Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

jm

Uczestnik
 • Posty

  9
 • Dołączył

 • Ostatnio

Reputacja

0 Neutralny

O jm

 • Ranga
  Początkujący
 1. mam w planach (zgłoszenie ważne od maja 2006) budowę budynku gospodarczego wykorzystywanego w części zamkniętej na narzędzia i warsztacik do majsterkowania w drugiej części półotwartej na drewno do kominka, betoniarke oraz na mały stryszek. W necie spotkałem się głównie z projektami garaży, z reguły dosyć dużymi. Może ktoś z Was zna fajne projekty (planuję na jednej ze ścian wyprowadzić mały kominek na grilla zewnetrznego-tak jak w projekcie zuzia), z dachem dwuspadowym, jedna ze ścian w cześci półotwartej ażurowa (krata) aby był przewiew, z częsci zamkniętej dodatkowe wyjścia na pompę do oczka wodnego, filtry.
 2. mam dylemat z osadzeniem halogenów w płycie gk i wełnie na poddaszu, nie mogę znaleźć puszek, które ograniczyłyby emisję ciepła wgłąb wełny mineralnej. są podobno halogeny emitujące ciepło do przodu (15 zł za sztukę), ale mimo wszystko chyba lepiej byłoby to zabezpieczyc .
 3. Przymierzam się do ocieplenia styropian 12 cm+ z oferty quick-mixa klej+siatka+zaprawa klejowa+ tynk siloksanowy 1,5mm baranek. A może inny dobry system?
 4. pustaki keramzytowe i dobry beton
 5. Witam, Ostatnio wykonywałem instalację elektryczną+sieć TVsat+LAN (projekt uwertura z www.mtmstyl.pl) Koszty są następujące: -okablowanie elektryczne, puszki, "esy", rozdzielnia Hager, gips rury peschla, w tym niepalne jakieś ok. 1800 zł -okablowanie UTP kat. 5 - 200 zł - 2x gniazda siłowe (32 i 16A) + w skrzynce Hager na zewnątrz dla gniazda 16A- 430 zł - wyłączniki przepięciowe- 300 zł - wyłączniki różnicowo-prądowe jednofazowe - 300 zł - kabel tv-sat 130 zł (kupowany na allegro) -kabel do głośników (np. kino domowe) w salonie 60 zł -robocizna 2000 zł brutto Założenia instalacji- jest w każdym pokoju gniazdo tvsat, telefon, internet, puszki zespolone, gnizado na odkurzacz przy wejściu do pokoju, kable w rurkach peschla, w sumie jakieś 100 punktów (robocizna 19 zł+7%vat od punktu), domofon, sterowanie siłownikiem bramowym, oświetlenie zewn. , sadzawka, itp. (ogólnie czuję pewien przerost punktów, ale z wykonawcami strałem się przewidzieć obecne "tryndy" w tym zakresie) pełen koszt instalcji (bez oczywiście osprzętu) to jakieś 5220 zł (chociaż może być kilkaset zł. więcej), tym niemniej muszę jeszcze dorobić 2 gniazda w kotłowni. W ubiegłym roku wykonałem przyłącz zalicznikowy (od szafki przyłączeniowej) cena materiał + robocizna ok. 1000 zł + opłata przyłączeniowa ponad 800 zł. Elektrycy ocenili instalację jako prawie "full wypas" ) jak na tak mały domek (powierzchnia 154m) i orzekli, że zrobić można o połowę taniej i też będzie człowiek funkcjonował(jak robiło się w lata 80-tych) Okolice Rzeszowa.
 6. Witam do tej pory wydawało mi się, że decydował o tym projektant, a nie majster na budowie. ) Stosowałem przewody kamionkowe z Zapel-u (taki schiedel dla ubogich:)) ) i przekroje jak i wysokość zamówiłem napierw wg projektu- a potem murarze to lepili, zresztą sprzedawca też odradzał budowanie komina na "oko", bo może potem wentylacją dostawać się dym do środka, albo mogą zamarzać spaliny- kiepska izolacyjność. A i klinkieru na kominach niczym nie zapuszczać od razu, bo potem może zacząć kwitnąć.
 7. Podobno zaleca się 3 tygodnie poczekać z odszalowaniem, materiału faktycznie nie powinno się składać a murować po tygodniu. Tak mi mówili moi majstrzy - faktycznie to fachowcy wysokiej klasy. W rezultacie i tak przyszli po miesiącu ) No i wody nie żałować
 8. jm

  ile za wykonanie więźby dachowej ?

  Witam Za dach 220 m2 z 2 lukarnami, dosyc skomplikowany robocizna : więźba-1700 zł łaty, podbiciówka, deski czołowe do rynny, folia, kontrłaty- 1500 zł układanie blachodachówki i rynien- 2000 zł oczywiści bez VAT ) Ale u nas ceny raczej niskie (Podkarpacie)
 9. jm

  co zrobić z poskręcanym drewnem

  Witam, Proszę o potraktowanie ww. odpowiedzi jako porady na przyszłość, bo sam nie znam sposobu jak wyprostować suche drewno poskręcane. W lipcu 2004 kupiłem drewno jodłowe, tak mokre, że się z niego prawie lała woda. Na drugi dzień zaczęło tak lać, i przez 7 dni że była u nas powódź. W każdym razie zmuszony byłem najpierw złożyć drewno warstwami i po poprawieniu się pogody zacząłem zapuszczać boramonem. Pomogła mi rada zaprzyjaźnionego cieśli i mojego ojca: 1. w celu zapewnienia od spodu przewiewu najpierw podłożyć pustaki betonowe (co 2 m na całej długości) potem w poprzek kilka równych krokwi i idealnie wypoziomować)-zależnie od wymiarów krokwi 2. kupiłem listwy o grubości. 1 cm (musi być jednakowa grubość) i pociąłem tak, aby każdą warstwę krokwi przełożyć w poziomie i pionie. 3. warstwy układać starannie, od najdłuższych (unikać zwisów), po najkrótsze u samej góry. i korygować krokwie na długości 4. zapuszczone krokwie boramonem ułożyć bardzo szybko- moje były okrutnie ciężkie od wody- zajęło mi to 1 dzień najpierw warstwa poziomo, na niej listewki o tej samej grubości w poprzek, potem druga warstwa, listewki poziomo w tych samych miejscach, i wtedy takie listewki pionowo. przekładanie listewek najlepiej w miejscach nad położonymi pustakami- równo i starannie 5. Następne warstwy jak wyżej tylko jest trudniej, bo trzeba wkładać od góry. po zakończeniu składania w miejsach podkładów z drutu fi 8 zrobić tzw. petlę, opasać złożone drewno i na tzw. klupę ściskać ile się da (uwaga, bo drut może pęknąć) W miejsach wrzynania się drutu w drewno osłonić listewkami. Nie robiłem zadaszenia tylko wszystko przykryłem folią od góry do połowy- żeby był przewiew. Od czasu do czasu w czasie schnięcia drewna przykręcałem drut (ściskałem krokwie) Jaki jest tego efekt- krzywe z tartaku już krokwie idealnie się wyprostowały, proste się nie skrzywiły, wszystko wyschło bez zagrzybienia. Więźba była robiona 3 miesiące od zakupu drewna- cieśle nie mieli zastrzeżeń do jakości.- a były w tym krokwie 18/7 nawet o długości 11m. i takie zostały wbudowane- jak również specjalnie kupione listewki też się nie zmarnowały. Opis jest długi, metoda prosta(cka) ale skuteczna. pozdrawiam jm
×
×
 • Utwórz nowe...