Skocz do zawartości

Ściana z płyt gk dzieląca dwa okna


Recommended Posts

Cześć ponownie,

to już mój kolejny temat na forum, dotyczący remontu pokoju. Pierwszy dotyczył zrywania tapet, co też uczyniłem i dziękuje za wszelką pomoc,. Temat malowania narazie stanął , ponieważ przed malowaniem czy też szpachlowaniem chciałem również pokój podzielić na dwie części, który dzieliłby również dwa okna przy zawiasach. Pomyślałem dlatego, że założę nowy temat, gdyż być może sprawa nie tylko dla mnie nie jest taka oczywista, a w odnalezieniu rozwiązania problemu na pewno pomoże ten sam tytuł. 

 

A teraz do konkretów, postawienie ściany działowej na pewno byłoby prostsze gdybym mógł to zrobić w dowolnym miejscu, jednak muszę to zrobić bardzo precyzyjnie, ażeby sam profil podłogowy i sufitowy, był tak dopasowany aby idealnie płyta gipsowa pasowała do szczeliny między zawiasami okien.  Narysowałem to sobie w programie graficznym w skali 1:1 i  wygląda to właśnie tak jak na zdjęciach.  Na projekcie kolorem beżowym zaznaczyłem parapet, kolorami niebieskim i jasnoniebieskim płyty gipsowe 2 x 12,5 mm. Kolorem szarym listwę podłogową 75mm. Kolorem żółtym zawiasy.

Czy moja konstrukcja ma sens? Ściana ma dzielić dwa oddzielne pokoje do spania i po prostu życia.

Jak połączyć płyty gipsowe w miejscach czerwonych kropek? Na klej czy wkręty? Jak połączyć w ogóle 2 płyty gipsowe razem czy również na wkręty?

Czy w miejscu łączenia ściany (zielonej kropki) , jako że to okna nie będzie żadnego problemu z wilgocią? 

No i czy lepiej zrobić projekt nr 1( z bliższym połączeniem od zawiasów). Czy projekt nr2 ( z dalszym połączeniem zawiasów). 

 

Jeżeli jakaś osoba przebrnęła przez całość z góry dziękuje za każdą pomoc. I wybaczcie jeżeli pytam o rzeczy totalnie oczywiste, ale nie znam się unnamed.thumb.jpg.1dfe5b6be8d700f02d2f2cd9a6ff2ffc.jpg😛

Jak wejść między okna v2.jpg

Jak wejść między okna v1.jpg

Link do komentarza

Z czego jest ten łącznik pomiędzy oknami? Ty najpierw otwórz okna i zmierz przestrzeń jaką masz między otwartymi (pod kątem prostym) oknami. Ile wynosi?

Problemów z wilgocią być nie powinno, przy normalnym ogrzewaniu i właściwej wentylacji, ale na wszelki wypadek, tę część przy oknach możesz zrobić z płyty zielonej i będziesz miał spokój.

Kleju żadnego, tylko płyty i profile. W ogóle to o jakie połączenie płyt Ci chodzi? Jedna na drugiej czy doczołowo? Niewiele z tego rozumiem.

 

Kiedyś znajomy tak pokój podzielił, ale nie "dojechał" do tej ścianki miedzy oknami, Tam zostawił szparę, tak z 10 cm. dla lepszej wymiany powietrza.

 

 

Link do komentarza
44 minuty temu, retrofood napisał:

Z czego jest ten łącznik pomiędzy oknami? Ty najpierw otwórz okna i zmierz przestrzeń jaką masz między otwartymi (pod kątem prostym) oknami. Ile wynosi?

Problemów z wilgocią być nie powinno, przy normalnym ogrzewaniu i właściwej wentylacji, ale na wszelki wypadek, tę część przy oknach możesz zrobić z płyty zielonej i będziesz miał spokój.

Kleju żadnego, tylko płyty i profile. W ogóle to o jakie połączenie płyt Ci chodzi? Jedna na drugiej czy doczołowo? Niewiele z tego rozumiem.

 

Kiedyś znajomy tak pokój podzielił, ale nie "dojechał" do tej ścianki miedzy oknami, Tam zostawił szparę, tak z 10 cm. dla lepszej wymiany powietrza.

 

 

Dzięki za odpowiedź, znów 😁 Łącznik jest z tworzywa takiego jak tutaj na zdjęciu, nie wiem co to jest. Czytałem że w przypadkach pojedynczych płyt dobrze jest to zrobić płytą OSB. Rozumiem czyli po prostu impregnowaną to ma sens. Już próbowałem otwierać, i lepiej się otwiera okno po lewej, a po prawej trochę słabiej no ale tego nie da się uniknąć. Chodzi mi o zrobienie podwójnej płyty z dwóch płyt po 12,5mm , czyli w zasadzie podwójne płytowanie, chodzi mi o tę pochyłą płytę, ona nie będzie przymocowana do żadnego profilu, tylko będzie połączona w miejscach czerwonych kropek i chodzi głównie o to łączenie. W zasadzie głównie chodzi mi o tę ściankę pochyłą bo to jest taki manewr który nie do końca wiem jak mam zaplanować. Bo między te okna nie wejdzie żaden profil to jest problem, bo tam jest między tymi oknami(nie wliczając wymiarów zawiasów okien) 69 mm a profil ma do ścianek ma 75 mm więc się nie da, chyba że o czymś nie wiem i są węższe.. Przestrzeń jaką mogę "włożyć" między zawiasy to tak naprawdę 25mm więc na styk z podwójną płytą gk.

unnamedas.jpg

Link do komentarza

Teoretycznie można zrobić taki myk, że przy samym oknie zamontujesz tylko jedną płytę, a tam gdzie więcej miejsca dać dwie płyty i między nie profil UD 3cm i wtedy będzie ścianka taka jak powinna być, więc grubość będzie miała 55mm. Profil z każdej strony montujesz na kołkach np do podłogi. A tą część płyty, która ma sięgać do okna możnaby dać dłuższą i tam na krawędzi dać wąski pasek płyty i przykręcić do profila. Ale od razu piszę, będzie to trochę komicznie wyglądało. Natomiast jak do okna to zamontujesz, to nie mam pojęcia.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Link do komentarza
30 minut temu, vlad1431 napisał:

Teoretycznie można zrobić taki myk, że przy samym oknie zamontujesz tylko jedną płytę, a tam gdzie więcej miejsca dać dwie płyty i między nie profil UD 3cm i wtedy będzie ścianka taka jak powinna być, więc grubość będzie miała 55mm. Profil z każdej strony montujesz na kołkach np do podłogi. A tą część płyty, która ma sięgać do okna możnaby dać dłuższą i tam na krawędzi dać wąski pasek płyty i przykręcić do profila. Ale od razu piszę, będzie to trochę komicznie wyglądało. Natomiast jak do okna to zamontujesz, to nie mam pojęcia.

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
 

Oj ludzie kochani, w co ja się wpakowałem 😁  chodzi Ci żebym listwę dał tutaj gdzie zaznaczyłem na żółto? 

remontt.jpg

remont.jpg

Link do komentarza

Nie wiem jaką listwę masz na myśli, bo o żadnej listwie nie pisałem. Podejrzewam że piszesz o czymś, do czego mógłbyś przymocować płytę GK, ale nie wiem czy ktoś coś takiego robi. To mogłaby być jakaś np plastikowa listwa przykręcona do okna, żeby płyta mogła w nią wejść. Coś w tym rodzaju:
https://www.grupapsb.com.pl/produkt/listwa-do-plyt-g-k-bp5-typu-j-12-5-mm-2-5-mb-50-szt-bella-plast-00465250.html
Tam gdzie zaznaczyłeś na żółto i na czerwono. A ramka zaznaczona na granatowo miałałby być z właśnie z płyty GK, wysuniętej ze ścianki o której pisałem wcześniej, czyli z profilem UD 3cm w środku.
Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka





Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Utwórz nowe...