Skocz do zawartości

Kominek a ogrzewanie podłogowe


Gość

Recommended Posts

Gość Redakcja__
Teoretycznie podłączenie ogrzewania podłogowego do kominka z płaszczem wodnym jest możliwe, ale w praktyce bardzo trudne do wykonania. Przede wszystkim konieczne jest utrzymanie temperatury wody obiegowej na poziomie nie wyższym niż 50 stC, co wymagało by bardzo rozbudowanych systemów regulacji i zabezpieczeń. Kominek mógł by również wspólpracować z tzw, fundamentem grzewczym, przez który przechodzi ogrzane w kominku powietrze. System taki zbliżony jest do ogrzewania nawiewnego z rozprowadzeniem ciepłego powietrza, ale wymaga odpowiedniego przygotowania konstrukcji domu już na etapie jego budowy.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Odpowiedź z firmy Jurgo-Plus Wrocław:
Oczywiście, jest to możliwe. Na początek trzeba zaplanować i położyć w posadzce od miejsca przyszłego kominka do kotłowni dwie rury w izolacji o średnicy 22 mm, jak również doprowadzić rurą kanalizacyjną 110 mm, która będzie doprowadzała świeże powietrze do spalania w kominku.
W kotłowni będzie zainstalowana pompa obiegu kominkowego i pompa obiegu c.o. poprzez wymiennik płytowy. Tymi urządzeniami steruje regulator (Rk).
W przypadku braku prądu regulator (Rk) może być zasilany UPS-em o mocy do 250 W. Można też zamontować przetwornicę prądu z 12V na 230V podłączoną do akumulatora.
Koszt materiałów dla podłączenia kominka do układu c.o. to: dwie pompy UPS 25-40 lub podobne (600-750 zł), wymiennik płytowy LB 31 (ok. 650 zł), naczynie otwarte 20 litrowe (80 zł), dwa zawory zwrotne montowane na instalacji c.o., zaworek spustowy, zawór do napełniania instalacji układu kominkowego, rury miedziane o średnicy 22 mm oraz otulina (ilość metrów rur w zależności od odległości kominka do kotłowni) - razem ok. 150 zł.
Trzeba dodać jeszcze wartość kominka z rusztem wodnym lub płaszczem wodnym oraz koszt rury miedzianej 22 mm oraz rury PCV 110 mm.

W numerze 5/2004 BD do artykułu jest załączony schemat podłączenia instalacji. Instalacja jest może trochę rozudowana, ponieważ zastosowane są kolektory słoneczne. Można ich oczywiście nie montować.
Na schemacie oznaczono dwa obiegi grzewcze: obieg z grzejnikami tradycyjnymi (A), obieg ogrzewania podłogowego (B) wspomagany obiegiem kominka z rusztem wodnym.
Andrzej Hampel
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
A ja znam jeszcze inny wariant. Do kominka z płaszczem wodnym są podłączone kaloryfery i albo z powrotu z jednego z nich podłącza się wężownicę jako kolejnu grzejnik ale z zaworem termoregulacyjnym RTF. Regulacja takiego układu nie jest wcale trudna. Już sprawdzałem poprzez długie przesiadywanie w łazience z takim rozwiązaniem u kuzyna.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • No właśnie nie wiem jak podejść do tematu. Konstruktorka przez telefon zbyla stwierdzając że jak 15 cm to musi być dzialowka i można burzyc... to że dom ma ponad 50 lat to jej nie interesowało... bardzo renomowana Pani inżynier... a mi się właśnie wydaje że to nie jest jednoznaczne 
    • Mieszkałem w budynku z lat 70-tych, który miał ścianę działową oddzielającą kuchnie od malutkiego pokoju. Ścianka z gipsowej Pro-monty. I jeszcze ta ścianka była wzmocniona słupkiem z dwóch cegieł. Tylko ten słupek dawano tak głupio, ze mocno w kuchni przeszkadzał. I żeby tę ścianę chociaż wyrównać, bo stołu nie dało się wstawić, jeden z sąsiadów w klatce ten słupek rozebrał. A wtedy temu z góry ugięła się podłoga. Po prostu wstawili inne płyty stropowe niż w projekcie i ten słupek to trzymał.  Musiał zapłacić za całą operację podnoszenia i mocowania tej płyty. Dlatego boję się budynków z tamtych czasów. Połowa mojej rodziny pracowała wtedy w budownictwie i wiem, że to była wolnoamerykanka. Nawet przebiegi linii magistralnych uzbrojenia (rurociągi) są poprowadzone o innych trasach, niż to jest w planach. Koszmar. Dlatego bądź ostrożny, nie umiem Ci podpowiedzieć konkretnie.
    • Tzn 4 kondygnacje łącznie... najpierw garaż i tam jest poprowadzona belka wzmacniająca, potem parter gdzie chce usunac ściankę, potem 1 piętro i tam tak samo 2 pokoje są podzielone z tym że ta scianka na 1 piętrze jest zbudowana z pustakow wapiennych czyli też raczej dzialowka... też 15 cm i na długości 4m ucieka aż 10cm na skos
    • A jaki jest strop? Dopiero teraz do mnie dotarło, że parter i 4 kondygnacje... Coś mi tu źle pachnie. Na górze też jest taka ściana?     Dom 50-letni, czyli lata 70-te. Najgorszy czas dla budownictwa. Wtedy było najwięcej odstępstw od dokumentacji.
    • Witam wszystkich Mam dość sporawy problem z sciana która chce wyburzyc. Dom ponad 50 letni, 4 kondygnacje, brak dokumentacji, sciana na parterze między 2ma pokojami. Nie mam pewności czy sciana jest napewno dzialowa ponieważ intuicja podpowiadała ze 15cm to dzialowa.. z tym że to stare budownictwo i nie wiem czy to ma znaczenie. Wykułem trochę ściany przy stropie... I jest zalane od góry czymś twardym.. ktoś wie co to może być i czy to może być dzialowka? Po wyburzeniu ściany 'nowy' pokój miał by wymiary 4x8,6 Dołączam zdjęcia.     
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...