Skocz do zawartości

dojrzewanie betonu - strop


Recommended Posts

W jakim czasie od zalania stropu nad parterem można rozpocząć budowanie ścian piętra ?

Jakie są konsekwencje rozpoczęcie wznoszenia ścian pełnego pietra po 6 dniach od zalania stropu, stemple oczywiscie jeszcze stoją?

Kiedy można zdjąć stemple na parterze i zrobić strop nad piętrem?

Strop Terriva zalany betonem B20 z "gruchy".
Dom jest pietrowy, budowany w technologii 3w z ceramiki tradycyjnej.

Troche dużo pytań icon_confused.gif jak na pierwszy post na tym forum ale kto pyta nie bladzi.

pozdrawiam,
M.
Link do komentarza
Gość Redakcja__
Ściany piętra nie obciążają bezpośrednio stropu, ale podczas ich murowania konieczne jest składowanie na nim materiałów, obciążają go pracownicy. Praktycznie ostrożne użytkowanie stropu w celu prowadzenia dalszych robót może nastąpić po ok. 7 dniach od jego zabetonowania. Natomiast całkowite usunięcie stempli podpierających strop może nastąpić dopiero po zabetonowaniu i stwardnieniu również stropu na piętrze, czyli po około 10 dniach. Do tego czasu powinno się pozostawić ok. połowy stempli które zapobiegną odkształceniu się stropu parteru pod wpływem obciążeń przenoszonych przez podstemplowanie wyższego stropu. Pełną wytrzymałość strop uzyskuje po ok. trzech tygodniach i dotego czasu nie wolno nadmiernie go obciążać zwłaszcza w środkowej strefie jego rozpiętości.
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Nic nie zaszkodzi potrzmać stępli dłużej. Ja na swój strop wchodziłem jeszcze tego samego dnia (też teriva i B20 zalewany latem). Obciążać zacząłem go materiałem po okoła tygodniu. Dodam jeszcze, że strop małem zastęplowany gęso (istny las icon_biggrin.gif). Stęple natomiast trzymałem ponad miesiąc.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Ściany można murować nawet następnego dnia (latem)
Natomiast należy uważać przez kilka dni ze składowaniem materiału na stropie (nie układać całych palet)
Po około 10 dniach (latem) można zdjąć część stempli (ok połowy), a jeżeli stop jest w całości wyszalowany to nawet szalunek.
Pozostałe stęple powinny pozostać do czasu wykonania wyższych stropów. Wyższy strop zanim beton nie zwiąże w całości obciąza strop dolny, a on nawet po osiągnięciu pełnej wytrzymałości może tego bez szkody nie wytrzymać - dlatego też musi być wyparty.
Jeżeli wyzej nie ma stropów to bezpiecznie jest zdjąć po miesiącu.
Jeżeli budynek ma więcej kondygnacji to podparte powinny być co najmniej 3 stropy.
Link do komentarza
Podobno zaleca się 3 tygodnie poczekać z odszalowaniem, materiału faktycznie nie powinno się składać a murować po tygodniu. Tak mi mówili moi majstrzy - faktycznie to fachowcy wysokiej klasy. W rezultacie i tak przyszli po miesiącu icon_smile.gif) No i wody nie żałować
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Przepisy ppoż. mówią, że tak blisko granicy nie wolno stawiać domu. O płocie niczego nie mówią.  A skoro dom się jednak postawił, to niech teraz dom się martwi przepisami. Płot nie musi.
    • Najwyższy czas zlikwidować tę służebność, niestety to droga sadowa. Pamiętaj jednak, ze działka ze służebnością mocno zmniejsza swoją wartość.
    • Nie mam zamiaru się gniewać z sąsiadem, ma służebność nie wiadomo po co, ponieważ posuada swój własny wjazd z innej strony i dodatkowo nie respektuje żadnych zasad mimo rozmów z nim. Przekracza służebność, obiecuje że nie będzie tego robił a za chwilę jest to samo
    • U mnie było podobnie. Działki po bokach ogrodzone, bez zgody właścicieli abym mógł do swojej działki doprowadzić media, nie naruszając tych ich. Wymyśliłem że zrobię toew tej drodze ze służebnością. Kosztowało mnie ogromne ilości alkohol aby się integrować, kupowanie roślin fajnych do nasadzenia w miejscu odkładanych przez koparkę z wykopu ziemi, pogodzenia się że kiedy już za swoją ciężką kasę zrobiłem dojazd, wciąż parkowali mi on i jego goście pod bramą wjazdową, że nie mogłem wyjeżdżać i musiałem prosić aby mi na to pozwoli. Nauczyłem się jednego. Nigdy! Nigdy nie kupiłbym więcej działki, do której dostęp miałbym tylko wtedy, gdy ktoś mi na to pozwoli.     Nie gniewaj się z sąsiadem. Zgodzę daj na sprawy mało istotne. Trawa odrośnie. Rośliny nasadzisz. Ale będziesz miał pewność że kiedy pojedziesz na narty, do Egiptu latem, czy teściów odwiedzić na Wielkanoc, sąsiad zajrzy czy ktoś się nie szwęda na posesji, podkarmi kota, a nawet gdy zaufasz i się zaprzyjaźnisz - podleje w domu kwiaty 
    • Dla większości inwestorów dach to pokrycie. Dlatego interesuje ich głównie kolor i wzór blachy czy dachówki. Ukryta pod pokryciem konstrukcja, najczęściej w postaci drewnianej więźby, już tak ciekawa nie jest, a to właśnie ona ma zasadniczy wpływ na trwałość dachu i bezpieczeństwo domowników. Pełna treść artykułu pod adresem: https://budownictwob2b.pl/dachy/baza-wiedzy/51002-wiezba-dachowa-wazny-element-dachu
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...