Skocz do zawartości

źródło ciepła - ale jakie?


Recommended Posts

Witam,

Niedługo zaczynam budowę domu ale jeszcze wszystko przede mną. Zastanawiam się teraz nad źródłem ciepła dla domu. Będzie to dom z poddaszem użytkowym ok 160 m2 z garażem dwustanowskowym. Gaz i olej nie wchodzi w grę. Na początku zastanawiałem się nad piecem na pelety lub eko-gorszek, ale ostanio zacząłem czytać na temat pomp ciepła i już sam nie wiem. Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

AG
Link do komentarza
Witam,

na dzień dzisiejszy ogrzewanie węglem i pompą ciepła jest najtańsze i porównywalne w kosztach.
Problem leży tylko różnicy w kosztach inwestycji i pózniejszym Twoim wkładzie pracy.
Jeśli myślisz o pompie ciepła to nie planuj grzejników o temp. zasilania nawet 55C, tylko samo ogrzewanie podłogowe. Nie buduj zbędnych kominów i składów na opał.
Jeśli masz jakieś pytania to pisz na adres: info@systron.pl

Pozdrawiam
Link do komentarza
Inwestuj w dobrą izolację i ew. odzysk ciepła z wentylacji. Tu możesz być pewien, że osiągnięte oszczędności się nie zmniejszą.
Licząc koszty instalacji to pamiętaj, że różnica w kosztach to zwykle pewna suma + koszt kredytu. Przy pompie masz niestety jeszcze dodatkowy koszt wykonania podłogówki + ew. większych grzejniki na poddaszu.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Witam,

Niedługo zaczynam budowę domu ale jeszcze wszystko przede mną. Zastanawiam się teraz nad źródłem ciepła dla domu. Będzie to dom z poddaszem użytkowym ok 160 m2 z garażem dwustanowskowym. Gaz i olej nie wchodzi w grę. Na początku zastanawiałem się nad piecem na pelety lub eko-gorszek, ale ostanio zacząłem czytać na temat pomp ciepła i już sam nie wiem. Proszę o pomoc i z góry dziękuję.

AG



Moge podeslac na priv 'swieza' wycene viessmana. Robia wyszystko od odwiertow, po ukladanie podlogowki i poprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej.

Ja sie zdecydowalem

Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Większość firm oferujących pompy ciepła zapewnia również kompleksową obsługę wykonawczą (sporządzenie szczegółowego projektu, dobranie i wykonanie odpowiedniego kolektora, podłogówki, automatyki, przyłączenia urządzeń dodatkowych). Z firmami, które tego nie robią, w ogóle nie warto rozmawiać.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Zwykle koszty instalacji pompy kształtują się tak:
Pompa z kolektorem pionowym (najdrożej)
Pompa z kolektorem poziomym
Pompa powietrzna

Nie wszędzie da się zastosować kolektory poziome (wielkość działki, drzewa) a pompa powietrzna da zbyt mało ciepła w okresie zimowym - trzeba dogrzewać np. prądem.
W zeszłym roku w Magazynie Instalatora były obliczenia opłacalności różnych konfiguracji źródło ciepła/moc pompy ale dla domu ok. 300 m kw. Ale płynął z nich niby oczywisty ale użyteczny wniosek - trzeba starannie dobrać głębokość odwiertów/długość kolektorów poziomych do mocy pompy ciepła.
Z tego co wiem często się o tym zapomina.
No i jeśli i tak miałbyś kotłownię, to pompa powietrzna staje się dość rozsądną opcją.
Oczywiście opłacalność i tak ostatecznie zależy od strat ciepła w domu - izolacji, rodzaju wentylacji itp.
Link do komentarza
witam

a więc dla domu o po 160m2 (9,6kW), standardowej rodziny 2+2, gleba-piasek, instalacja mieszana (55stopni) proponuje PC z wbudowanym zasobnikiem 163l TM90-1 firmy Junkers. Wyliczenia przeprowadziłam dla Warszawy. Z wyliczeń wyszło mi również:


Odebrana energia z pompy ciepla 21570 [kWh]
Dodatkowe zrodlo ciepla 50 [kWh]
Pozyskana energia (łącznie) 21620 [kWh]

energia nepedowa pompy ciepla 6860 [kWh]
Dodatkowe zrodlo ciepla 50 [kWh]
Calkowita zakupiona energia wraz z pompa ciepla 6910 [kWh]

Calkowita czynna glebokosc odwiertu 195 m
Calkowita dlugosc wezownicy 830 m
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Spokojnie, nowy czy stary, wszystko jest w porządku. Forum jest od pytań właśnie.       I już wiemy, że można.      Dobrze kombinujesz. Chociaż jeśli w przewodach nie ma gruzu to ja bym to lekkie wydmuchał.        
    • Jest to dom jednorodzinny. (Jestem nowy na na tym forum i za błędy w odpowiedziach przepraszam)
    • 1. Kodeks cywilny (KC) stanowi: Art. 154 KC: Określa, że ogrodzenia między sąsiednimi nieruchomościami powinny być stawiane na granicy, a koszty budowy i utrzymania ponoszą właściciele sąsiednich działek po połowie, chyba że strony ustalą inaczej. A jeśli sąsiadowi coś nie pasuje, to wystarcza cofnąć się na swoją stronę 10 cm żeby stawiać to co się chce. Do wysokości 2,2 metra. Art. 144 KC: Zakazuje działań, które nadmiernie ingerują w korzystanie z sąsiedniej nieruchomości (np. zbyt wysokie ogrodzenie zasłaniające światło). Właśnie te 2,2 metra   2. Prawo budowlane (Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r.) stanowi: Zgłoszenie lub pozwolenie: Ogrodzenia o wysokości powyżej 2,2 m wymagają zgłoszenia do odpowiedniego organu administracji architektoniczno-budowlanej (starostwo powiatowe lub urząd miasta). W niektórych przypadkach, np. przy ogrodzeniach od strony dróg publicznych, może być wymagane pozwolenie na budowę. Art. 29 ust. 1 pkt 23: Ogrodzenia o wysokości do 2,2 m nie wymagają zgłoszenia, chyba że znajdują się w szczególnych lokalizacjach (np. przy zabytkach lub drogach publicznych). Art. 30: Zgłoszenie musi zawierać informacje o rodzaju, zakresie i sposobie wykonania prac oraz terminie rozpoczęcia budowy.   3. Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego (MPZP): MPZP może określać szczegółowe wymagania dotyczące ogrodzeń, np. ich wysokości, materiału, kolorystyki czy prześwitu (np. zakaz pełnych ogrodzeń w określonych strefach). Jeśli działka nie jest objęta MPZP, stosuje się ogólne przepisy prawa budowlanego.   4. Warunki techniczne (Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie):  § 41: Ogrodzenia nie mogą stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt (np. ostre elementy na górze ogrodzenia są dopuszczalne tylko powyżej 1,8 m wysokości). § 43: Bramy i furtki muszą otwierać się do wewnątrz działki, jeśli znajdują się przy drodze publicznej.   Okna sąsiada nie mają żadnego znaczenia. Oczywiście, jesli ogrodzenie bedzie miało poniżej 220 cm.
    • Komentarz dodany przez Jacek80: Eko House - OSZUŚCI !!! Publikują fałszywe "rankingi", sprzedają kiepsko działające oczyszczalnie, kupują pozytywne komentarze i straszą prawnikami za pisanie niewygodnej prawdy na temat ich produktów oraz metod działania. Uważajcie na tych oszustów i manipulatorów!
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...