Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
dedert

Domyślnie Połączenie 160 ze 110 z dwóch poziomów

Recommended Posts

Witam.
Buduję dom podpiwniczony. Mam w piwnicy w chudziaku położoną kanalizację. Rury są częściowo wkopane w piasek a połową są zalane w chudziaku. Pierwsze pytanie czy to poprawnie, czy nie lepiej jakby były całością w piachu? Hydraulik zrobił tak z uwagi na uzyskanie spadku do studzienki oddalonej o 11m, gdyby dał za nisko to spadek byłby mniejszy (rury leżą ok 150 czy 170 cm poniżej gruntu). Czy w miejscu gdzie rura styka się z betonem nie powinno być owinięte pianką dylatacyjna?

eab46d4df1680489gen.jpg


Ale do sedna. Oprócz tego że mam kanalizację w podłodze piwnicy to wyprowadzony będzie osobny pion z parteru, który będzie wpinał się za budynkiem do 160tki. To takie zabezpieczenie w razie cofki, mam zamiar zamontować zawór zwrotny w piwnicy odcinający kanalizację w podłodze piwnicy ale by nie blokować odejścia z parteru. W związku z czym mam teraz dwa wyjścia rur na zewnątrz. To wyżej z parteru jest obecnie w formie przepustu z rury 160mm, i w to musiałbym teraz wprowadzić rurę 110. 


785039f388edab7cgen.jpg


Miało by to łączyć się ze 160 ale pod jakim kątem? Z tego co widzę to trójniki 160/110 maja tylko albo aż 45 st. Czy spadek nie powinien być łagodniejszy? Chciałbym już nie czekać na hydraulika, który jest bardzo zajęty i spróbować to zrobić samemu. Może mi ktoś pomóc i podpowiedzieć jak miałbym to zrobić? Czy zrobić łagodny spadek wykorzystując kolanka 15 st jak tu (przyznam że trochę to dziwnie wygląda)

f1da06fcc18109b4gen.jpg


Czy może od razu zejść ostro i później łagodnie w taki sposób?

ec84a936a5c4c687gen.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Obecnie przymierzyłem rury i wyszło mi takie coś.

 

007f8031b21f3605gen.jpg

 

d51ed45e09150008gen.jpg

 

 

Kąt dość łagodny, dodatkowo obróciłem trójnik w lewo żeby nieczystości wślizgiwały się łagodnie do 160:

 

ce72457ba7bc897fgen.jpg

 

 

Mam jednak zagwozdkę odnośnie rur wewnątrz. Czy jest sens ukrywać rurę 110 w bruzdzie w ścianie z bloczka. Czy to nie osłabi ściany? Bruzda była by wycięta na głębokość na 5 lub 10 cm, bloczek ma 24cm. A pod sufitem rury by szły już normalnie. Gdyby przepust był w narożniku to bym się nie przejmował. A tak jest w 1/3 środka pralni:

ba9597d1d257f36dgen.jpg

7966b897a74a6fbegen.jpg

 

 

 73e4c8a602df42a2gen.jpg

 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego chcesz zrobić bruzdę? Na moje oko z tego co widzę to źle przyciąłeś/wymierzyłeś rury, te które idą wyżej i dlatego kolano wyszło Ci za blisko ściany fundamentowej. Wystarczy jak jeden odcinek rury dasz dłuższy około 10-15 cm, tym zabiegiem nie będziesz musiał robić bruzdy bo rura pionowa w środku będzie odsadzona od ściany o te 10-15 cm. Do łączenia nie musisz marnować nowej rury, wystarczy jak kupisz mufę i za pomocą niej połączysz dwie rury. Przy takim odsadzeniu rury pionowej od ściany fundamentowej będziesz miał łatwiej zamocować obejmę jedną lub dwie która usztywni rurę a uważam że takie coś musi być.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Rury nie są jeszcze zapiankowane, tylko przymierzam i zastanawiam się czy ta mniejszą 110 dać głębiej dla przyszłej bruzdy. Ale nawet jak dam za głęboko i rozmyśle się co do bruzdy to dodam łącznik/mufe itp. A co do bruzdy to zastanawiał mnie wpływ na wytrzymałość ścian bo jak widać naporu ziemi będzie tylko do 5 bloczku licząc od ziemi. 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, po co chcesz robić tę bruzdę? Chcesz uszczęśliwić się na siłę?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam. Hmm Kolano 87 stopni od razu przy wyjściu nie najlepszy pomysł, chyba ze dasz do niego czyszczak.  co do pomarańczowej jaka jest sztywnosc obwodowa SN ?? Stanowczo za dużo kolan.

 

Co do bruzdy, rura po klielichu ma okolo 13 cm. A dodatkowo nie proponowalbym przebijac sie przez belkę tylko puścić po górze i przebijać się w stropie . 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

A jakie kolanko powinno być? Celowo jest skierowanej w bok żeby było łagodniej. Co do pomarańczowe 110 to nie wiem jaka jest sztywność. Dolna 160 wiem że jest grubsza niż inne. A kolan jest tyle żeby było łagodniej, uważacie ze poprzednia wersja hydraulika od razu 45st w dół była lepsza? 

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Zbyt duży kąt przy wyjściu z domu też nie jest dobry. Ja bym to zrobił w ten sposób że do trojnika dał Max 2 kolana tak samo przy wyjściu żeby reszta szła już w jednym odcinku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...