Skocz do zawartości

"Dopisanie" strychu do nowego mieszkania


Recommended Posts

Jestem w trakcie zakupu nowego mieszkania. Mieszkanie znajduje się w nowo wybudowanym 2-piętrowym budynku wielorodzinnym (składającym się z 24 lokali) na drugim piętrze. Budynek został zbudowany przez prywatnego inwestora, nie przez spółdzielnie. Po sprzedaży wszystkich mieszkan, zostanie utworzona wspólnota, która będzie zarządzać nieruchomością. Obceny właściciel przestanie być właścicielem budynku i gruntu.

Formalna sprzedaż mieszkań i podpisanie aktów notarialnych planowana jest za kilka dni.

Jak wspomniałem, moje mieszkanie znajduje się na ostatnim piętrze budynku. Jednak "powyżej" niego znajduje się jeszcze pusta przestrzeń / strych / poddasze. Poddasze jest nad całym ostatnim piętrem, jednak jest ono podzielone ścianami - w taki sposób, że teoretycznie każdy lokator mieszkania na ostatnim piętrze (w tym i ja) ma "osobny" strych nad sobą, do którego nie może jednak w żaden sposób "wejść", gdyż jest to ślepy pustostan bez wejścia (sufit w każdym mieszkaniu jest zamurowany). Wejść można drabinkami z korytarza do osobnych przestrzeni na strychu służących do konserwacji instalacji itd./dla kominiarza itd. Wejśc na "swój" strych bedę mogł robiąc sobie "dziurę" w suficie własnego mieszkania i umieszczając tam na przykład wysuwane schody.

Przechodząc do sedna. Kupując to mieszkanie, zakładałem i nadal zakładam, że wykorzystam ten strych "nade mną" (dokładnie nad całym moim mieszkaniem) jako dodatkowe pomieszczenie. Zdaję sobię sprawę, że będzie się to wiązać ze zgodami/pozwoleniem na budowę itd. - i zamierzam się z tym faktem póżniej "zmierzyc", ale moje pytanie dotyczy czegoś innego - sprawy własności tego strychu. Rozumiem, że strych ten po powołaniu wspólnoty będzie tzw. częścią wspólną nieruchomości i chcąc go legalnie wykorzystać będę musiał najpierw "wykupić" go od wspólnoty - wiązać się to będzie oczywiście z dodatkowymi kosztami (zakładając, że wspólnota w ogóle wyrazi na to zgodę) i upływającym czasem (co również nie jest mi na rękę). W związku z tym szukam sposobu aby ten strych wykupić/dopisać już TERAZ - gdy właścicielem jest ciągle inwestor, aby uniknąc "widzimisie" wspołnoty. Chciałbym, aby ten strych znalazł się już teraz - czyli podczas kupna mieszkania - w akcie notarialnym. Developer/inwestor kilka tygodni temu stwierdził, że jeśli się "da to zrobić", to nie ma problemu i dopiszemy ten strych bez żadnych dodatkowych kosztów. Niestety teraz zmienił zdanie. Nadmienić muszę, że inwestor zbudował budynek tego typu po raz pierwszy - nie ma doświadczenia i czasem sprawia wrażenie nieco "zagubionego" w gąszczu
spraw formalnych, prawnych i "biurokratycznych". Ukończenie budynku jest opóżnione, dlatego chce on załatwić wszelkie sprawy jak najszybciej i po "najmniejszej linii oporu".

Zaproponowałem więc, aby dopisał ten strych do mojego mieszkania jako tzw. pomieszczenie przynależne. Twierdzi on jednak, że nie może tak zrobić, mówiąc, nieco dla mnie niezrozumiałe, że ten strych nie spełnia jakiś wymagań co do samodzielności itd. i że nie ma "możliwości prawnej", aby to zrobić. Że po prostu się NIE DA i koniec. Na moje sugestie, inwestor prosi mnie o podanie "PODSTAW PRAWNYCH" lub odpowiednich "PARAGRAFÓW" i "USTAW", dzięki kórym będzie mógl to zrobić. I tu dochodzę właśnie do mojego pytania. Czy faktycznie nie jest możliwe dopisanie tego strychu w akcie notarilnym w jakikolwiek sposób (jakich "podstaw prawnych" użyć), ewentualnie czy mogę jakoś "zabezpeiczyć" tą przyszłą własność przed powołaniem wspólnoty?

Dziękuje i pozdrawiam,
Link do komentarza
Ustalenia, co do przedmiotu sprzedaży - w tym przypadku mieszkania - powinny być zawarte w umowie. Właściciel - deweloper może dowolnie dysponować powierzchnią postawionego budynku, ale musi brać pod uwagę zakres umów z innymi nabywcami. Jeśli więc inni nabywcy mają zagwarantowany dostęp do strychu, to sprzedaż jego części wymaga zgody pozostałych przyszłych współwłaścicieli.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Na razie obstawiałbym wilgoć. Bardzo prawdopodobne, że obecną tam w wyniku jakiegoś przecieku i zalania stropu. Na pierwszym zdjęciu wygląda to jak plama/zaciek sięgająca dalej od krawędzi ściany, w głąb pomieszczenia.  Żeby coś podpowiedzieć z sensem trzeba mieć informację o tym co jest po drugiej stronie tego stropu i ściany. Płaski dach, strych, to ściana zewnętrzna czy wewnętrzna? Czy jest tam izolacja cieplna i gdzie? Co do rozróżnienia wilgoć czy grzyb, to akurat szczególnie łatwo o zagrzybienie w miejscach zawilgoconych. 
    • Dzień dobry, Wybór między blachodachówką a panelami na rąbek stojący typu „click” często sprowadza się do kompromisu między czasem realizacji a efektem końcowym. Blachodachówka, szczególnie w wersji modułowej, daje się szybko zamontować, co wynika z jej wymiarów, łatwości transportu oraz prostoty w docinaniu i dopasowaniu do połaci. To rozwiązanie szczególnie chętnie wybierane przy inwestycjach, gdzie liczy się tempo prac i ograniczenie kosztów związanych z robocizną. Panele na rąbek wymagają więcej precyzji – zarówno w przygotowaniu podkonstrukcji, jak i w samym montażu. Montaż tych paneli zajmuje więcej czasu i wymaga większego doświadczenia ze strony wykonawcy, ale efekt wizualny oraz szczelność połączeń przewyższają rozwiązania klasyczne. To rozwiązanie często stosowane przy projektach nowoczesnych lub tam, gdzie dach jest mocno wyeksponowany. W praktyce o wyborze powinien decydować nie tylko wygląd, ale też stopień skomplikowania dachu, dostępność ekipy z doświadczeniem w danym systemie oraz oczekiwania inwestora co do trwałości i estetyki. Przy prostych połaciach obie opcje są funkcjonalne, ale przy bardziej wymagających geometrach panele na rąbek mogą wymagać więcej pracy na detalu. ___________________________________ Panele dachowe na rąbek PD-510 https://pruszynski.com.pl/produkt/pokrycia-dachowe/panele-dachowe-blacha-na-rabek-stojacy/
    • Dzień dobry, chętnie wykonam badania gruntu pod domy jednorodzinne. Mogę też zweryfikować badania geologiczne przedstawione przez sprzedającego. Pomogę w decyzji o zakupie działki. Doradzę co zrobić jak na działce nawiercimy wodę lub co począć jak jej nie ma. Działam w województwach małopolskim, świętokrzyskim i na podkarpaciu. Zapraszam do kontaktu na priv.
    • Dzień dobry, sprawdzę i napiszę odpowiedź na PW. Marcin
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...