Dnia 25.09.2018 o 08:37, zenek napisał:Śmieszna hipoteza. Jeśli doskonale spełnia rolę izolatora - tzn. doskonale izoluje.
Jeśli tak - to ile trzeba dać tego tynku, żeby zastąpił przynajmniej 15 cm styropianu? Albo np 5 cm styropianu (izolacja bardziej zimnego pomieszczenia od inych wewnątrz domu)?
Jeśli na to pytanie odpowiedź będzie satysfakcjonująca (tzn. sensowna gruboć tynku) - to zdanie "perlit jako dodatek do tynków i zapraw doskonale spełnia rolę izolatora" będzie prawdziwe. Jeśli nie - to nie!
Popatrz na to inaczej:
1. Tynk ciepłochronny jako zamiennik styropianu/wełny
Jeśli przyjrzeć się tylko współczynnikowi lambda, to porównanie dowolnego tynku ciepłochronnego (czy tam termoizolacyjnego, jak kto woli) i materiałów używanych w wielowarstwowych systemach dociepleń, jak styropian, wełna mineralna, wełna drzewna nie wiem co jeszcze - to jak zakładanie świni siodła. Da się, tylko to wielkiego sensu nie ma.
Zawsze lambda styropianu/wełny < lambda dowolnego tynku
Chcesz docieplić ścianę tego wymagającą, żeby uzyskać certyfikat domu energooszczędnego? Użyj technologii odpowiedniej dla ściany dwuwarstwowej, "weźmij" 15cm styropianu czy ile tam trzeba a naklej i oszpachluj z siatką, a nałóż na to cieniutką warstwę wykończenia w dowolnym kolorze co go lubisz. End of story.
2. Sprawdzenie prawdziwości tezy "perlit jako dodatek do tynków i zapraw doskonale spełnia rolę izolatora"
Wyjąłbym "doskonale" z powyższego, ponieważ to troszkę przesada - perlit ekspandowany jest znakomitym izolatorem w swojej kategorii, czy doskonałym to dyskusyjne. Ale "do adremu".
Na początek przyjmijmy założenie, że szukamy wypełniacza do mieszanki tynkarskiej, który ma spowodować, że wyznaczanie współczynnika lambda w ogóle będzie miało sens. Rozważamy wyłącznie lekkie kruszywa mineralne (pewnie nie wszystkie ale żeby zawęzić nieco domenę) i otrzymujemy np. certyd, keramzyt, szkło piankowe no i niespodzianka perlit ekspandowany a jako porównanie zwykły piasek.
Mamy zatem:
- Certyd - maks. λ=0,14 W/mK
- Keramzyt - maks. λ=0,08 W/mK
- Szkło piankowe - maks. λ=0,07 W/mK
- Perlit ekspandowany - maks. λ=0,04 W/mK
- Piasek - maks. λ=0,40 W/mK
I teraz siedzimy i myślimy - hmmm, który by tu wybrać, żeby coś pomieszać, niech pomyślę - a niech będzie weźmy perlit, trudno. Po żmudnym poszukiwaniu skutecznej receptury otrzymujemy mieszankę tynkarską, która po zbadaniu w ICiMB na AGH daje nam w wyniku λ=0,064 W/mK. QED
Więc tak, perlit jako dodatek do tynków i zapraw spełnia rolę izolatora.