Skocz do zawartości

Jaki klej do kostki brukowej?


Recommended Posts

Cytat

Witam, mam wylany betonem podjazd (grubość betonu 70cm) chciałem obniżyć koszta ułożenia kostki żeby zamiast podbudowy z kamienia zostawić beton. Jaki klej powinienem zastosować pod kostkę?


Kostki brukowej się NIE KLEI!!!!!
Kostkę układa się na podsypce cementowo-piaskowej gr. np. 3 cm. A swoją drogą to po co robiłeś podjazd betonowy gr. 70 cm? To miało być oszczędnie? No chyba, że jeździsz czołgiem.
Link do komentarza
Cytat

Kostki brukowej się NIE KLEI!!!!!
Kostkę układa się na podsypce cementowo-piaskowej gr. np. 3 cm. A swoją drogą to po co robiłeś podjazd betonowy gr. 70 cm? To miało być oszczędnie? No chyba, że jeździsz czołgiem.




Beton jest już 30 lat, nic się z nim nie dzieje tak więc będzie stanowił dobrą podbudowę.
Odnośnie kostki brukowej to jesteś w błędzie bo już kilka razy widziałem jak robią kostkę na kleju głownie gdy podbudowę stanowi beton. Sam nie używałem nigdy tej metody więc nie wiem jaki to powinien być klej.
Link do komentarza
Cytat

Beton jest już 30 lat, nic się z nim nie dzieje tak więc będzie stanowił dobrą podbudowę.
Odnośnie kostki brukowej to jesteś w błędzie bo już kilka razy widziałem jak robią kostkę na kleju głownie gdy podbudowę stanowi beton. Sam nie używałem nigdy tej metody więc nie wiem jaki to powinien być klej.


No dobra! Da sie!Wszystko się da. Ale są to naprawdę wyjątkowe sytuacje, a na pewno nie w przypadku podjazdu.
Kostkę powinno się generalnie układać na podsypce i tak robimy poziomy aby podsypka się zmieściła. Jeśli nie ma miejsca na podsypkę to można kostkę "przykleić" klejem elastycznym mrozoodpornym. Niżej podaję przykład:
http://www.crh-klinkier.pl/inf_wymiana_tarasu.php
Link do komentarza
Kiedy nie mozna ułozyc kostki brukowej na warstwach podsypki można ją przykleić. Tak robi sie np na schodach betonowych.
Zanim zaczniemy przyklejać co kolwiek do betonu należy pamiętac o wykonaniu izolacji płyty betonowej. Mozna to zrobic za pomocą izolacji w płynie lub dwuskałdnikowych mas ktore jednocześnie izolują oraz stanowią warstwe szczepna dla warstwy kleju (np "zestaw uszczelniający IDROBUILD firmy chyba Kerakoll) .
Dopiero na tak przygotowanym podłozu mozemy na kleju ELASTYCZNYM MROZOODPORNYM najlepiej o tzw rozpływowej konsystencji układamy kostki z zachowaniem miedzy nimi kilku milimetrowych odstepow (3-5mm).
Po zwiazaniu odstepy te wypelniamy masą spoinującą lub np dwuskladnikowa "zasypką" piasku i epoksydu ktory tworzy szczelną i elastyczną spoine ( tzw spoina KB ).
Technologia jest bardzo wymagajaca i kosztowna (glównie izolacja i kleje) ale za to trwała.
Osobiscie ukladalem w ten sposob bruk klinkierowy i uważam ze tylko z tym materialem (trwaly i odporny na balkniecie) ta technologia ma sens.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

A jak bym przykleił na te schody kostkę brukową ?
Miejsce mam nawet na podsypkę, ale chyba klejenie będzie lepsze u mnie?
Chodzi mi o brzegi, czym zabezpieczyć ?


Piczman a może łupany kamień (u mnie w okolicy stosuje się piaskowiec ze względu na dostępność i niską cenę). Oczywiście jak wspomniano wyżej na klej. Nie ma wtedy problemów z brzegami, zobacz na tym foto:

DSC01446.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Przypominam, że właśnie chodzi o naprawę i wyrównanie powierzchni.      No właśnie. Kostka. Policz brutto, nie netto. Dostawa trzy razy tyle co towar. A pod kostkę też trzeba kleje i zaprawy.     Policzono. Dwa razy więcej kasy. Co najmniej.    
    • Kombinujesz jak Kopcia koń pod górkę Chcesz, abyśmy upewnili Cię w tym co i tak masz już niemal postanowione...   A tu dochodzi i kasa - no chyba, że to Ty zgarnąłeś ostatnią kumulację z Jackpota...   Zrób tak jak ja radzę, a będziesz zadowolony   1 m2 Twojego wynalazku to ponad 125 zł,    A kostka betonowa:       Do tego 2 obrzeża       I taczka suchego betonu...   Pod furtkami rzucisz na chudy beton - ewentualnie podocinasz do słupków - po 4 płyty,.. (nawet jak popękają, to i tak wiatr ich nie wywieje)     Bez kupy roboty i kasy na wyrównywanie podłoża... To Twoje wytrzymało tyle lat - wytrzyma i kostkę...     A poza tym - sam porównaj swój pierwszy post (chodzi o zawarte w nim informacje o "lokalizacji" problemu), w którym apelujesz o pomoc:     a postem #29, w którym nieco inaczej i szerzej opisałeś problem...   A my już po pierwszym dywagujemy,,, Kumasz o co mi chodzi?   Rób jak uważasz - Twoja decyzja, Twoje małpy w Twoim cyrku...    
    • Jak posadzisz rośliny błotne to tej wody może być 5 cm nad poziomem gruntu. Ale sam piach spowoduje, ze rośliny nie będą rosły, bo skąd miałyby czerpać substancje odżywcze? Chyba, ze robiłbyś torfowisko wysokie z rosiczka
    • Jedna płytka ma co najmniej 50 punktów podparcia, bo zaczepy są wydłużone na dół i krawędzie na nich się opierają, aby boki się nie uginały.
    • Nie macie racji bo nie znacie budowy tej płytki. Ona pod spodem ma kratownicę, w narożnikach której znajdują się nie punkty, tylko takie wysunięte rurki i to na nich wspiera się cała płytka. Tych rurek jest ponad 30. Cała płytka jest więc uniesiona 4 mm nad powierzchnią podłoża i pod spodem swobodnie przepływa powietrze, Poza tym, boki płytek nie przylegają do siebie, oddzielone są tymi zaczepami, którymi się je łączy. Właśnie dlatego nie chciałem deski kompozytowej, bo deska ma płaszczyzny, wprawdzie rowkowane, to jednak. Te "rurki", czyli takie słupki mają 8 mm średnicy każda i to jest cała powierzchnia do której może nie być dostępu powietrza. Może, a nie musi, bo przecież beton nie jest super szczelny, z czasem i spod nich wilgoć wywieje.   Dla mnie, po przemyśleniach, najważniejszą rzeczą jest wytrzymałość dodanej warstwy naprawczej na betonie, bo właśnie krawędzie tych rurek - słupków będą przy nacisku atakowały tę powierzchnię. Płytki nie mocowane, mogą się minimalnie przemieszczać, więc ścinanie na krawędziach może być duże I tego sie obawiam, nie wilgoci.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...