Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

w jakiej oddległości drzewa?

Recommended Posts

Gość
Jak blisko granicy można sadzić drzewa (np. brzozy), aby nie utrudniać życia sąsiadom? Interesuje mnie, oczywiście, przepis prawny dotyczący tego przypadku.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Nie ma bezpośrednich przepisów, które określałyby, w jakiej odległości od granicy działki można sadzić drzewa. Niektóre kwestie z tym związane regulują przepisy prawa sąsiedzkiego (kodeks cywilny). Uprawniają one na przykład właściciela sąsiedniego gruntu do obcięcia zwieszających się na teren jego działki gałęzi, a także przechodzących korzeni. Wcześniej powinien on jednak wyznaczyć sąsiadowi odpowiedni termin do ich usunięcia. Ponadto jeżeli drzewa będą w przyszłości nadmiernie zacieniać dom lub ogród sąsiada i jeśli będzie to ponad przeciętną miarę utrudniało korzystanie z sąsiedniej działki, jej właściciel może domagać się usunięcia roślinności znajdującej się przy granicy jego działki. W kwestii drzew i krzewów mają też zastosowanie przepisy ustawy z 16 października 1991 r. o ochronie przyrody. które nakładają na właściciela nieruchomości obowiązek ich utrzymania w należytym stanie Przepisy ograniczające zadzenie drzew znajdują się natomiast w regulaminach pracowniczych ogrodów działkowych. Określają one odległości oraz niekiedy gatunki dopuszczalnych drzew, jakie można sadzić na terenach tych działek. Biorąc to wszystko pod uwagę sadząc drzewa na działce, której jest się właścicielem należy zastosować sie przynajmniej do dwóch zasad : sadzić drzewa w takiej odległości, aby w przyszłości gałęzie nie wykraczały poza teren działki i tak aby w przyszłości nadmiernie nie zacieniały działki sąsiada.

Paweł Puch
prawnik
redakcja - Budujemy Dom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Witam, Jak wiadomo lepiej zapobiegać błędom niż je naprawiać, zwłaszcza w przypadku systemu grzewczego w budynku. Błędy popełnione na etapie projektowania instalacji grzewczej mogą prowadzić do dodatkowych, niepotrzebnych kosztów inwestycyjnych, zwiększonych wydatków na ogrzewanie, a także skutkować dyskomfortem cieplnym w pomieszczeniach domu. Jakie są najczęstsze błędy przy projektowaniu instalacji grzewczej i jak im zapobiec? Dzisiaj polecam materiał o: - Projekcie instalacji grzewczej „na oko” - Zbyt małej mocy kotła lub pompy ciepła - Za dużej mocy urządzeń grzewczych - Innych błędach instalacyjnych i nie tylko...... Szczegóły na firmowym blogu TUTAJ Podzielcie się w komentarzach swoimi doświadczeniami w tym temacie. Pozdrawiam!
  • To trochę tak jak z Moim Prądem, do 50% dotacji, ale tak naprawdę, realne dofinansowanie to około 20-30%, bo 5 tysięcy złotych to koszt w zaokrągleniu tylko 1 kW, a instalacje 2 kW to na Polskie gospodarstwa za mało. 
  • ja rozmawiam z Ekspertem, z nim sie nie policzkuję, więc nie wiem skąd ta uwaga. Dyscyplinuj urobosa, który nadal się skupia na mnie, nie na tematach. Fobia?   To zrozumiałe. a ja odniosłem sie do zdania:   Wg mojej obserwacji na podłożu papy dachowej zgrzewalnej dobrej jakości mech nie tyllko zawilgocił powierzchnię, ale też nieusuwany niszczył ją wrastając stopniowo, tworzył też powierzchnię ziemi (z obumarłych roślin). To samo mówił mi sąsiad z gontem bitumicznym. Myślę, że przy dachówce cementowe, a tym bardziej goncie drewnianym wnikanie korzonkow w podłoże jest jeszcze łatwiejsze. Blacha ma o wiele większą odporność na taką penetrację, a zabezpieczona, pewnie całkowitą,  prócz odbarwienia.   Dlatego zapytałem Eksperta o te podłoża!
  • Ekspert się wypowiedział!!! Dodał do mojej wypowiedzi podziękowanie i widać uznał, że nic więcej nie warto zenkowi dopisywać!!! Tego zdania nie doczytało się naszemu dyskutantowi   Ja ręki do policzkowania nie podnoszę...
  • to akurat jest bzdura na resorach.  Im mniejszy i cieplejszy dom (a kanadyjczyki należą do grupy cieplejszych) - tym mniejszy sens ma w ogóle myślenie o PC. W twoim przypadku, szczególnie jeśli ma być tanio - trzeba wziąść pod uwagę kable grzejne w wylewce lub zwykłe konkwektory jak w przypadku domu gawła. Oczywiście, od samego początku prawdopodobnie trzeba będzie dać PV na dach - ale to ze względu, że inaczej nie będziesz w stanie wyjść ze wskaźnikami narzuconymi przez Warunki Techniczne. To bardzo utrudnia budowanie domów ogrzewanych tylko prądem. Trzeba stosować różne myki i sztuczki ;)
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...