wejścia, ogrodu, czy piwnic lub strychu jeśli nie zostały podzielone).  Podstawą jest fachowa i jasna umowa notarialna i wygodny podział nieruchomości.          
    • Jakoś nie doczytałem i zafiksowałem się na prąd stały (DC). No ale i tak istotnej zmiany w przewodach nam to nie daje. Przypominam, że pisałem o spadku napięcia. Do czego trzeba uwzględnić nie tylko przekrój przewodu, ale i jego długość. Pamiętając przy tym, że obciążone prądem roboczym są dwie żyły (L oraz N). Tak więc sumujemy spadki napięcia na ich obu. Ja zakładałem wspólną żyłę "N", a więc obciążenie jej sumą prądów z wszystkich siłowników. Jeżeli faktycznie nigdy nie byłyby uruchamiane wszystkie równocześnie to przewód może być cieńszy. Chociaż użycie takiego telekomunikacyjnego 0,5 mm średnicy to już moim zdaniem jednak przesada. Głównie ze względu na wytrzymałość mechaniczną. Chociaż i spadek napięcia wyniesie już ok. 2,5 V (zakładamy, że pracuje tylko 1 siłownik).  Z kolei kabel YKY 5×1,0 mm2 czy nawet 5×1,5 mm2 to też niewielki wydatek. Jakieś 3-4 zł/m.    że obciążone prądem roboczym są dwie żyły 
    • Ne można utworzyć odrębnej nieruchomości przez podział poziomy budynku - zawsze będzie część wspólna domu i działki. Przy udziale procentowym można jedynie wystąpić do sądu  o orzeczenie zakresu użytkowania obiektu np. wskazanie pomieszczeń do niezależnego z nich korzystania. W zakresie ewentualnej rozbudowy potrzebna jest zgoda wspólwłaściciela, który nie musi partycypować w kosztach, jeśli nie przyniesie to jemu żadnych korzyści.
    • Pytanie zasadnicze - czy płyta G-K nie odklei się od ściany razem z nowo przyklejonym betonem architektonicznym. Ja bym przykleił na mocny klej cementowy modyfikowany lub jakiś poliuretan. Można jeszcze pokusić się o system dekoracyjny, który "udaje" beton architektoniczny lub np. taką oto okładzinę. Beton czy nie beton ?
    • Ten styropian grafitowy 10 cm to na elewację czy podłogę bo się pogubiłem właśnie w tej chwili
  • Popularne tematy

• Utwórz nowe...