Skocz do zawartości

Jak zminimalizować hałas z pompy ciepła?


Recommended Posts

Witajcie!

Powietrzna pompa ciepła typu split składają się z dwóch jednostek. Wewnętrzna, instalowana w budynku charakteryzuje się dość cichą prącą - emituje zwykle tylko niewielki szum. Z tą jednostka z reguły nie ma problemów, ponieważ w razie potrzeby możemy wyciszyć pomieszczenie, w którym jest zainstalowana. Dość głośne, uciążliwe zwłaszcza nocą dźwięki, mogą natomiast emitować sprężarka i wentylator, zlokalizowane w jednostce zewnętrznej. Umieszczenie tych elementów poza budynkiem i z dala od okien naszych sypialni nie rozwiązuje problemu, jakim jest hałas z pompy ciepła, bo choć nie będzie on uciążliwy dla nas, może taki być dla naszych sąsiadów.

Jak głośna jest powietrzna pompa ciepła typu split?

Od września 2015 r. każda pompa ciepła opatrzona jest etykietą energetyczną, na której znaleźć można m.in. informację dotyczącą mocy akustycznej, czyli hałasu jaki generuje w miejscu montażu.  Podana na etykiecie wartość dotyczy znamionowej mocy grzewczej urządzenia, która nie jest jego mocą maksymalną. Hałas z pompy ciepła pracującej z największą mocą może więc być większy od określonego na etykiecie. Takich sytuacji w skali roku będzie jednak niewiele. Mimo to, planując miejsce montażu pompy ciepła należałoby uwzględnić maksymalną moc urządzenia.

 

Nie zmienia to faktu, że w ofercie producentów znajdziemy pompy ciepła, których jednostka zewnętrzna pracuje dość cicho. Dla przykładu, na odległość 3 m od pompy ciepła Vitocal 200-S dochodzą dźwięki na poziomie 35 dB, które są praktycznie niesłyszalne. Ta powietrzna pompa ciepła typu split pozwala osiągnąć graniczny próg 40 dB (A) w odległości mniejszej niż 2 m. Nie będzie więc uciążliwa dla naszych sąsiadów, nawet jeśli ich dom znajduje się blisko granicy działki. 

 

Czy można zminimalizować hałas z pompy ciepła? Przeczytaj nasz nowy wpis na blogu! TUTAJ

Link do komentarza
  • 3 lata temu...

Jestem posiadaczem pompy ciepła Vitocal 200-s AWB / AWB-E-AC 201.D10 co do jej głośności to są trzy tryby Stop.1 ; Stop.2 oraz Stop

skopiowane z instrukcji 

Statusy robocze eksploatacji z redukcją

hałasu

■ „Stop. 1”:

Obroty wentylatora są ograniczone do

ok. 80%.

■ „Stop. 2”:

Obroty wentylatora są ograniczone do

ok. 49%.

■ „Stop”:

Pompa ciepła nie pracuje. Pomieszczenia

nie są ogrzewane, ciepła woda

użytkowa nie jest podgrzewana

 

  W trybie ” Redukcja Hałasu “ - STOP 1  uzyskałem wartość 55% mocy sprężarki oraz prędkość obrotową wentylator górny 84% ,wentylator dolny 79%  

 Po zmianie ustawień na ” Redukcja Hałasu “ - STOP 2 wartości są takie same 55% mocy sprężarki oraz prędkość obrotową wentylator górny 84% ,wentylator dolny 79% Czyli wartości są takie same w obu przypadkach 

Czy ktoś z użytkowników potrafi ustawić ten tryb

 ■ „Stop. 2”: z obrotami ok. 49% ?

dodam jeszcze że przedział czasowy mam ustawiony pomiędzy godziną 10.00 a 16.00 wtedy wygrzewa mi zasobnik wody CWU .

Link do komentarza

W instrukcji 6/2020 już jest inny opis a mianowicie

„Stop. 1”

■ Maks. prędkość obrotowa wentylatora i ew. sprężarki

zostanie nieco obniżona.

„Stop. 2”

■ Pompy ciepła - powietrze/woda z oddzielnym modułem

wewnętrznym/zewnętrznym i 2-stopniowe

pompy ciepła - powietrze/woda:

Jak stopień 1

■ Wszystkie pozostałe pompy ciepła - powietrze/woda:

Maks. prędkość obrotowa wentylatora i ew. sprężarki

zostanie znacznie obniżona.

„Stop”

■ Pompa ciepła nie pracuje. Ogrzewanie pomieszczenia

i podgrzew ciepłej wody użytkowej odbywa się za

pomocą ogrzewania dodatkowego, np. elektrycznego.

—----

Podsumowując w moim przypadku wskazania „Stop. 1” oraz „Stop. 2” będą takie same

 

 Przychodząc z nocnej zmiany mając uchylone okno mogę spać spokojne bo pompa pracuje naprawdę cicho w czasie wygrzewania mojego zasobnika CWU

  

Jednak jeżeli ktoś zna sposób na zmniejszenie obrotów to prosiłbym o jakieś wskazówki

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Współwłasność obejmuje wszystko co odziedziczyliśmy po rodzicach ,nie ma jeszcze fizycznego podziału działki ani domu .Postanowieniem sądu nabyliśmy udziały ułamkowe w całości  ,ja mniej siostra więcej .Siostra robi z naszym ogrodem co chce ,nie pytając mnie o zdanie czy zgodę .
    • tylko ogród jest wspólny? w umowie jest tylko mowa o udziałach? decydowanie o sposobie zagospodarowania powinno polegać na zasadzie porozumienia, tu udziały raczej nie mają decydującej roli, ale jak porozumienia nie ma to pozostaje rozstrzygnięcie sądowe, nic innego
    • o ile nic się nie zmieniło, to te 8m odległości jest nadal wystarczające, więc stary budynek nie jest w strefie oddziaływania nowej inwestycji,  co oznacza, że nie ma wymogów odnośnie oddzielenia pożarowego (ściany pożarowej) bo zachowane są odległości, nie widzę powodu czynienia takich manixów są czasami (z tego co pamiętam) jakieś obostrzenia w gęstej zabudowie zakwalifikowanej do miejskiej, ale to jest zawarte zazwyczaj w MPZP   stąd pytanie - czy to Twoje przemyślenia, czy ktoś Ci to powiedział poza tym tak czy siak potrzebujesz projektanta do chociażby adaptacji projektu, więc ten Ci by to wyjaśnił   masz tam Studium czy MPZP?
    • Mam pytanie odnośnie altany ogrodowej .Moja siostra w naszym wspólnym ogrodzie wyłożyła kostkę o wymiarach 4x4 metry a na niej postawiła drewnianą altanę ogrodową wraz z meblami . Nie wyraziłem zgody jako współwłaściciel nieruchomości .Mam mniejsze udziały ,ona większe i twierdzi ,że ma prawo sobie takie konstrukcje stawiać gdzie chce .Czy siostra ma rację?
    • widzę, że Kolega, podobnie jak zeniu, opanował perfekcyjnie mistyczną sztukę ctrl+c - ctrl+v więc wiemy jak wyglądają przepisy i teorię jeżeli chodzi o to jak to wygląda niemniej jednak zalecałbym zapoznanie się z wymogami zawartymi w PnB i warunkach umowy kredytowej odnośnie zakończenia robót; być może wystarczy zgłoszenie zamiaru przystąpienia do użytkowania, urząd to oleje (cicha zgoda), wtedy wystąpić o zaświadczenie o braku sprzeciwu co do zamiaru przystąpienia do użytkowania i to może mogłoby zaspokoić papierożądność banku; pakowanie się w pozwolenie na użytkowanie może się Panu Ł czkawką odbić, bo to już trochę inna bajka i urząd może to potraktować znacznie poważniej, nawet jak dotyczy w sumie niewielkiego zakresu robót, bo tam też często siedzą ludzie, co wg schematu lecą   ale to nie mój cyrk, to tylko moje zdanie, choć na własne życzenie pchanie pod górę nigdy mi się nie podobało
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...