Skocz do zawartości

Dom jednorodzinny dwulokalowy na współwłasność, a kredyt hipoteczny


Recommended Posts

Witam,

 

Z przyjaciółmi chcemy zakupić działkę budowlaną (1400m2) na której chcemy wybudować dom jednorodzinny dwulokalowy. Po zakończeniu chcielibyśmy znieść współwłasność i utworzyć dwie księgi wieczyste. Problem jest taki, że zarówno zakup działki jak i budowę domu chcemy finansować z kredytu hipotecznego. Czy nie będzie problemu aby później podzielić kredyt hipoteczny który weźmiemy na współwłasność?

Link do komentarza

O to  musisz pytać w banku czy takie coś jest możliwe, a z drugiej strony to powiadają jaskółki że do du... takie spółki. Chcesz się budować to buduj sie sam abyś nie stracił przyjaciół i nie miał kłopotów w przyszłości.

Jeżeli chcesz założyć dwie KW to i musiałbyś podzielić działkę a to pytanie do gminy, czy na to zezwoli.

Link do komentarza

Z tego co wiem to z samym podziałem nie ma problemu, bo jeśli gmina się nie zgodzi, to sądowo można znieść współwłasność (bezproblemowo - jeśli jest jasny podział, czyli budynek typu blizniak na środku działki). Natomiast obawy mam co do samego kredytu. Czy banki akceptują podział kredytu hipotecznego na współwłaścicieli po podziałe działek. W taki sposób że każdy współwłaściel odpowiada za swoją część.

Link do komentarza
18 minut temu, Rafal@23 napisał:

Z tego co wiem to z samym podziałem nie ma problemu, bo jeśli gmina się nie zgodzi, to sądowo można znieść współwłasność (bezproblemowo - jeśli jest jasny podział, czyli budynek typu blizniak na środku działki).

Chyba mówimy o dwóch różnych rzeczach. Ty mówisz o współwłasności a do tego gmina nie ma nic, ale nie rozumiem jak chcesz znieść współwłasność jak jej jeszcze nie ma bo ja chcesz ustanowić dopiero po zakończeniu budowy.

Natomiast co do podziału działki na którą zostanie wydane PnB na dany budynek a potem podział tej działki na dwie może być problem i sąd nic tu nie ma do rzeczy, wszystko zależy od gminy i od uwarunkowań jakie są wydane do tej działki.

24 minuty temu, Rafal@23 napisał:

Natomiast obawy mam co do samego kredytu. Czy banki akceptują podział kredytu hipotecznego na współwłaścicieli po podziałe działek. W taki sposób że każdy współwłaściel odpowiada za swoją część.

To zagadnienie musisz omówić z bankiem, ale wątpię aby bank poszedł na coś takiego.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jeśli te roboty są równie dokładne, jak Twoje posługiwanie się językiem polskim, to żadna reklama nie pomoże...           Te same balkony??? Czyżby zmienił się właściciel firmy?      
    • Po pierwsze zastanów się skąd się ta para bierze i którędy przechodzi. Uważasz, że przechodzi przez strop? Pewnie jak czajnik włączysz na herbatę. Pytałem z czego ten strop, ale olałeś pytanie i odpowiedzi nie dajesz.  Sorry, ale skoro wiesz lepiej to działaj jak chcesz.
    • Zawsze myślałem, że ideą ocieplenia stropu jest PAROPRZEPUSZCZALNOŚĆ, czyli membrana pierwsza, warstwa wełny (w nowych rozwiązaniach aż dwie warstwy wełny: jedna między krokwiami, druga pod krokwiami na specjalnych wieszakach), obowiązkowa szczelina wentylacyjna 2,5 - 3 cm, membrana druga, blachodachówka. Czy pełne deskowanie nie zakłóca tej paroprzepuszczalności? Piszę o tym, bo mieszkam domu szeregowym i na I piętrze w przedpokoju mamy strasznie zimno, mimo sporego grzejnika żeliwnego, toteż docieplenie strychu to dla mnie priorytet. Kolega Redaktor wspomniał o przypadkach uszkodzenia więźby po zastosowaniu wełny między krokwiami. Czy ktoś z sz. Kolegów ma jakieś podobne doświadczenia? Czy to przypadkiem nie wynika w 100 % z podstawowego błędu jakim jest pominięcie szczeliny wentylacyjnej?   I druga sprawa: co jest tańsze: ocieplenie dachu wełną, czy stropu? Zaznaczam, że obie ww. czynności chcę wykonać sam na podstawie filmów instruktażowych i poradników producentów.   Maciek Linki: www.isover.pl/porady/jak-prawidlowo-ocieplic-poddasze infodeweloper.pl/jak-prawidlowo-ocieplic-poddasze-welna-mineralna-kompletny-poradnik-krok-po-kroku
    • Cześć, Mam problem z plamami po malowaniu na płytach karton gips. Pojawiły się na suficie i ściance coś jakby plamy. Tak właściwie wyskoczyły one po "podmalowaniu" farbą uzupełnień pęknięć akrylem. Przed samym malowaniem ściany były gruntowane i nałożone 3 warstwy farby, głównie wałkiem. Nie było plam, wyskoczyły one po ponownym malowaniu tam gdzie poprawiałem pęknięcia gk. Próbowałem już pojawiające się plamy zakryć przy wykorzystaniu szlifowania papierem ściernym, ponownym gruntowaniem miejscowym i na nowo malowaniu tych miejsc. Niestety za każdym razem pojawiają się widoczne plamy.    Zastanawiam się czy jeśli zagruntuje całość powierzchni ściany i pomaluje na nowo to uda się to poprawić? Ewentualnie jakie rozwiązanie spróbować 
    • Witam wszystkich te balkony od początku  do konca to moja robota  w razie pytań doradze 698 028 376  pracuje tylko na terenie  Małopolski. Okucia w łuku wyginam na wymiar na warsztacie i wysyłam kurierem lub odbiór osobisty. Podłorze  wykonuje z mębramy Protan którą zgrzewam do blachy hps 200. 20241031_114903.heic 20240606_123312.heic 20240229_162709.heic 20230727_182717.heic 20230215_150931.heic 20230331_172215.heic 20240327_160716.heic 20231010_122920.heic
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...