Skocz do zawartości

podłączenie nagrzewnicy do ecovent midi


Recommended Posts

Witam potrzebuję pomocy mam rekuperator ze sterownikiem ecovent midi i chciałbym podłączyć nagrzewnicę wstępną aby zabezpieczyć wymiennik przed zamarzaniem w mrozy na fotce widać jak mam okablowany sterownik przez producenta centrali.

1185318980_Beztytuu1.thumb.jpg.2b3dfd010bb6e3de1aa63c20d76da43f.jpg


Nagrzewnicę chcę zastosować kanałową fi 200 o mocy 1KW, czy oprócz nagrzewnicy coś będzie jeszcze potrzebne (np jakiś czujnik w kanale czerpni), aby uruchomić automatykę załączania i wyłączania takiej nagrzewnicy ? (aby np wyłączyła się jak silnik się zatrzyma)

Czy konieczny jest filtr przed nagrzewnicą ? i czy musze go też zaizolować wełną? 

Czy nagrzewnica musi być połączona sztywnymi rurami spiro czy może być to termoflex
Proszę o porady jak to uruchomić

A to schemat połą199752052_Beztytuu.thumb.jpg.7bb5110a29c2a2630b0dfb81e06c123f.jpgczeń do sterownika 

Edytowano przez marcinx00 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Filtr powietrza przed nagrzewnicą jest potrzebny. Nagrzewnica zaś powinna mieć izolację cieplną. Nie ma sensu żeby ciepło z niej rozchodziło się bezproduktywnie. 

Co do samej nagrzewnicy to sporo zależy od jej modelu, a w związku z tym wyposażenia. Przede wszystkim czy ma wbudowany stycznik oraz termostat, czy trzeba podłączyć zewnętrzne. Ponadto trzeba zapoznać się z resztą instrukcji tego regulatora (to chyba Plum?) oraz samej centrali wentylacyjnej.

Dlatego do zrobienia tego należy zatrudnić fachowca.

O ile dobrze rozumiem schemat (zastrzegam, to tak przy niepełnych danych), interesuje nas styk N1 (nagrzewnicy pierwotnej). Oczywiście, nie jest on obciążany pełną mocą czerpaną przez nagrzewnicę! To tylko połączenie z ze stycznikiem (dopiero on zostaje obciążony mocą nagrzewnicy) i termostatem (nawet prostym, działającym  trybie  włącz /wyłącz). Ale te elementy mogą być już integralną częścią danego modelu nagrzewnicy. A wtedy tylko łączymy N1 z nagrzewnicą i podłączamy zasilanie nagrzewnicy.

Natomiast nie jest dla mnie jasne jak i kiedy wykorzystujemy tu styk cyfrowy DIN5.

Link do komentarza
9 godzin temu, Budujemy Dom - porady budowlane i instalacyjne napisał:

(to chyba Plum?)

tak to ten sterownik 

a czy coś byś polecił z nagrzewnic 1kw na rurę fi 200 myślałem o czymś takim Kanałowa nagrzewnica elektryczna EKA SALDA 

czy taką nagrzewnicę normalnie całą się izoluje wełną taką jak do rur wentylacyjnych ? 

 

Link do komentarza

To dobre nagrzewnice. Instrukcja nie wspomina o izolowaniu samej nagrzewnicy, jedynie kanału doprowadzającego zimne powietrze (choćby ryzyko kondensacji).

https://www.lindab-polska.pl/pliki/katalog/produkty/98/pdf/lindab_instrukcja_instalacji_eka.pdf

Jednak zrobienie izolacji całości, łącznie z kanałem pomiędzy nagrzewnicą i centralą oraz samej nagrzewnicy jest zasadne. A przeciwwskazań nie widzę. 

 

PS. W tym przypadku nie ma sensu jakieś zaawansowane sterowanie z regulacją mocy nagrzewnicy.

Montażu powinien zaś dokonać fachowiec z uprawnieniami elektrycznymi. Ze względów bezpieczeństwa oraz z uwagi na gwarancję.

Link do komentarza

No i kupiłem tą nagrzewnicę o której wspomniałem czyli salda 1 kw od producenta mojej centrali dowiedziałem się że każda nagrzewnica bedzie się nadawała do sterownika który jest zamontowany ale abym kupił taką która ma 2 zabezpieczenia.

Nigdy nie widziałem  jak wyglada taka nagrzewnica w środku ale nic skomplikowanego.

Myślałe że oprócz kabla zasilajacego 230v będzie jeszcze możliwość podlaczenia jakiegoś kabla ze sterownika centrali ale niestety nic takiego nie ma tylko same zasilanie

 Co będę potrzebował żeby to spiąć ze swoją centralą ? Jakiś sterownik nagrzewnicy ? Z możliwością podpięcia razem tych dwóch urządzeń

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam podobny dom z kaloryferami i jestem bardzo zadowolony z Termeta 19kw. Najważniejszy dla mnie jest dostęp do menu serwisowego żeby ustawić sobie wszystko pod konkretną instalację. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam chcę zamontować kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna. Dom jest wiekowy ocieplony 150 m2. Ogrzewanie kaloryferki:)  Proszę o sugestie na jaki piec powinienem zwrócić uwagę i jakiej mocy. 
    • Dzień dobry Drodzy Forumowicze!   W tym sezonie planuje rozpoczęcie budowy swojego domu i mam pewien dylemat, którym chciałbym się podzielić oraz poprosić o rady. Otóż działka, na której stanie dom ma spory spadek w kierunku cieku wodnego znajdującego się w sąsiadującym ze mną lasie, w związku z czym poziom terenu jest niższy niż pozostałe domostwa po drugiej stronie ulicy.  Projekt drogi dojazdowej zakłada rzędną 54.1. Na tej podstawie mój Projektant wyznaczył rzędną "0" na rzędnej 54.3, załadając 0.5m schodów. W związku z czym poziom terenu po niwelacji, będzie na rzędnej 53.8 (30cm poniżej planowanej drogi) Rzędna najbardziej wysuniętego punktu do lasu (najniższy punkt) to obecnie 53.2 Założenie przewiduje ławy fundamentowe. Jak widzicie, teren będzie musiał zostać mocno podniesiony, ława fundamentowa w najniższym punkcie terenu będzie posadowiona płytko, na głębokości 40cm (grunt nośny) a potem teren będzie obsypany ziemią (z pobliskiej budowy drogi szybkiego ruchu także materiału gliniastego jest sporo).  Obawiam się jednak, iż podniesienie terenu do rzędnej 53.8 i tak będzie powodował zalewanie terenu. Czy powiedzmy zniwelowanie terenu dookoła posesji z 2% spadkiem w strone lasu wystarczy, żeby uniknąc problemu? Dodam, że projektant przewidział drenaż fundamentów. Czy widzicie tutaj ryzyka, którym powinenem się bardziej przyjrzeć? Działki sąsiadujące są na razie puste.  Będę bardzo wdzięczny za rady.   Pozdrawiam
    • Może podaj linka o którą dokładnie Ci chodzi.
    • Czy ktoś z was stosował blachodachówkę PŁASKA PLUS na dużych połaciach dachowych? Duża to rozumiem, taka ok. 500 m2. Jakie są wasze doświadczenia z jej montażem i użytkowaniem.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...