Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Czym jest kamień kotłowy i jak sobie z nim radzić?


Recommended Posts

Kamień kotłowy to twardy osad, powstający w wyniku termicznego rozkładu związków wapnia i magnezu zawartych w wodzie. Osadza się na ścianach rur ograniczając przepływ wody i pokrywa powierzchnie elementów grzejnych utrudniając im oddawanie ciepła. Ale to nie wszystko...


Gdzie powstaje kamień kotłowy?

 

Choć nazwa sugeruje, że powstaje on głównie w kotłach grzewczych, tak naprawdę kamień kotłowy może pojawiać się we wszystkich urządzeniach, w których podgrzewana jest woda. A ponieważ stężenie jonów wapnia i magnezu w twardej wodzie jest duże, problem kamienia kotłowego dotyczy przede wszystkim urządzeń mających kontakt właśnie z wodą twardą. W tym przypadku osady kamienne mogą tworzyć się już w momencie podgrzewania wody nawet do temperatury nieznacznie przekraczającej 40°C.

 

Dlaczego kamień kotłowy szkodzi?

 

Osady kamienne powstające w twardej wodzie z czasem narastają. Odkładając się na powierzchniach rur zmniejszają ich średnicę, a tym samy przepływ wody. Kamień kotłowy osadza się również na elementach grzejnych znajdujących się m.in. w kotłach, zasobnikach ciepłej wody użytkowej czy też w kuchennych czajnikach. Warstwa osadu kamiennego utrudnia oddawanie ciepła, a narastając powoduje, że powierzchnie grzejne przekazują ciepło w coraz mniejszym stopniu. Elementy podgrzewające wodę muszą więc pracować coraz dłużej, aby ogrzać ją do wymaganej temperatury, co wiąże się z większych zużyciem energii. Kamień kotłowy powoduje więc wzrost kosztów ogrzewania wody. Osady kamienne nie tylko utrudniają pracę kotłów, podgrzewaczy i innych domowych urządzeń ale również je niszczą. Obecność kamienia kotłowego może skutkować przegrzewaniem się elementów oddających ciepło, a także prowadzić do korozji lub uszkodzeń będących wynikiem naprężeń cieplnych. Urządzenia, którym zagraża kamień kotły są narażone na częstsze awarie i szybsze niszczenie. Skraca się ich żywotność.

 

Jak rozwiązań problem uciążliwych osadów kamiennych?

Dowiedz się więcej na naszym blogu firmowym TUTAJ

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dzień dobry, Po położeniu mozaiki w łazience (producent paradyż, materiał : gres szkliwiony) oraz zafugowaniu i wyczyszczeniu przez wykonawcę, na płytkach (prawie na każdej) powstały rysy. Są one zróżnicowane - od niewielkich, po bardzo długie i głębokie (przykłady najgorszych w załączeniu). Wykorzystywana fuga to Sopro DF 10 (drobnoziarnista, nadaje się do fugowania mozaik), która była dodatkowo wzbogacona brokatem, również producenta SOPRO, który jest przeznaczony m.in do właśnie tej fugi. Wykonawca twierdzi, że przyczyną rys jest właśnie brokat. Chciałbym spytać, czy ktoś miał do czynienia czynienia z podobnym przypadkiem i/lub orientuje się czy ten brokat faktycznie może powodować takie grube rysy przy odpowiednim fugowaniu? Od infolinii technicznej producenta otrzymałem informację (zgodną z moimi odczuciami), że brokat posiada miękką strukturę i jest praktycznie pyłem. Próbowalem samodzielnie wykonać test na jednym kawałku mozaiki (szorowanie brokatem na sucho, mokro, przyciskajać gąbką oraz pacą gumianą) i podobnych rys nie udało mi się uzyskać, pomimo kilkuminotowego, mocnego tarcia. Podobną rysę udało mi się uzyskać przy pomocy noża, gdzie musiałem włożyć sporo siły, żeby taką rysę zrobić... Zupełnie inna sprawa, ale wydaje mi się, że biorąc pod uwagę materiał, z jakiego mozaika jest wykonana,wykonawca powinien wykonać najpierw jakieś testowe fugowanie w jednym miejscu, szczególnie gdy dodawany był brokat. Niestety efekt prac zobaczyłem już sam, bo położeniu i zafugowaniu całej powierzchni (niecałe 3m x 3m)... Pozdrawiam i dziękuję za każdą opinię.
  • Jak szarpniesz za tą framugę to dobrze siedzi na miejscu? Może być tak, że zaciapiesz i za chwilę się rozleci, chyba że spartaczone od początku. Na pierwszej focie pęknięcie dosyć spore. Wysłane z mojego SM-J530F przy użyciu Tapatalka
  • Gość B.62
   Bzdura jeśli chodzi o to że kominek może być jako dodatkowe źródło ciepła. Od 13 lat ogrzewamy dom piętrowy o powierzchni 160 m2 oraz dodatkowo zbiornik wody o pojemności 300 l. W domu utrzymuje temp 24-26 *C jest tanio i pięknie. Oczywiście jest to kominek z płaszczem wodnym. Jeśli ktoś ma zamiar zainstalować takie ogrzewanie to polecam.
  • Gość Grzegorz
   Budowa sauny jest banalnie prosta. Nie rozumiem po co to zlecac :)
  • W każdej prawie hurtowni znajdziesz płytę GK zamiast standartu 12mm - 9 i 6mm
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...