Skocz do zawartości

Działka zabudowy letniskowej - dom całoroczny na wynajem okazjonalny


Recommended Posts

Cześć wszystkim,

 

Planujemy z Żoną zakup działki na której z jednej strony zbudujemy domek "całoroczny" (taki w którym niekoniecznie będziemy mieszkali w sposób ciągły, ale zimą będzie możliwe przeżycie tygodnia/dwóch w komfortowych warunkach z ogrzewaniem). Tutaj pojawia się oferta która wydaje się  być interesująca, a szczegółowe dane z MPZP przedstawiam poniżej. Jeśli coś wymagałoby uzupełnienia proszę dajcie znać. Tutaj kilka pierwszych pytań.

1. Czy na części ML/k możemy postawić domek całoroczny zgodnie z poniższymi zasadami z wyciągu MPZP, np. taki: https://dreammobilhouse.pl/dom-modulowy-mg-3/

Jeśli odpowiedź na pierwsze pytanie brzmi "tak". Dodatkowe pytania.

2. Czy mogę kopać na tej działce studnie? Wodociąg jest daleko.

3. Czy mogę zamontować przy domu własne szambo.

4. Jeśli linia energetyczna idzie na końcu działki w części rolnej (po prawej stronie w rogu) to raczej nie powinno być problemu w dociągnięciu do części ML/k.

5. Zakładam że nie mogę się w takim domku pod takim adresem zameldować. Ale czy mogę prowadzić tutaj działalność gospodarczą polegającą na wynajmie tego domku (firma może być zarejestrowana na stałe w innym miejscu).

6. Czy mogę tutaj wyciąć kilka drzew (po stosownym zgłoszeniu) czy to w ogóle nie wchodzi w grę?

 

Z góry dzięki za pomoc!

 

Najważniejsze punkty (według mnie :)) MPZP:

USTALENIA FORMALNE

2.2. ML/k – Tereny zabudowy letniskowej. Obowiązuje realizacja budynków na warunkach określonych w § 6. Obowiązuje zakaz realizacji obiektów tymczasowych, budynków gospodarczych i wolnostojących garaży.

 

§ 6

W zakresie kształtowania architektury, ładu przestrzennego i podziałów nieruchomości ustala się co następuje:

1. Obowiązuje dostosowanie architektury obiektów do architektury tradycyjnej, z formą i bryłą wpisującą się w krajobraz. Obowiązuje zachowanie elementów zabytkowych i kulturowych.

2. Obowiązuje wysokość zabudowy do dwóch kondygnacji nadziemnych z użytkowym poddaszem, poziom parteru maksymalnie 1,20 m nad średnim poziomem terenu. W strefie widokowej i dla zabudowy letniskowej wysokość zabudowy liczona od poziomu istniejącego terenu do kalenicy nie może przekroczyć 8 m. Kubatura części nadziemnej obiektów mieszkalnych w strefie widokowej nie może przekroczyć 800 m 3 , a obiektów gospodarczych w zagrodach i obiektów usługowych 1000 m3 . Kubatura części nadziemnej zabudowy letniskowej nie może przekroczyć 500 m3 .

3. Obowiązuje zakaz realizacji dachów płaskich, zakaz otwierania połaci dachowych na przeważającej części dachu i zakaz przesuwania kalenicy w pionie i poziomie. Zalecane dachy dwu lub czterospadowe o kącie nachylenia połaci dachowych 35 - 450 .

4. W zagospodarowaniu działek dla budownictwa mieszkaniowego obowiązuje pozostawienie co najmniej 50% powierzchni niezabudowanej i zagospodarowanie co najmniej 20% powierzchni trwałą zielenią drzewiasto - krzewiastą. Dla zabudowy letniskowej obowiązuje pozostawienie co najmniej 70% powierzchni niezabudowanej.

5. Przy realizacji usług lub rzemiosła obowiązuje zapewnienie odpowiedniej ilości miejsc parkingowych w granicach działki oraz realizacja zieleni drzewiasto – krzewiastej, ozdobnej lub izolacyjnej.

6. Realizacja obiektów budowlanych w obrębie sieci elektroenergetycznych oraz sieci gazowych może nastąpić na warunkach wynikających z uzgodnień z zarządzającymi tymi sieciami.

7. Realizacja obiektów na terenach erozyjno – osuwiskowych i na stokach musi być poprzedzona ekspertyzą geologiczno – inżynierską.

8. Dla obiektów realizowanych w terenach podmokłych i stagnacji wód opadowych obowiązuje budowa ich bez podpiwniczenia lub z piwnicami bez otworów.

9. Dla nowo wydzielanych działek obowiązuje minimalna powierzchnia dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej 600 m2 , dla zabudowy mieszkalno – zagrodowej 1000 m2 . W strefie widokowej obowiązuje odpowiednio powierzchnia 800 m2 i 1500 m2 . Dla zabudowy letniskowej obowiązuje minimalna powierzchnia działki 1000 m2 .

10. Dla nowo wydzielanych działek obowiązuje zapewnienie dojazdu z drogi publicznej i uwzględnienie uzbrojenia w sieci infrastruktury technicznej

 

Najistotniejsze oznaczenia działki z mapy MPZP:

 

image.png.fbc147c3e5cc33fb666dd250e165214f.png

 

image.thumb.png.99f90f35f0105c3a19c1513cb93be83a.png

Link do komentarza

Dopytałbym w wydziale budownictwa i architektury starostwa, jak interpretowany jest ten zapis:

§ 6

W zakresie kształtowania architektury, ładu przestrzennego i podziałów nieruchomości ustala się co następuje:

1. Obowiązuje dostosowanie architektury obiektów do architektury tradycyjnej, z formą i bryłą wpisującą się w krajobraz. Obowiązuje zachowanie elementów zabytkowych i kulturowych.

 

Tu jest ogromne pole do interpretacji, bo pojęcia są nieprecyzyjne.

Ponadto trzeba koniecznie sprawdzić dokładnie, jakie ograniczenia wynikają z faktu, że jest to obszar chronionego krajobrazu.

 

Co do reszty, to zastrzegam, że nie znam całego planu zagospodarowania. Odnoszę się więc tylko do przedstawionych informacji.

1. Czy działka ma przynajmniej 1000 m2? To minimalna wielkość dla planowanego rodzaju zabudowy. Dom z podanego linku prawdopodobnie spełnia wymogi zawarte w MPZP.

2. W MPZP powinien być opisany sposób zaopatrzenia w wodę. Co do zasady, wykonanie studni jest dopuszczalne, jeżeli inne przepisy (np. zapisy MPZP) tego nie zakazują.

3. W MPZP powinny być też opisane dopuszczalne sposoby zagospodarowania ścieków.

4. O możliwości wykonania przyłącza trzeba pytać w lokalnym zakładzie energetycznym (u operatora sieci). Co do zasady, to na działkach przewidzianych pod zabudowę powinna być też zapewniona możliwość wykonania przyłączy.

5. W tym domu nie będzie można się zameldować. Przynajmniej moim zdaniem wynajem powinien być możliwy. O tym jednak wolę się nie wypowiadać, przepisy praawa związane z prowadzeniem takiej działalności gospodarczej to nie moja specjalność. Proponuję dopytać w gminie i starostwie powiatowym, jak oni się na to zapatrują.

6. Trzeba sprawdzić, czy MPZP coś mówi o wycince istniejącej zieleni. Ponadto jakie ograniczenia położenie działki na obszarze chronionego krajobrazu.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...