Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Recommended Posts

6 listopada 2019 r. rząd przyjął projekt nowelizacji prawa budowlanego, który wejdzie w życie w pierwszej połowie 2020 roku. Co nowego wprowadzą zmiany w prawie budowlanym?

Zmiany w prawie budowlanym mają na celu przede wszystkim usprawnić proces budowy (ograniczyć biurokrację i doprecyzować niejasności w przepisach) a także zwiększyć bezpieczeństwo pożarowe. Nowelizacja prawa budowlanego m.in. ogranicza liczbę dokumentacji niezbędną do uzyskania pozwolenia na budowę, upraszcza procedurę legalizacji samowoli budowlanych oraz poszerza listę przedsięwzięć, dla których pozwolenie na budowę nie będzie wymagane.

 

Zmiany w prawie budowlany od połowy 2020 roku

 

Aby usprawnić i przyspieszyć formalności nowelizacja prawa budowlanego wprowadza m.in. zmiany w obrębie projektu. Będzie się on składał z 3 części: projektu zagospodarowania działki lub terenu, projektu technicznego oraz projektu architektoniczno-budowlanego. Od momentu obowiązywania zmian w prawie budowlanym do wniosku o pozwolenie na budowę będziemy musieli dołączyć 3 egzemplarze projektu budowlanego (zamiast 4) , a projekt techniczny trzeba będzie złożyć w urzędzie dopiero w momencie składania wniosku o udzielenie pozwolenia na użytkowanie albo ze zgłoszeniem zakończenia robót. 

Po wejściu w życie zmian w prawie budowlanym możliwe będzie też legalizowanie samowoli budowlanych według uproszczonej procedury. Z takiej możliwości będą mogli skorzystać właściciele obiektów, których budowę zakończono przynajmniej 20 lat temu i którzy przedstawią ekspertyzę techniczną potwierdzającą, że budynek może być bezpiecznie użytkowany. 

Nowelizacja prawa budowlanego zwalnia także z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę m.in. przydomowego tarasu naziemnego oraz instalacji gazowej wewnątrz i na zewnątrz budynku. 

 

Nowe prawo budowlane obowiązujące od połowy 2020 r. wprowadza także obowiązek podłączania do sieci ciepłowniczej nowo budowanych lub gruntownie modernizowanych budynków, jeśli tylko istnieją techniczne i ekonomiczne warunki przyłączenia do sieci.

 

Jakie zmiany czekają nas od 2021 roku?

Zapraszamy do zapoznania się z całym artykułem na naszym blogu: https://www.viessmann.pl/pl/blog/Prawo-budowlane-po-2020.html

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...