Skocz do zawartości

Ficus microcarpa Ginseng - zrzucanie liści


smieszna

Recommended Posts

Witam,

zostałam obdarowana Ficusem microcarpa Ginseng, moje szczęście z posiadania pięknego okazu nie trwało zbyt długo. Po 1,5 tygodnia zaczął gubić liście. Przerażona ilością zrzuconych liści przeniosłam go do salonu gdzie jest dużo jaśniej (wcześniej stał na holu, gdzie nie ma okna). Dodatkowo zaaplikowałam mu odżywkę do bonsai. Zraszam również liście oraz oczywiście podlewam. Boję się, że może zrzucić wszystkie liście. Nie wiem co teraz zrobić - czy zostawić go i liczyć, że się zaaklimatyzuje, czy przestawić bliżej okna. Czy przesadzenie mogłoby mu pomóc czy narażę go na jeszcze większy stres i wtedy będzie jeszcze gorzej.

Na zdjęciach stan rośliny na początku i obecnie.

Będę wdzięczna za wszelkie porady.

Pozdrawiam serdecznie

20180915_181124.jpg

20180928_115149.jpg

20180928_115205.jpg

Link do komentarza

Takie fikusy "bonsai" niestety bardzo często chorują, czego efektem jest właśnie zrzucanie liści. Radziłbym:
- przenieść go w jasne miejsce, ale nie w pełnym słońcu, z dala od grzejników i uchylnych okien;
- podlewać regularnie, tak często, by ziemia nigdy nie przeschła, ale nie dopuścić, by stał w wodzie;
- wstrzymać się teraz z zasilaniem i zacząć dopiero na wiosnę nawozem do roślin zielonych lub specjalnym nawozem do fikusów.
Proces produkcji tych drzewek niestety w niczym nie przypomina formowania drzewek bonsai. Takie drzewka krótko przed sprzedażą mają bardzo mocno przycinane korzenie i pędy, by wpasować je w płaską doniczkę i nadać im kształt "bonsai". Dodatkowo w sklepach często stoją w niewłaściwych warunkach i są źle pielęgnowane. Po przeniesieniu do domu wyglądają coraz gorzej :(
W tym roku raczej niż nic lepszego z niego nie będzie. Będzie najpewniej wyglądać gorzej. Ważne, by w jak najlepszej kondycji doczekał przyszłej wiosny. Wtedy rozpocznie na nowo wegetację, teraz fikus powinien odpoczywać.
Więcej o fikusie: https://www.zielonyogrodek.pl/fikus-ginseng-zielony-celebryta

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam podobny dom z kaloryferami i jestem bardzo zadowolony z Termeta 19kw. Najważniejszy dla mnie jest dostęp do menu serwisowego żeby ustawić sobie wszystko pod konkretną instalację. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Witam chcę zamontować kocioł kondensacyjny jednofunkcyjny z zasobnikiem wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna. Dom jest wiekowy ocieplony 150 m2. Ogrzewanie kaloryferki:)  Proszę o sugestie na jaki piec powinienem zwrócić uwagę i jakiej mocy. 
    • Dzień dobry Drodzy Forumowicze!   W tym sezonie planuje rozpoczęcie budowy swojego domu i mam pewien dylemat, którym chciałbym się podzielić oraz poprosić o rady. Otóż działka, na której stanie dom ma spory spadek w kierunku cieku wodnego znajdującego się w sąsiadującym ze mną lasie, w związku z czym poziom terenu jest niższy niż pozostałe domostwa po drugiej stronie ulicy.  Projekt drogi dojazdowej zakłada rzędną 54.1. Na tej podstawie mój Projektant wyznaczył rzędną "0" na rzędnej 54.3, załadając 0.5m schodów. W związku z czym poziom terenu po niwelacji, będzie na rzędnej 53.8 (30cm poniżej planowanej drogi) Rzędna najbardziej wysuniętego punktu do lasu (najniższy punkt) to obecnie 53.2 Założenie przewiduje ławy fundamentowe. Jak widzicie, teren będzie musiał zostać mocno podniesiony, ława fundamentowa w najniższym punkcie terenu będzie posadowiona płytko, na głębokości 40cm (grunt nośny) a potem teren będzie obsypany ziemią (z pobliskiej budowy drogi szybkiego ruchu także materiału gliniastego jest sporo).  Obawiam się jednak, iż podniesienie terenu do rzędnej 53.8 i tak będzie powodował zalewanie terenu. Czy powiedzmy zniwelowanie terenu dookoła posesji z 2% spadkiem w strone lasu wystarczy, żeby uniknąc problemu? Dodam, że projektant przewidział drenaż fundamentów. Czy widzicie tutaj ryzyka, którym powinenem się bardziej przyjrzeć? Działki sąsiadujące są na razie puste.  Będę bardzo wdzięczny za rady.   Pozdrawiam
    • Może podaj linka o którą dokładnie Ci chodzi.
    • Czy ktoś z was stosował blachodachówkę PŁASKA PLUS na dużych połaciach dachowych? Duża to rozumiem, taka ok. 500 m2. Jakie są wasze doświadczenia z jej montażem i użytkowaniem.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...