Skocz do zawartości

Prawo budowlane po 2020 r.


Recommended Posts

Napisano

6 listopada 2019 r. rząd przyjął projekt nowelizacji prawa budowlanego, który wejdzie w życie w pierwszej połowie 2020 roku. Co nowego wprowadzą zmiany w prawie budowlanym?

Zmiany w prawie budowlanym mają na celu przede wszystkim usprawnić proces budowy (ograniczyć biurokrację i doprecyzować niejasności w przepisach) a także zwiększyć bezpieczeństwo pożarowe. Nowelizacja prawa budowlanego m.in. ogranicza liczbę dokumentacji niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę, upraszcza procedurę legalizacji samowoli budowlanych oraz poszerza listę przedsięwzięć, dla których pozwolenie na budowę nie będzie wymagane.

 

Zmiany w prawie budowlany od połowy 2020 roku

 

Aby usprawnić i przyspieszyć formalności nowelizacja prawa budowlanego wprowadza m.in. zmiany w obrębie projektu. Będzie się on składał z 3 części: projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu technicznego oraz projektu architektoniczno-budowlanego. Od momentu obowiązywania zmian w prawie budowlanym do wniosku o pozwolenie na budowę będziemy musieli dołączyć 3 egzemplarze projektu budowlanego (zamiast 4) , a projekt techniczny trzeba będzie złożyć w urzędzie dopiero w momencie składania wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie albo ze zgłoszeniem zakończenia robót. 

Po wejściu w życie zmian w prawie budowlanym możliwe będzie też legalizowanie samowoli budowlanych według uproszczonej procedury. Z takiej możliwości będą mogli skorzystać właściciele obiektów, których budowę zakończono przynajmniej 20 lat temu i którzy przedstawią ekspertyzę techniczną potwierdzającą, że budynek może być bezpiecznie użytkowany. 

Nowelizacja prawa budowlanego zwalnia także z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę m.in. przydomowego tarasu naziemnego oraz instalacji gazowej wewnątrz i na zewnątrz budynku. 

 

Nowe prawo budowlane obowiązujące od połowy 2020 r. wprowadza także obowiązek podłączania do sieci ciepłowniczej nowo budowanych lub gruntownie modernizowanych budynków, jeśli tylko istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci.

 

Jakie zmiany czekają nas od 2021 roku?

Zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem na naszym blogu: https://www.viessmann.pl/pl/blog/Prawo-budowlane-po-2020.html

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • @podczytywacz   Jest to salon z aneksem. Wentylacja jest grawitacyjna (czyli taka po prostu kratka). Południowa.  Ma wysoką klasę energetyczną, to pamiętam (A albo A+). Szczegóły doślę, jak będę w domu - ale chyba standardowe ocieplenie - napiszę potem to ocenicie. W tym salonie jest klimatyzacja - ale to pewnie od kilku lat. Nie, jest sypialnia.   @Budujemy Dom - działka i dom A jak mogę to potwierdzić? Czy takie plamy powinny się zmyć? Mam w szufladzie dwie płytki "kamienia", które zostały wymontowane prawdopodobnie na skutek instalacji telewizora podwieszanego. W każdym bądź razie jedną z nich mogę połamać i pozaglądać czy jest tam wyraźna struktura i wysłać tutaj zdjęcia. Mógłbym też wziąć ekspertka mykologa, ale to koszt. Jakie są jeszcze możliwości wykluczenia/potwierdzenia czy to pleśń ?
    • Niektóre miejsca wyglądają, jakby już malowane były strukturalną farbą   Powierzchnia sufitu jest bardzo nierówna i niejednorodna... Moim zdaniem żadna  nie pokryje satysfakcjonująco TEGO sufitu...  Może jakaś strukturalna da radę... może tynk japoński...   W żadne kasetony się nie pchaj, może tapeta strukturalna, ale jednobarwna - tylko umiejętnie położona - przy tym stanie wykończenia ścian byłaby najmniej "inwazyjna" i najmniej mogąca narobić szkód...      
    • Najlepiej doradzi doświadczony elektryk-praktyk, @retrofood już jutro, jak tylko wypocznie!     A moje uwagi? może się nie mylę...   Podwójny przełącznik A pozwoli załączać niezależnie oba punkty na suficie. B i C powinny być schodowe do włączania/wyłączanie kinkietu nad łóżkiem - niezależnie przez leżących po obu stronach łoża...        
    • Kurcze, raczej nie jest wykluczone, że masz rację na pierwszy rzut oka i po przeczytaniu opinii bobiczka, oraz spojrzeniu na pierwsze zdjęcie     - byłem przekonany, że to pleśń...   Ale teraz, jak powiększyłem drugie zdjęcie -      - widać przekrój  i strukturę  docinanego "kamienia"...   Jaka jest nauczka? Na ekranie telefonu zupełnie inaczej to widać, niż na dużym ekranie komputera...   Więc raczej    Ewentualnie można spróbować "zaretuszować" dobraną farbką i małym pędzelkiem tę "niby-pleśń"...     Ale o wentylację trzeba dbać...
    • A czy nie jest tak, że te kropki widać tylko tam, gdzie okładzina była docinana? Ten materiał może mieć po prostu taką strukturę - to nie są płytki z kamienia, tylko z gipsu albo betonu. Jeśli mam rację, to zupełnie nie ma się czym martwić.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...