Skocz do zawartości

Cokół a opaska


BogdanB

Recommended Posts

Witajcie,
Mam taki problem.
Kupuje od dewelopera dom. Dom juz jest wykonany i jestem w trakcie jego odbioru. Dom jest bez piwnicy. Wykonano cokół ok 40 - 50 cm z jakiegoś rodzaju tynku (okładzina elewacyjna?). Poniżej cokołu jest fundament, który przykryto folia kubełkową. Jednak gdy zaczęto robić opaskę ("chodniczek wokół domu") okazało się, że trzeba ją zrobić wyżej (ktoś chyba za nisko posadwowił dom?). Dosypano więc 15 - 20 cm ziemi i na tym zrobiono opaskę. Efekt cokół został zasypany do ok 1/3 swojej wysokości. Na tej wysokości nie ma żadnego zabezpieczenia, zatem ziemnia styka się z cokolem, choć niżej opasano dom folią kubełkową. Czy tak powinno sie robić? Czy można tak po prostu osypać cokół ziemią (pierwotnie przygotowany do bezpośredniego konatktu z powietrzen atmosferycznym) ?
Dodam jeszcze że dom nieco traci estetycznie po cokół zrobił się cienki, ale to chyba nie jest problem dla mnie podstawowy.
Problem podwyższania opaski wynika z faktu, że teren jest nieco pochyły i ogrodzenie wokoł działki tak zrobiono, że powinno się ukształtować teren wokół domu tak, że ziemia będzie miała spdek w stronę domu. Z kilkoma osobami rozmawialem i wszysscy twierdzą (poza deweloperem!) że teren powinien mieć spadek ale od domu, żeby woda odpływała od fundamentów, a nie dopływała. Kto ma rację? Czy jest na to jakaś norma? Dodam jeszcze to, że teren jest raczej gliniasty, cięzki i na naszej działce utrzymuje się woda dość długo.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Dla trwałości budynku istotne jest na jakiej wysokości znajduje się izolacja pozioma ścian fundamentowych. Jeśli jest ona powyżej poziomu gruntu to nie ma problemu. Gdy jest inaczej można spodziewać się zawilgocenia ścian zewnętrznych spowodowanego podsiąkaniem kapilarnym wody z gruntu. Oczywiście teren powinien być tak ukształtowany, aby woda nie gromadziła się przy ścianach budynku. Nie ma to wpływu na trwałość fundamentów , ale powoduje rozmycie gruntu i utrudnienia w dostępie do domu.
Link do komentarza
witam
Moim zdaniem niedopuszczalnym jest aby spadek terenu był w stronę domu:
1. zimą gdy zamarznie powierzchniowo ziemia i spanie deszcz cała woda spłynie pod wejście i ściany domu, a gdy w nocy zamarznie woda potrzebne będą łyżwy.
2. fundament mimo że napewno betonowy będzie namakał wodą, woda zamarza i na początku oderwie cokolik lub jak kto woli opaskę a następnie będzie powierzchniowo, korzystając z jamistości betonu wykruszał fundament a powstająca sól rozpocznie rozkład betonu a następnie zbrojenia/ to czarna wizja ale w okresie 20 lat bardzo prawdopodobna.
3. Glina jest złym podłożem nośnym dla posadowienia budynku w sytuacji gdy jest cały czas namoczona gdyż może " pływać" a to może powodować osiadanie budynku.
UWAGI ! DRENAż OPASKOWY NA OKOłO DOMU - odprowadzany do kanalizacji lub specjalnej studni.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Siemka .Myślę że faktycznie istotna jest izolacja pozioma ściany fundamentowej.Folia kubełkowa prawdopodownie osłania styropian na ścianie fundamentowej a tynk na cokoliku musi być wodoodporny,czyli wyżej czy niżej tynk czy folia to bez znaczenia.Spadek do budynku przy gliniastym podłożu to błąd.Trzeba robić drenaż z odpływem.Całuski.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Dzień Dobry Mam działkę z domem ze starego budownictwa ogrodzoną prawie w całości prócz wjazdu, który należy do mnie. Ten fragment jest widoczny na mapie jednak nie jest ogrodzony dlatego, że 50 cm od granicy działki stoi dom sąsiada w którym umiejscowione są 2 okna wychodzące na moją działkę. Moje pytanie brzmi czy na swojej granicy mogę postawić płot - to jest 50 cm od domu sąsiada mimo tego, że ma okna ponieważ w tym momencie działka która należy do mnie nie jest w żaden sposób ogrodzona a zależałoby mi na tym aby ten metraż który dla mnie jest dosyć spory bo zmieszczą się tam spokojnie jedno za drugim 3 auta. Czy jest uzasadnienie prawne co do starych budownictw i grodzenia się płotem ? Zdecydowanie nie zależy mi na tym, żeby stawiać betonowy płot który zostawi im całkowicie okna tylko siatkę, która jedynie ma odgrodzić moją posesję od wsi gdzie każdy tak naprawdę na mój wyjazd może sobie wejść.
    • Ciągniemy w górę narożniki a razem z nimi ściany działowe, które będą przewiązywane razem z nośnymi. Zapraszam na krótką relację :)  
    • Ale to zależy, czy można taką operację BEZPIECZNIE wykonać... Zależy od budynku, w którym mieszka nasz pytacz... W jednorodzinnym - przy zachowaniu pewnych zabezpieczeń - można swobodnie, ale już w wielorodzinnym - nie za bardzo, bo to zależy od układu wentylacji...   Samym odkurzaczem - nierealne, ale z pomocą szczotki kominiarskiej i odciągania urobku pracy kominiarza przemysłowym odkurzaczem - już tak...   I dlatego zapytowywuję  
    • W przestrzeń nad dachem, a potem to jak przyroda da.     Wyssać się nie da z odległości większej niż 20 - 30 cm. Czyli najpierw należałoby skonstruować odpowiednią ssawkę wciąganą do kanału  wentylacyjnego i przeciąganą aż na dach. Nierealne.   Natomiast ozonowanie kanału wentylacyjnego jak najbardziej, to przecież oczywistość. 
    • Niestety były potrzebne pewne modyfikacje. Nie ze względu na wiatr ale na deszcze. Przy takiej powierzchni żagla nie pomoże super naciąg. Woda zbierała się w jednej częścią i stworzyła takie jajo pełne deszczu. Przez to sam materiał trochę się naciągnął i trzeba było dorobić jakąś podkonstrukcje   Teraz zwiększył się kąt a całość została podzielona na dwie czesci. 
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...