Skocz do zawartości

Co najpierw, tynki wewn. czy wylewki ?


Recommended Posts

Poszukuję jakiegoś przekonującego źródła fachowego, z którego mógłbym się dowiedzieć, co nalezy wykonać wczesniej, tynki wewnętrzne czy wylewki ? Z tego co wiem to tynki. Mój wykonawca też tak robił. Miał opóźnienia w realizacji prac a umowa przewidywała kary za niedotrzymanie terminu. Wykonawca nie uznaje podstwy naliczenia kar, twierdzi (już teraz przed sądem), że on chciał wykonac najpierw wylewki a potem tynki wewnętrzne, a ja mu na to nie pozwoliłemi i to jest przyczyną jego opóźnień, za które winę - jego zdaniem - ja ponoszę. Kierownikiem mojej budowy był niestety jego pracownik. Podczas realizacji budowy nie było nawet mowy o takiej kolejności prac jaką on teraz podaje za właściwą. Nie wiem teraz czy w tej kwestii panuje pełna dowoność, czy jednak tzw. "sztuka budowlana" określa którąś z tych kolejności za właściwą?
Link do komentarza
Cytat

Poszukuję jakiegoś przekonującego źródła fachowego, z którego mógłbym się dowiedzieć, co nalezy wykonać wczesniej, tynki wewnętrzne czy wylewki ? Z tego co wiem to tynki. Mój wykonawca też tak robił. Miał opóźnienia w realizacji prac a umowa przewidywała kary za niedotrzymanie terminu. Wykonawca nie uznaje podstwy naliczenia kar, twierdzi (już teraz przed sądem), że on chciał wykonac najpierw wylewki a potem tynki wewnętrzne, a ja mu na to nie pozwoliłemi i to jest przyczyną jego opóźnień, za które winę - jego zdaniem - ja ponoszę. Kierownikiem mojej budowy był niestety jego pracownik. Podczas realizacji budowy nie było nawet mowy o takiej kolejności prac jaką on teraz podaje za właściwą. Nie wiem teraz czy w tej kwestii panuje pełna dowoność, czy jednak tzw. "sztuka budowlana" określa którąś z tych kolejności za właściwą?



To jest bez różnicy. Mogą być pierwsze tynki (zazwyczaj wszyscy tak robią) lub wylewki. Przy tynkach (tynkowaniu) brudzi sie podłoga, czyści się ją z pozostałości tynków ostrymi przedmiotami - takimi np. jak do skuwania lodu z chodników (przy tynkowaniu się chlapie podłoga - to jest nie do uniknięcia). Jeżeli wcześniej zrobi się wylewki a potem tynki to przy czyszczeniu po tynkach, wylewki się poniszczą w tym znazeniu, że możesz mieć nierówne (poskrobane w wielu miejscach). To poskrobanie jak jest nieduże nie przeszkadza, bo i tak na wylewki kładzie się terakotę, panele itd. Po zrobieniu wylewek od razu nie możesz wejśc na nie i robić tynków (do tynkowania używa sie drabin, rusztowań, w zależności od ekip). Wylewki muszę podeschnąć (min. 2 tyg.). Po zrobieniu tynków też od razu nie powino się robic wylewek, żeby przypadkowo nie uszkodzić jeszcze miękkich ścian.

Jak możesz, zrób zdjęcia po tynkowaniu (u kogoś) - pokaż sądowi zabrudzone podłogi. I zrób zdjęcia po wylewkach zrobionych po tynku - pokazując podłogi. Sędzia jest laikiem i na "obrazkach" misisz go przekonać, że skoro wszyscy robią wpierw tynki a potem wylewki, bo ma to praktyczne takie znaczenie że nie niszczą się wylewki przy czyszczeniu po tynkowaniu, to chociaż zgodnie ze sztuką budowlabną jest obojętne co się robi najpierw, to wolą stron było robić tak jak wszyscy czyli wpierw tynki a potem wylewki.

A kto miał kupować styropian na podłogi? (do wylewek). Może Twój wykonawca nie kupił styropianu (powinien leżakować min. 8 tyg., ale rzadko kto tak robi) co by świadczyło, że jednak wpierw chciał robić tynki.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...