Skocz do zawartości

Wysokość i odległość od komina na sąsiedniej działce


Recommended Posts

Mój dom stoi 1,5 metra od granicy, na której stoi budynek gospodarczy sąsiada. Założył w tym budynku c.o. i twierdzi, że wystarczy mu 5 metrów komina. Tą wysokością osiągnie poziom górnej krawędzi mojego okna na poddaszu. Jaka powinna być wysokość i odległość komina na sąsiedniej posesji?


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budownictwob2b.pl/instalacje/baza-wiedzy/kominy-kominki-piece/4376-wysokosc-i-odleglosc-od-komina-na-sasiedniej-dzialce

Link do komentarza
Gość Kalina
Mam podobny problem. Od 10 lat jestem właścicielem piętrowego domu jednorodzinnego. W momencie zakupu sąsiadujące działki nie były zabudowane. Po dwóch latach po obu stronach wybudowane zostały domy parterowe, których kominy znajdują się naprzeciw mojego tarasu oraz okien na piętrze. Sąsiedzi przez cały rok palą w piecach ogrzewanych na węgiel i drzewo, nawet w najbardziej upalne dni. Immisje z ich kominów niezależnie od kierunku są przedmuchiwane wiatrem na moją posesję, do moich okien, przenikają przez otwory wentylacyjne. Nie mogę korzystać swobodnie ze swojej posesji. W niektórych miejscach tak śmierdzi, że nie da się tam stać. Zapach kominowych spalin krąży nad całym moim 11- arowym ogrodzie. Jeden z sąsiadów zaczął palić bez dymu ale i tak czuć te spaliny. natomiast z drugiej strony moje prośby zostały całkowicie zignorowane i sąsiedzi palą nie przejmując się dymem, który wędruje prosto do okien mojej sypialni. Nie mówiąc o stałym smrodzie z ich strony na mojej posesji. Po kilku latach zachorowałam na nadczynność tarczycy Graves-Basedow z silnym wytrzeszczem oczu na który jak się okazuje ma wpływ palenie papierosów tylko,że ja ich nigdy nie paliłam. Poszukując informacji dowiedziałam się,że przebywanie na zewnątrz w czasie smogu można porównać do palenia papierosów a nawet obliczyć jaką dawkę toksycznych substancji przyswoił nasz organizm w tym czasie (czyli, ile “papierosów wypaliliśmy”). W polskim prawie budowlanym powinien być przepis regulujący wysokość komina w stosunku do sąsiedniego budynku zwłaszcza przy różnicy wysokości budynków. Dlaczego mam wdychać trucizny z cudzego komina. To jest ograniczenie mojego prawa do czystego powietrza.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...

Najpierw rozmowa z sąsiadem, a w ostateczności interwencja w odpowiednim wydziale w Urzędzie Gminy/Miasta etc. Ja wiem, że z sąsiadami trzeba żyć i donoszenie jest passe, ale ta niepisana zasada obowiązuje obydwie strony. Może też komin przedłużyć i założyć strażak. Wtedy trzeba się tylko modlić o odpowiedni kierunek wiatru :). Najpierw negocjacje a potem drastyczne kroki.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Witajcie Postanowiłem sam wyremontować pokój w bloku z lat 90 z betonowej płyty. Proszę o  porady (zdjęcie ściany jak i sufitu w załączniku). Dodam, że jestem budowlanym laikiem i wszelkie roboty będę wykonywał po raz pierwszy, więc zależy mi na najłatwiejszych rozwiązaniach.   W jaki sposób przygotować ściany do malowania? Czy gładź Knauf fill and finish to dobre rozwiązanie? Myślałem o sposobie nakładania wałkiem. W jaki sposób przygotować jedną ze ścian (chropowaty beton) na naklejenie tapety (Rodzaj : Tapeta Flizelinowa)? Wystarczy zagruntować czy też warto wyszpachlowac?   Dodam, że wcześniej na ścianach była właśnie tapeta przez dekady    Jeśli chodzi o sufit (delikatne załamania) czym polecacie wyrównać?    Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi.  
    • Mam podobny dom z kaloryferami i jestem bardzo zadowolony z Termeta 19kw. Najważniejszy dla mnie jest dostęp do menu serwisowego żeby ustawić sobie wszystko pod konkretną instalację. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam chcę zamontować kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna. Dom jest wiekowy ocieplony 150 m2. Ogrzewanie kaloryferki:)  Proszę o sugestie na jaki piec powinienem zwrócić uwagę i jakiej mocy. 
    • Dzień dobry Drodzy Forumowicze!   W tym sezonie planuje rozpoczęcie budowy swojego domu i mam pewien dylemat, którym chciałbym się podzielić oraz poprosić o rady. Otóż działka, na której stanie dom ma spory spadek w kierunku cieku wodnego znajdującego się w sąsiadującym ze mną lasie, w związku z czym poziom terenu jest niższy niż pozostałe domostwa po drugiej stronie ulicy.  Projekt drogi dojazdowej zakłada rzędną 54.1. Na tej podstawie mój Projektant wyznaczył rzędną "0" na rzędnej 54.3, załadając 0.5m schodów. W związku z czym poziom terenu po niwelacji, będzie na rzędnej 53.8 (30cm poniżej planowanej drogi) Rzędna najbardziej wysuniętego punktu do lasu (najniższy punkt) to obecnie 53.2 Założenie przewiduje ławy fundamentowe. Jak widzicie, teren będzie musiał zostać mocno podniesiony, ława fundamentowa w najniższym punkcie terenu będzie posadowiona płytko, na głębokości 40cm (grunt nośny) a potem teren będzie obsypany ziemią (z pobliskiej budowy drogi szybkiego ruchu także materiału gliniastego jest sporo).  Obawiam się jednak, iż podniesienie terenu do rzędnej 53.8 i tak będzie powodował zalewanie terenu. Czy powiedzmy zniwelowanie terenu dookoła posesji z 2% spadkiem w strone lasu wystarczy, żeby uniknąc problemu? Dodam, że projektant przewidział drenaż fundamentów. Czy widzicie tutaj ryzyka, którym powinenem się bardziej przyjrzeć? Działki sąsiadujące są na razie puste.  Będę bardzo wdzięczny za rady.   Pozdrawiam
    • Może podaj linka o którą dokładnie Ci chodzi.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...