Skocz do zawartości

odległość pomiędzy budynkami


Recommended Posts

Dzień dobry
Proszę o pomoc, wskazówki.
Mam warunki zabudowy z których jasno wynika, że nieprzekraczalna linia zabudowy to 2m od granicy działki. Po drugiej stronie granicy działki jest asfaltowa droga o szerokości ok 3,5m i dalej jest następna działka na której w ścisłej granicy stoi stary, murowany dom. Jeżeli wybuduje swój dom zgodnie z WZ, tj. 2m od granicy działki to odległość mojego domu od domu sąsiada po drugiej stronie ulicy będzie ok 6m. 
Znajomy zwrócił mi uwagę, że to co jest w WZ nie ma większego znaczenia bo zgodnie z przepisami przeciwpożarowymi odległość między budynkami musi być minimum 8m. Jak to się ma do WZ, co ma wyższy priorytet? Dlaczego WZ nie uwzględniają tych przepisów? Czy istnieje możliwość wybudowania się zgodnie z WZ? 

 

image.png.aa52c48b5108acc25bf4b3afd25bff0d.png

Link do komentarza

Co do zasady, zapisy zawarte w decyzji o warunkach zabudowy nie zwalniają z obowiązku spełnienia wymogów zawartych we wszelkich innych aktach prawnych (ustawach, rozporządzeniach, aktach prawa miejscowego). Tak więc to te inne regulacje mają pierwszeństwo. Ponadto nieprzekraczalna linia zabudowy oznacza jedynie, że nie wolno jej przekroczyć z zabudową. W przeciwieństwie do obowiązującej linii zabudowy nie narzuca wymogu budowy już od tej linii. I bynajmniej na taki sposób budowy nie zezwala. Nieprzekraczalna linię zabudowy mogła zostać równie dobrze wyznaczona na kilkuset metrach, ta sama dla wielu działek. Nie wszędzie więc powoduje jakąś potencjalnie kolizyjną sytuację. 

 

Osobną kwestią jest minimalna odległość planowanego budynku od granicy działki. Po pierwsze, obowiązują ogólne zasady usytuowania budynku od granicy działki. Czyli 3 m w przypadku ściany bez okien lub drzwi, oraz 4 m, jeżeli w ścianie są otwory. W pewnych sytuacjach dopuszcza się zmniejszenie tych odległości, przede wszystkim, jeżeli działka ma nie więcej niż 16 m szerokości. Dokładniej opisuje to §12 Rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, którym powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (WT). 

Tu pojawia się zasadnicze pytanie, czy na tej działce mamy do czynienia z sytuacją, w której przewidziano możliwość zmniejszenia minimalnych odległości? Takie lub inne wyznaczenie nieprzekraczalnej linii zabudowy nie jest przesłanką do tego. 

Natomiast wyznaczenie minimalnej odległości ze względu na przepisy przeciwpożarowe nie jest takie proste. Szczególnie, jeżeli jeden z budynków już istnieje. Wtedy trzeba brać pod uwagę jego klasę odporności pożarowej, to jakie pomieszczenia znajdują się w budynku itd. W rozporządzeniu o warunkach technicznych (WT) samo usytuowanie budynków ze względu na przepisy przeciwpożarowe to cały rozdział 7 (od §271). Są tam rozmaite złagodzenia i obostrzenia podstawowych warunków. Sugerowałbym zwrócenie się do specjalisty w zakresie zabezpieczeń przeciwpożarowych, który znając szczegóły konkretnej sytuacji będzie w stanie dokładnie określić wymogi. 

W załączniku umieszczam rozporządzenie (WT).

 

WT2022 D20221225.pdf

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witam wszystkich! Mam kilka pytań dotyczących mojego projektu przebudowy salonu z antresolą. Chciałbym zlikwidować antresolę i zrobić tam poddasze nieużytkowe z drewnianym stropem. Poniżej przedstawiam szczegóły i liczę na Wasze porady. Opis projektu: 1. Wymiary pomieszczenia: Salon ma rozmiary 540 cm x 460 cm. W salonie znajdują się schody, więc planuję zlikwidować antresolę nad schodami i stworzyć tam poddasze nieużytkowe. 2. Konstrukcja stropu: - Belki boczne (prawe i lewe) będą przykręcone do ścian ceglanych za pomocą śrub M12. - Pozostałe belki (50x150 mm) będą podwieszone na wieszakach (wieszak belki 50x150). - Rozstaw między belkami wynosi 62,5 cm, aby łatwiej było ułożyć płyty OSB. - W jednym miejscu przy schodach będą szły podwójnie belki dla dodatkowego wzmocnienia. 3. Podłoga: Na belkach planuję położyć płyty OSB 18 mm. 4. Sufit: Od spodu chcę zrobić konstrukcję z profili i podwiesić sufit z płyt karton-gips. 5. Izolacja: Między belkami planuję włożyć wełnę mineralną o grubości 100 lub 150 mm. Dodatkowe szczegóły i pytania: 1. Podwieszenie do płatwi: W odległości około 2 metrów od ściany znajduje się płatew 200 mm. Czy dobrym rozwiązaniem będzie podwieszenie się pod nią? Martwię się, że dach może pracować, co mogłoby powodować pękanie karton-gipsu. Czy ktoś ma doświadczenie w podobnej sytuacji? 2. Rozpórki między belkami: Planuję umieścić rozpórki w odległości co 150 cm między belkami. Czy ma to sens, czy może wprowadzić dodatkowe naprężenia? 3. Wytrzymałość wieszaków: Czy wieszaki, których chcę użyć do podwieszenia belek, będą odpowiednie? Czy macie może jakieś alternatywne sugestie? 4. Wymiary belek: Planuję użyć belek 50x150 mm, ale zastanawiam się, czy to nie jest przesada, skoro poddasze będzie tylko miejscem do okazjonalnego składowania rzeczy. Czy mógłbym zejść do belek 50x100 mm (5x10 cm)? Poddasze nie będzie użytkowe, będziemy tam wchodzić tylko od czasu do czasu, żeby włożyć jakieś pudełka. Dodatkowo: Wysłałem również LINK do mojego projektu w SketchUp, gdzie możecie zobaczyć, jak sobie to wymyśliłem. Zaznaczyłem kolorem czerwonym rzeczy, których kompletnie nie jestem pewien, tj. rozpórki oraz skosy, które podciągają płatew do ściany. Chciałbym wiedzieć, czy to ma sens i co byście poprawili w moim projekcie. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i pomoc!
    • Nie, tylko akurat tu nie ma potrzeby, wręcz niektórzy twierdzą, że nie wskazane, a bez tej dylatacji mógłby sobie zrobić przy deskach te 5cm. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • No, tak jak napisał - chce...   Są przeciwwskazania?
    • Czyli chcesz dać 5cm pomiędzy wełną a płytami? Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • No, na takiej powierzchni to mozna sie bawic w koszenie . U mnie w tej chwili jest co najmniej dwa razy tyle, a i dzialka, wbrew pozorom, wcale nie jest plaska. I sa drzewa do omijania. Mam nadzieje, ze kostrzewa nie opanuje calej dzialki. Juz wole sie rzucic na kolana i wyrywac kazda najmniesza kepke, bo mam wrazenie, ze tylko taka radykalna akcja bedzie skuteczna. I posieje koniczyne i macierzanke, ktore tym razem bede holubic.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...