Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
a1801

Remont tarasu

Recommended Posts

Witam, proszę o pomoc.
Mam do naprawy taras na którym planuję przydarzenie (taras z szczelinami w wylewce na około 1 cm przez całą długość, które doprowadziły do przeciekania oraz dużymi zaciekami które doprowadziły do odpadającego tynku z ściany ). Taras wymiarów ok 3x4m, nad gankiem w którym panuję może 5-10 stopi w zimie. Aby zapewnić brak skraplającej się wody w ganku, taras został zabezpieczony folią w płynie, na którą została nałożona zwykła lita folia.
Planuję:
-skuć starą wylewkę 
-położyć papę
-naprawić/ wymienić okuwki (blachę która zabezpiecza ścianę przed zaciekaniem) 
-położyć wylewkę 
- i dalej ruszyć z zadaszeniem
Jednak mam kilka obaw:
Po pierwsze, czy tok postępowania będzie wystarczający pod przydarzenie? 
Po drugie, czy papa jest wymagana? 
Po trzecie, czy zamocować kotwy (elementy mocujące kantówki na przydarzenie) przed zrobieniem wylewki?
Po czwarte, czy oddzielać jakoś wylewkę od stykającej ją ściany (ze względu na wypuszczenie tarasu ganku poza głowy obrys domu)? 
Po piąte , czym uszczelnić przestrzeń miedzy wylewką a okuwka? W oryginale leżał tam jakiś kit, później silikon?
Zależy mi na dobrym a zarazem tanim sposobem wykonania napraw. Dlatego też proszę, o nie kierowanie mnie do konstruktora budowlanego i nie przedstawianie drogich nowoczesnych rozwiązań. 
Przepraszam za ewentualne błędy w nazewnictwie oraz inne błędy z strukturą postu.
Pozdrawiam i bardzo proszę o pomoc 

Bez tytułu.jpg

1.jpg

2.jpg

3.png

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, a1801 napisał:

taras na którym planuję przydarzenie

 

11 minut temu, a1801 napisał:

wystarczający pod przydarzenie

 

11 minut temu, a1801 napisał:

kantówki na przydarzenie

Co to jest PRZYDARZENIE?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

prawdopodobnie coś podobnego (załącznik). Przydarzenie o konstrukcji drewnianej o  pokryciu z poliwęglanu komorowego. Podparty na 3 kantówkach powinno wystarczyć.

7.jpg

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

w centralnej Polsce to się na takie coś mówi zadaszenie, ale nie wiem, czy to fachowa nazwa

 

 

:10_wink:

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Szanowny a1801,

Skucie obecnej wylewki jest wskazane ze względu na jej stan. Dalsze etapy prac zależą od stanu zastanego po skuciu. Zgrzanie papy jako paroizolacji to dobry pomysł, jeżeli na warstwie konstrukcyjnej jest spadek (dla tarasów powinien wynosić od 1,5 do 2%). Zgodnie z aktualnymi wytycznymi, dla pomieszczeń, w których temperatura wynosi poniżej 8°C, współczynnik przenikania ciepła powinien wynosić 0,7 [W/(m2K)]. By spełnić ten warunek, należy na papie ułożyć styropian EPS o grubości ok. 5 cm.

Na ociepleniu należy wykonać warstwę dociskową o stałej gr. min. 4,5 cm. Jeżeli wysokość progu nie pozwoli Panu na zastosowanie termoizolacji, należy zastosować warstwę separacyjną pomiędzy papą a wylewką betonową, np. z folii PE. Warstwę wylewki betonowej, jak słusznie Pan zauważył, należy oddylatować od przegrody pionowej. Dylatacja powinna mieć szerokość ok. 10 mm. W przerwę dylatacyjną należy wkleić w hydroizolację IZOHAN taśma uszczelniająca 120/120, tworząc kształt W, następnie włożyć IZOHAN sznur dylatacyjny o średnicy 20% większej niż szerokość szczeliny. Dylatację należy wypełnić elastycznym produktem uszczelniającym, np.  IZOHAN EKO polimer 45. Dalsze prace w dużej mierze zależą od sposobu wykończenia tarasu. Jeżeli szuka Pan rozwiązania ekonomicznego, może to być np. sztuczna trawa. Pomimo zadaszenia, wylewka będzie narażona na działanie warunków atmosferycznych oraz na zaleganie śniegu, dlatego należy zabezpieczyć ją hydroizolacją wykonaną mikrozaprawą uszczelniającą IZOHAN szczelny taras. Hydroizolacja nie powinna być przebijana, dlatego zaleca się mocowanie nowej balustrady tym razem od czoła konstrukcji. Na zdj. obecne słupki balustrady wydają się być skorodowane, czy rozważa Pan wymianę balustrady?

Ze zdjęć wynika, iż opierzenie nie spełnia swojej funkcji i jest przyczyną zawilgocenia ściany, stąd odpadanie tynku w okolicach orynnowania. Należy usunąć opierzenie, w wykonanej wylewce wykonać uskok o gr. 3 mm oraz szerokości 80 mm w celu montażu profilu tarasowego IZOHAN TB 30 lub TB 40 (profil TB 40 pozwala na montaż orynnowania). Pozwoli to na „wtopienie” profilu w warstwę mikrozaprawy, dzięki czemu zostanie zapewniona szczelność oraz brak potencjalnych miejsc przecieku wody do wnętrza przegrody konstrukcyjnej.

Wspomniane przez Pana elementy do montażu zadaszenia należy mocować do wylewki. Zamontowane poniżej mogą spowodować pękanie warstwy betonu przy skraju płyty tarasowej.
Z pozdrowieniami
Eksperci Izohan

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Dobrze rozumiem, że trzymana działka raczej nie straciłaby na wartości. Ale rzecz w tym, że nie szukam teraz potencjalnych inwestycji długoterminowych tylko raczej chciałbym je jakoś spieniężyć w ciągu najbliższych 2-3 lat żeby mieć na swój dom. Ponadto, w mojej obecnej sytuacji (gdzie planuję kupić go za gotówkę a nie na kredyt - kredytu wziąć nie mogę niestety) będzie to nawet lepsza inwestycja, bo odejdzie mi co miesiąc płacenie za wynajem w Warszawie.   Przepraszam jeśli zadaję głupie pytania, ale po prostu się na tym nie znam kompletnie i spadło to na mnie trochę nagle a chciałbym się tym w najbliższym czasie zająć.   Dzięki wielkie za odpowiedź retrofoot - o takie rady mi chodziło. W tej chwili nie mam pojęcia jaka jest to klasa gruntu - da się to gdzieś sprawdzić w jakimś urzędzie czy trzeba zatrudnić kogoś do zrobienia badań? Tak czy inaczej się tym zainteresuję.   Jeśli chodzi o media to trzeba w tej sprawie iść np. do urzędu gminy czy do dostawcy, żeby dogadać się w kwestii przyłączenia?    Mówisz, że nie przejazd służebny tylko droga - tak, już się z bratem dogadałem, że kawałek swojej działki mógłby oddać nad drogę dojazdową, nie robi mu to różnicy (i tak nie planował po tamtej stronie nic robić). Asfalt czy nawet płyty betonowe raczej będą trochę kosztować, więc na razie myśleliśmy żeby wysypać to żużlem czy czymś. Właściwie to jest też tam kilka budynków do rozbiórki (garaż + 2 budynki gospodarcze), czy można by użyć gruzu po rozbiórce do utwardzenia drogi? Dobry czy zły pomysł? No i czy trzeba mieć na zrobienie takiej drogi jakieś pozwolenie czy można po prostu robić ją samemu?   Myślę tez czy może nie lepiej byłoby to wszystko sprzedać w całości? Tj. ok. 20 arów działki budowlanej i 65 arów gruntów rolnych. Może pokusiłby się ktoś kto albo chciałby tam prowadzić działalność rolniczą albo kupić to po całości i ew. samemu się bawić w podział na kilka mniejszych. No i z drogą i mediami byłoby łatwiej, bo krócej.   I tak uroboros, brat może mi trochę pomóc w ogarnięciu tego wszystkiego, ale jeśli chodzi o urzędy, załatwianie, papiery itd. to u niego jeszcze gorzej niż u mnie Także staram się najpierw ogarnąć jak najwięcej samemu, dowiedzieć się czegoś itd. żeby potem e.w. już poprosić go o jakieś konkretne rzeczy.
  • A miejscówki nadal nie mamy  Tak sobie myślę, że może Leszek ma jakieś miejsce, w którym by były odpowiednie warunki, a my się do tego dostosujemy. Co Wy na to?
  • Może. Najpierw sprawdzę ten zbiornik do kotła - choć widzę, że wygoda jest, ale też i straty ciepła. Czyli koszt.
  • Pewno akurat moja PC ma dużą wężownice do zewnętrznego zródła z której nie korzystam bo nie mam pieca ty być mógł podlaczyć i w zimie by to hulało.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...