Skocz do zawartości

Dom jednorodzinny dwulokalowy na współwłasność, a kredyt hipoteczny


Recommended Posts

Witam,

 

Z przyjaciółmi chcemy zakupić działkę budowlaną (1400m2) na której chcemy wybudować dom jednorodzinny dwulokalowy. Po zakończeniu chcielibyśmy znieść współwłasność i utworzyć dwie księgi wieczyste. Problem jest taki, że zarówno zakup działki jak i budowę domu chcemy finansować z kredytu hipotecznego. Czy nie będzie problemu aby później podzielić kredyt hipoteczny który weźmiemy na współwłasność?

Link do komentarza

O to  musisz pytać w banku czy takie coś jest możliwe, a z drugiej strony to powiadają jaskółki że do du... takie spółki. Chcesz się budować to buduj sie sam abyś nie stracił przyjaciół i nie miał kłopotów w przyszłości.

Jeżeli chcesz założyć dwie KW to i musiałbyś podzielić działkę a to pytanie do gminy, czy na to zezwoli.

Link do komentarza

Z tego co wiem to z samym podziałem nie ma problemu, bo jeśli gmina się nie zgodzi, to sądowo można znieść współwłasność (bezproblemowo - jeśli jest jasny podział, czyli budynek typu blizniak na środku działki). Natomiast obawy mam co do samego kredytu. Czy banki akceptują podział kredytu hipotecznego na współwłaścicieli po podziałe działek. W taki sposób że każdy współwłaściel odpowiada za swoją część.

Link do komentarza
18 minut temu, Rafal@23 napisał:

Z tego co wiem to z samym podziałem nie ma problemu, bo jeśli gmina się nie zgodzi, to sądowo można znieść współwłasność (bezproblemowo - jeśli jest jasny podział, czyli budynek typu blizniak na środku działki).

Chyba mówimy o dwóch różnych rzeczach. Ty mówisz o współwłasności a do tego gmina nie ma nic, ale nie rozumiem jak chcesz znieść współwłasność jak jej jeszcze nie ma bo ja chcesz ustanowić dopiero po zakończeniu budowy.

Natomiast co do podziału działki na którą zostanie wydane PnB na dany budynek a potem podział tej działki na dwie może być problem i sąd nic tu nie ma do rzeczy, wszystko zależy od gminy i od uwarunkowań jakie są wydane do tej działki.

24 minuty temu, Rafal@23 napisał:

Natomiast obawy mam co do samego kredytu. Czy banki akceptują podział kredytu hipotecznego na współwłaścicieli po podziałe działek. W taki sposób że każdy współwłaściel odpowiada za swoją część.

To zagadnienie musisz omówić z bankiem, ale wątpię aby bank poszedł na coś takiego.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...