Skocz do zawartości

Kominki


Gość

Recommended Posts

Hej kominkowcy! Jakie spostrzeżenia po sezonie?
Pytam, bo chcę w ten sposób przynajmniej na początek ogrzewać dom. Boję się, że wkład kominkowy nie zapewni mojej rodzinie ciepła.
Jak to wygląda z punktu widzenia praktyka, jak dużo drewna zużywacie w sezonie, jak dużo popiołu, czy na noc można dołożyć tylko raz, czy też trzeba wstawać w nocy?
Dzięki za odpowiedź!
Link do komentarza
Cześć - co za zbieg okoliczności, mam kominek GODIN kosztował 2600 PLN - moc 14-20KW - jeszcze nie obudowany, ale już w nim palę.
Jeśli chcesz więcej informacji to zadaj pytania w punktach i prześlij mi mailem - i tu ten zbieg okoliczności - uwaga podaje maila:
mkrzyzanowski@plusnet.pl
Link do komentarza
Hej Kominkowcy .... No cóż sezon sie kończy! Jest okazja do wymiany opinii i ocen "na gorąco"
Mam TARNAWA 14 kW z szufladą .. Rewelacja!!!
CHętnie podzielę sie opiniami z eksploatacji.
Link do komentarza
Mam kominek od lata ubiegłego roku i prawdę mówiąc, całą zimę uczyłem się palić (a to jest jedyne ogrzewanie mojego nowego, niewykończonego jeszcze domu).
Drewno z lasu przyjechało dopiero na jesieni - i to jest poważny błąd - trzeba kupować zimą, najpóźniej wiosną. Dąb nie zdążył przeschnąć, brzoza była such dopiero na wiosnę.
Trzeba nauczyć się tak palić, aby nie wygaszać kominka - tzn., aby cały czas wkład dawał ciepło. Żar ciepła nie daje, tylko przechowuje materiał do następnego podpalenia.
Jeżeli zamierzacie ogrzewać dom kominkiem, to weźcie pod uwagę moje sugestie. Kupno drewnoa już teraz, montaż wkładu dużo wcześniej, nie na ostatnią chwilę.
I raczej nie ma co marzyć o stałej temperaturze w domu przez całą dobę. Zawsze nad ranem zaczyna się wyziębiać, chyba, że dokładam o 2-3 w nocy, albo wstaję o 6-7 rano. Wkład przy średnim drewnie daje dużo ciepła przez maksymalnie 5 godzin.
Pozdrawiam
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To chyba chybiony i fałszywy argument, bo klimatyzator jednak dmucha powietrzem zagrzanym do o wiele wyższej temperatury niż te 22 stopnie, chcąc osiągnąć zadaną temperaturę i pewnie to jest o wiele wyższa temperatura niż 30 st. Nie mierzyłem ale tak na wyczucie to znacznie przkracza trzydziestkę. Więc to akurat w drugą stronę działa, jeśli chodzi o tę "róznicę temperatur", czyli na korzyść hydrauliki. 
    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. 
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...