Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Wymiana wyłazu na dach na okno dachowe


Recommended Posts

Witam, tak jak w temacie chciałbym uzyskać informację na temat wymiany starego wyłazu dachowego, który nie jest szczelny i cieknie podczas deszczu na nowe okno dachowe. Otóż chciałbym powiększyć otwór na okno o wymiarach 66x118 i jestem zainteresowany opcją VELUX GLU 0061B. Jak to ma się do przepisów w obecnym prawie gdzie wymagany jest wyłaz na dach oraz czy w momencie potrzeby wyjścia na dach umożliwi ono taką opcję? Proszę o pomoc. 

Link to postu

Cytuję ze źródła https://www.okpol.pl/wylaz-dachowy-kiedy-jest-wymagany-i-jak-poprawnie-go-zamontowac/:

"

Odpowiedzi na to pytanie należy szukać w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Jak stanowi przepis § 308 wejścia na dach:

1. W budynkach o dwóch lub więcej kondygnacjach nadziemnych należy zapewnić wyjście na dach co najmniej z jednej klatki schodowej, umożliwiające dostęp na dach i do urządzeń technicznych tam zainstalowanych.
2. W budynkach wysokich (W) i wysokościowych (WW) wyjścia, o których mowa w ust. 1, należy zapewnić z każdej klatki schodowej.
3. Jako wyjście z klatki schodowej na dach należy stosować drzwi o szerokości 0,8 m i wysokości co najmniej 1,9 m lub klapy wyłazowe o wymiarze 0,8 × 0,8 m w świetle, do których dostęp powinien odpowiadać warunkom określonym w § 101.
4. Na dachu o spadku ponad 25% oraz na dachu pokrytym materiałami łamliwymi (tłukącymi) należy wykonać stałe dojścia do kominów, urządzeń technicznych oraz anten radiowych i telewizyjnych.
5. Dojścia, o których mowa w ust. 4, na odcinkach o nachyleniu ponad 25% powinny mieć zabezpieczenia przed poślizgiem.
6. Na dachu o spadku ponad 100% powinny być zamocowane stałe uchwyty dla lin bezpieczeństwa lub bariery ochronne nad dolną krawędzią dachu."

Link to postu
  • 3 tygodnie temu...

Dzień dobry

Jeśli inwestor chce powiększyć otwór, to najłatwiej wybrać taki rozmiar, który mieści się między krokwiami (jakby chciał zrobić wymian to musi to zrobić mistrz lub czeladnik ciesielstwa).

Jeżeli chce 66x118 to proponujemy okna wyłazowe FWP lub FWU https://www.fakro.pl/okna-dachowe/typy/okna-wylazowe/  o tych wymiarach – jest to idealne połączenie okna dachowego z wyłazem dachowym. Wyłaz ten jest przeznaczony do pomieszczeń ogrzewanych, i pasują do niego standardowe kołnierze.

Wtedy nie będzie miał problemu z tym, że nie ma wyłazu w domu, a okno będzie służyło zarówno jako okno – doświetlenie, przewietrzanie pomieszczenia, jak i wyłaz – bezpieczne wyjście na dach.

Do okna wyłazowego pasuje szeroka gama akcesoriów wewnętrznych (takich jak do standardowych okien dachowych) oraz markizy zewnętrzne w wersji elektrycznej.

Pozostajemy do dyspozycji

Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...