Skocz do zawartości

dojrzewanie betonu - strop


Recommended Posts

W jakim czasie od zalania stropu nad parterem można rozpocząć budowanie ścian piętra ?

Jakie są konsekwencje rozpoczęcie wznoszenia ścian pełnego pietra po 6 dniach od zalania stropu, stemple oczywiscie jeszcze stoją?

Kiedy można zdjąć stemple na parterze i zrobić strop nad piętrem?

Strop Terriva zalany betonem B20 z "gruchy".
Dom jest pietrowy, budowany w technologii 3w z ceramiki tradycyjnej.

Troche dużo pytań icon_confused.gif jak na pierwszy post na tym forum ale kto pyta nie bladzi.

pozdrawiam,
M.
Link do komentarza
Gość Redakcja__
Ściany piętra nie obciążają bezpośrednio stropu, ale podczas ich murowania konieczne jest składowanie na nim materiałów, obciążają go pracownicy. Praktycznie ostrożne użytkowanie stropu w celu prowadzenia dalszych robót może nastąpić po ok. 7 dniach od jego zabetonowania. Natomiast całkowite usunięcie stempli podpierających strop może nastąpić dopiero po zabetonowaniu i stwardnieniu również stropu na piętrze, czyli po około 10 dniach. Do tego czasu powinno się pozostawić ok. połowy stempli które zapobiegną odkształceniu się stropu parteru pod wpływem obciążeń przenoszonych przez podstemplowanie wyższego stropu. Pełną wytrzymałość strop uzyskuje po ok. trzech tygodniach i dotego czasu nie wolno nadmiernie go obciążać zwłaszcza w środkowej strefie jego rozpiętości.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Nic nie zaszkodzi potrzmać stępli dłużej. Ja na swój strop wchodziłem jeszcze tego samego dnia (też teriva i B20 zalewany latem). Obciążać zacząłem go materiałem po okoła tygodniu. Dodam jeszcze, że strop małem zastęplowany gęso (istny las icon_biggrin.gif). Stęple natomiast trzymałem ponad miesiąc.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Ściany można murować nawet następnego dnia (latem)
Natomiast należy uważać przez kilka dni ze składowaniem materiału na stropie (nie układać całych palet)
Po około 10 dniach (latem) można zdjąć część stempli (ok połowy), a jeżeli stop jest w całości wyszalowany to nawet szalunek.
Pozostałe stęple powinny pozostać do czasu wykonania wyższych stropów. Wyższy strop zanim beton nie zwiąże w całości obciąza strop dolny, a on nawet po osiągnięciu pełnej wytrzymałości może tego bez szkody nie wytrzymać - dlatego też musi być wyparty.
Jeżeli wyzej nie ma stropów to bezpiecznie jest zdjąć po miesiącu.
Jeżeli budynek ma więcej kondygnacji to podparte powinny być co najmniej 3 stropy.
Link do komentarza
Podobno zaleca się 3 tygodnie poczekać z odszalowaniem, materiału faktycznie nie powinno się składać a murować po tygodniu. Tak mi mówili moi majstrzy - faktycznie to fachowcy wysokiej klasy. W rezultacie i tak przyszli po miesiącu icon_smile.gif) No i wody nie żałować
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień dobry, Nasze zalecenia dotyczące montażu blachy trapezowej TP-26 SUPER: MONTAŻ - Konstukcja wsporcza z łat drewnianych 40×50 mm, 40×60 mm, 32×100 mm montowanych w maksymalnym rozstawie 350 mm mierzonym od tych samych krawędzi. - Należy sprawdzić i jeżeli to konieczne przeprowadzić jej niwelację zapewniającą kąty proste na połaci oraz jej równą płaszczyznę. - W części okapowej rekomendowane jest użycie pasa nadrynnowego zaciągowego jako elementu nośnego do montażu arkuszy. Arkusze należy przygotować, wykonując w ich części startowej tzw. zaciąg, element zaczepowy o pas. - Mocowanie arkuszy w górę fali w rozstawie wkrętów maksymalnie co 700 mm, za pomocą wkrętów samowiercących typu TORX 4,8 x 60 mm w kolorze pokrycia. Należy zwrócić uwagę na siłę dokręcenia wkrętów, powinna zapewnić odpowiednie przyleganie arkusza do podkonstrukcji bez wgniecenia górnej części fali. Należy odpowiednio wyregulować siłę dokręcenia wkrętów używając do tego np. sprzęgła wkrętarki. - Zaleca się wykonanie wlotowej szczeliny wentylacyjnej okapu o przekroju min. 200 cm2 /1mb oraz w celu jej zabezpieczenia przed owadami i gryzoniami wykonanie specjalnej obróbki z blachy perforowanej. - Zalecana wylotowa szczelina wentylacyjna powinna mieć przekrój czterokrotnie mniejszy od wlotowej, licząc na jedną stronę połaci ( 50 cm2 /1mb). Zapewnia ją pozostawienie 60 mm szczeliny pomiędzy arkuszami przeciwległych połaci w kalenicy oraz obustronny montaż listwy podkalenicowej, w której specjalnie zaprojektowania perforacja zapewnia optymalny przepływ powietrza, chroniąc kalenicę przed wdmuchiwaniem wody opadowej i śniegu. Listwa podkalenicowa do TP26 SUPER jest także elementem nośnym do montażu obróbki kalenicy np. PROSTA PLUS. CIĘCIE - Do cięcia blach należy używać nożyc elektrycznych z głowicą rotującą. Po zakończeniu montażu bezwzględnie oczyścić powierzchnię z opiłków, wkrętów itp. W przypadku uszkodzenia powierzchni należy jak najszybciej wykonać niezbędny (punktowy) retusz, przy zastosowaniu lakieru odpowiedniego z oryginalnym kolorem blach. - W przypadku użycia szlifierki kątowej do cięcia blach powlekanych lub innych materiałów będących w zasięgu powstającego na skutek cięcia strumienia gorących opiłków, następuje utrata gwarancji. Reklamacje nie będą uwzględniane. __________________________ Blacha trapezowa TP-26 SUPER https://pruszynski.com.pl/produkt/blachy-trapezowe/blacha-trapezowa-na-dach/tp26super-blacha-trapezowa-na-dach/
    • Przy kolejnych porządkach tak zrobię, ale mimo to i tak stoi już parę lat. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Komentarz dodany przez Henryk: Jedyny na rynku legalny zestaw do przeróbki szamba. Warunek - trzeba mieć szczelne szambo. Procedura tak jak przy oczyszczalni. Montaż - 1 dzień. W końcu nie śmierdzi, a oczyszczone ścieki wykorzystuje do nawadniania iglaków...
    • To konieczność. Też próbowałem tylko wsuwać, ale wtedy nawet jak się człowiek oprze przypadkowo ręką o taki regał, to się mogą wysunąć. I półki wtedy lecą. Chociaż zaginanie nie jest łatwe. Najlepiej najpierw pod języczek wsuwać ostrze noża i lekko go ugiąć tak, aby później móc złapać koniec małymi kleszczykami i zagiąć już co najmniej o kąt prosty, a najlepiej jeszcze bardziej. Wtedy całość się trzyma, można regał przesuwać, przenosić i nic się nie dzieje.
    • Cenna uwaga, bo ja tych blach nie pozaginałem. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...