Skocz do zawartości

Prawo budowlane po 2020 r.


Recommended Posts

6 listopada 2019 r. rząd przyjął projekt nowelizacji prawa budowlanego, który wejdzie w życie w pierwszej połowie 2020 roku. Co nowego wprowadzą zmiany w prawie budowlanym?

Zmiany w prawie budowlanym mają na celu przede wszystkim usprawnić proces budowy (ograniczyć biurokrację i doprecyzować niejasności w przepisach) a także zwiększyć bezpieczeństwo pożarowe. Nowelizacja prawa budowlanego m.in. ogranicza liczbę dokumentacji niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę, upraszcza procedurę legalizacji samowoli budowlanych oraz poszerza listę przedsięwzięć, dla których pozwolenie na budowę nie będzie wymagane.

 

Zmiany w prawie budowlany od połowy 2020 roku

 

Aby usprawnić i przyspieszyć formalności nowelizacja prawa budowlanego wprowadza m.in. zmiany w obrębie projektu. Będzie się on składał z 3 części: projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu technicznego oraz projektu architektoniczno-budowlanego. Od momentu obowiązywania zmian w prawie budowlanym do wniosku o pozwolenie na budowę będziemy musieli dołączyć 3 egzemplarze projektu budowlanego (zamiast 4) , a projekt techniczny trzeba będzie złożyć w urzędzie dopiero w momencie składania wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie albo ze zgłoszeniem zakończenia robót. 

Po wejściu w życie zmian w prawie budowlanym możliwe będzie też legalizowanie samowoli budowlanych według uproszczonej procedury. Z takiej możliwości będą mogli skorzystać właściciele obiektów, których budowę zakończono przynajmniej 20 lat temu i którzy przedstawią ekspertyzę techniczną potwierdzającą, że budynek może być bezpiecznie użytkowany. 

Nowelizacja prawa budowlanego zwalnia także z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę m.in. przydomowego tarasu naziemnego oraz instalacji gazowej wewnątrz i na zewnątrz budynku. 

 

Nowe prawo budowlane obowiązujące od połowy 2020 r. wprowadza także obowiązek podłączania do sieci ciepłowniczej nowo budowanych lub gruntownie modernizowanych budynków, jeśli tylko istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci.

 

Jakie zmiany czekają nas od 2021 roku?

Zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem na naszym blogu: https://www.viessmann.pl/pl/blog/Prawo-budowlane-po-2020.html

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Zaproponowano mi wyrównywanie chudziaka za pomocą styrobetonu, potem na to styropian 10 cm, ogrzewanie podłogowe i ok 7 cm jastrychu cementowego. Dowiedziałem się, że styrobeton będzie robiony z odpadów, za pomocą mielenia. Zapaliła mi się lampka ostrzegawcza. Czy słusznie?   Może lepiej warto się trochę pomęczyć i spróbować samemu robić styrobeton, zamawiając gotowy granulat? Czy wg Was warto? Pytam, bo prędzej czy później nadejdzie moment złożenia dokumentów w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie, a potem (a może wcześniej?) trzeba będzie zrobić audyt energetyczny. Pewnie będę musiał przedstawiać dokumenty potwierdzające zastosowane materiały izolacyjne i ich właściwości, bo raczej nikt mi nie wystawi papieru na zaufanie. Co w przypadku, jeśli materiał będę wykonywał sam? Mam złożyć oświadczenie, że materiał ma takie czy inne współczynniki? A może nie warto iść w styrobeton, tylko pomęczyć się równając posadzkę samym styropianem albo po prostu położyć ogrzewanie podłogowe na niewypoziomowany styropian i dopiero potem wyrównać jastrychem już pod płytki? Co radzicie?
    • Z tego co pamiętam to mi na 70m2 poszło chyba 5 wiader. Możesz zawsze dodać ciut wody aby się lepiej nakładało.   Dobra folia pcv 1mm to koszt ok 20zl/m2.
    • Dzięki za podpowiedź. Z tego co widzę - trzeba się nastawić, że jedno wiadro starczy na 10 m2. Czyli na parter trochę by tego poszło, a i roboty więcej niż przy rozkładaniu folii. Sam nie wiem...   Kiedyś używałem czegoś podobnego - hydroizolacji Ceresitu, na podłogę łazienki. Fakt, że po wyschnięciu była z tego naprawdę mocna warstwa - coś w rodzaju gumy. No ale malowanie 2x trochę czasu wtedy pochłonęło...
    • Cześć. Ja zastosowałem to co w linku https://allegro.pl/oferta/emulbit-hydroblock-w-10kg-izolacja-przeciwwilgociowa-przeciwwodna-15103807563 Można to stosować jako izolacja pod posadzkowa. Najpierw rozmieszałem trochę z wodą, zrobiłem taki a'la grunt. Później pomalowałem całą posadzkę dwa razy plus cały pierwszy pustak na ścianach. Przy malowaniu wydziela się zapach ale nie żaden drażniący. Po dwóch dniach zapach znika. Zależało mi na taki rozwiązaniu jak Tobie.
    • O takie wykonawcze szczegóły musisz osobiście wywołać największego praktyka, czyli animusa...  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...