Skocz do zawartości

problem z wilgocią


Gość

Recommended Posts

Mieszkam w niedawno ocieplonym bloku, na ostatnim piętrze, mieszkanie
narożne. Cały blok ocieplony styropianem,na dachu papa. Niestety mam
plastikowe okna i na pewno z tego powodu okropną wilgoć, która pojawia się tylko nad oknami (taki pas szerokości parapetu). Okna staram się zostawiać rozszczelnione tzn. klamki są ustawione pod katem 45st. i nic to nie daje. Dodatkowo w kuchni okno jest stare drewniane nieszczelne.
Wystarczy zagotować wodę na jedną szklankę herbaty i okno w kuchni już jest całe zaparowane, przy gotowaniu np. obiadu zaparowują wszystkie okna. W kuchni mam dwie kratki - z jednej strasznie wieje, a druga prawie nie ciągnie.
Jedynym pomieszczeniem, w którym nie ma wilgoci jest łazienka!!!
Mam pytanie - jak poprawić wentylację w mieszkaniu?
Czy przyczyną tej wilgoci może być ocieplenie styropianem?
Jak usunąć tą wilgoć?
Link do komentarza
Tak naprawdę to nie masz wyjścia. Po ociepleniu obniżyła się znacznie temperatura tynku zewnętrznego, a co za tym idzie punkt rosy (wykres Moliera) przesuną się ku środkowi domu (przy 22st. C i 35% ww p.r. =+9st.C) Masz więc do wyboru grzyba w ścianie, lub zrobić zasilną wentylacje aby utrzymać wilgotność na poziomie 20-25% co sie wiąze suchymi śluzówkami dyskomfotrem i rachunkami za ogrzewanie.
Dlatego lepiej zawsze jest izolować niz ociplać.
Link do komentarza
W zasadzie rozwiązanie tego problemu leży w gestii zarządcy budynku, gdyż do jego obowiązków należy zapewnienie prawidłowej wentylacji pomieszczeń, a główną przyczyną nadmiernej wilgoci jest brak dostatecznej wymiany powietrza.
Przyczyną wadliwie funkcjonującej wentylacji - zwłaszcza na ostatnim piętrze domu - może być niewłaściwe zakończenie wylotów kanałów wentylacyjnych na dachu (zbyt mała wysokość, brak nasadek) jak też wdmuchiwanie powietrza z niżej położonych mieszkań, gdy kanału podłączonych jest kilka mieszkań na różnych kondygnacjach zwłaszcza, gdy ktoś zamontował wentylator w mieszkaniu poniżej. Wzrost wilgotności prawdopodobnie związany jest również z ociepleniem budynku, którego ściany były mokre np. na skutek przecieków z dachu, kondensacji pary wodnej. Warstwa styropianu znacznie ogranicza możliwość ich wysychania i wtedy cała wilgoć wnika do pomieszczeń. Doraźne rozwiązanie tego problemu może zapewnić zamontowanie wentylatora wyciągowego w kuchni i umożliwienie napływu świeżego powietrza np. przez uchylenie okna lub ustawienie osuszacza powietrza. Jednak radykalne poprawienie sytuacji będzie możliwe po wykonaniu ekspertyzy przyczyn zawilgocenia zleconej przez zarządcę domu.
Link do komentarza
Szanowna Redakcjo
-"wadliwa wentylacja" Wadliwa wentylacja to nie tylko za słaba wentylacja, ale i za silna. Prawidłowa wentylacja powinna utrzymywać prawidłową (zdrową) wilgotnośc względną .Jeżeli ocieplimy ścianę tak zwaną oddychającą od zewnątrz to dobrej wentylacji się zrobić poprostu nie da, taka jest fizyka. Punkt rosy będzie w ścianie i powietrze ciepłe "wchodząc" w ścianę wodę odda. Żaden zarządca fizyki nie oszuka.
-"zamontowanie wentylatora" Nie można doradzać rzeczy, które prawo zabrania, (zdrowy rozsądek zresztą też) PN-83/B-03430/Az3:2000 -4.2 Wybór rodzaju wentylacji. .... . Nie dopuszcza sierównoczesnego stosowania w pomieszczeniach wentylacji mechanicznej i grawitacyjnej. ...Przepraszam, że się czepiam ale tu chodzi o zdrowie. Pozdrowienia.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Problem jest ewidętny z wętylacją, kratką wywiewną nie powinno nachodzić powietrze z zewnątrz i z innych mieszkań - proszę sprawdzić higrometrem wilgotność w pomieszczeniach. Jeśli powietrze jest nawiewane kratką wywiewną tak jak zostało napisane to proszę to zgłosić administracji - jest to poważny problem ponieważ ( jeśli macie Państwo kuchenkę gazową )może być to niebezpieczne - spaliny nie wydostają sie wentylacją. Wętylacja w Państwa mieszkaniu działa odwrotnie powinno iść z okna do kratki a jest z kratki do okna i dodatkowo w blokach kanały są wspólne dla kilku mieszkań - wilgoć z innych jest nawiewana do państwa mieszkania.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 3 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...