Skocz do zawartości

dwukonndygnacyjny z dachem dwuspadowym


Recommended Posts

W MPZP jest zapisane ze budynek mmieszkalny o wys do 9 m, z dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 30-45 st, dwukondygnacyjny.

 

Jak coś takiego zaprojektować bo chce 2 pełne kondygnacje i strych ale żeby zachować kąt to strych będzie dosc wysoki zmieści się w 9 m ale wysokość strychu pewnie bedzie przekraczac owe 2,2 m

Ale tak czy inaczej strych będzie jako nieużytkowy. Jak wysoko można taki strych zrobić żeby nie policzyli jako 3 kondygnacje?

Ten kąt wymusza chyba postawienie waskiego a dlugiego bundynku

A jak z dachem mansardowym??

Link do komentarza
17 godzin temu, LUKU napisał:

W MPZP jest zapisane ze budynek mmieszkalny o wys do 9 m, z dachem dwuspadowym o kącie nachylenia 30-45 st, dwukondygnacyjny.

 

Jak coś takiego zaprojektować bo chce 2 pełne kondygnacje i strych ale żeby zachować kąt to strych będzie dosc wysoki zmieści się w 9 m ale wysokość strychu pewnie bedzie przekraczac owe 2,2 m

Ale tak czy inaczej strych będzie jako nieużytkowy. Jak wysoko można taki strych zrobić żeby nie policzyli jako 3 kondygnacje?

Ten kąt wymusza chyba postawienie waskiego a dlugiego bundynku

A jak z dachem mansardowym??

Jeżeli dach będzie miał spadek 30 stopni to powinieneś zmieścić dwie pełne kondygnacje, ale to zależy jak wysoko "wyjdziesz" z zerem. przy  spadku 45 stopni jest to praktycznie niewykonalne.Strych nie policzą po jeżeli wg projektu strych będzie nieużytkowy to co mają policzyć? Nie baw się w dach mansardowy, rób dwu spadzisty. I najważniejsze, zrób sobie prototyp domku,  lup zrób wizualizacje za pomocą jakiegoś programu wtedy będziesz miał większe wyobrażenie o tym .

Link do komentarza

Jeśli liczyc po 3 m na parter , 3 na piętro to na strych tez 3 a szerokość budynku 9 m  (wiecej i tak sie nie da bo szerokośc działki 17m) to tag 0,66 czyli kąt 33%  

Minimalna wysokość strychu wychodzi mi 2,65 wtedy kąt 30,5 %

W biurze projektowym w ktrym byłem kręcili nosem że w architekturze nie przejśc ze wzgledu na wysokość strychu i radzili dach mansardowy albo projekt zamawic u kogoś dzialajcego na terenie gdzie bedzie budowa. 

Czy są jakieś przepisy odnoscie wysokosci strychu?

Może wstawic konstrukcje wiązawowa zamiast krokw to wtedy juz zupełnie nieurzytowe wyjdzie? a i wiazary gotowe przyjada i nie trzba bedzie tyle zachodu z cielslami.

Link do komentarza

Fajnie liczysz 3m + 3m + 3m, a pisałem wyżej, wszystko zależy na jakiej wysokości będziesz miał wytyczone "zero" .

Pierwsze słyszę aby były jakieś przepisy dotyczące wysokości strychu. Widziałem projekty dużych domów niby parterowych np o  p.u 100 m2, a cały pic polegał na tym że poddasze było w projekcie nieużytkowe pomimo wysokości odpowiadającej przepisom jako p.u.

To biuro projektowe to chyba prowadza ludzie którzy z projektami mają tyle do czynienia, że tylko je sprzedają. I wcale nie jest prawdą, że projekt musisz zamawiać u kogoś z okolicy gdzie będzie budowa. 

Link do komentarza
9 minut temu, LUKU napisał:

Dzięki,

Zero bedzie nisko bo bez podpiwniczenia

 

To, że nie będzie piwnicy nie oznacza, że będzie nisko. To zależy od ukształtowania działki i warunków gruntowych.

Link do komentarza
3 godziny temu, mhtyl napisał:

a cały pic polegał na tym że poddasze było w projekcie nieużytkowe pomimo wysokości odpowiadającej przepisom jako p.u.

A jakie są te wysokości jesli chodzi o pu?

Jest płasko, sucho, piach  a jak zabraknie wysokosci to 2ga kondygnacja bedzie niższa 2,45 jak w "gierkówkach"  zeby starczyło na te 2,65 do kąta 30%

Mam na tych gruntach  drewniany  szkieletowy "letniak" na "chudziaku" i  na zerze wys 10 cm i nie ma problemów z wodą 

 

Link do komentarza

Przy pełnej kondygnacji wysokość pomieszczeń robi się  2,5 -  2,7 m.

W poniższym cytacie masz napisane, że strych nie wlicza się w p.u.
 

Cytat

Norma: PN – 70/B-02365 nakazuje sumować powierzchnie wszystkich pomieszczeń, bez uwzględnienia grubości tynków lub innych okładzin ściennych. Do powierzchni użytkowej zgodnie z ową normą nie wlicza się:

* garażu,

* pomieszczeń gospodarczych i technicznych,

* balkonów, loggii, tarasów,

* lokalu użytkowego,

* strychu.

Poddasze wlicza się do powierzchni użytkowej w proporcjach zależnych od jego wysokości:

*dla poddasza, którego wysokość w świetle pomieszczenia przekracza 2,20 m, wlicza się 100% powierzchni do powierzchni użytkowej;  

* dla poddasza , którego wysokość w świetle pomieszczenia wynosi od 1,40 do 2,20 m wlicza się 50% owej powierzchni do powierzchni użytkowej;

* jeśli poddasze ma wysokość w świetle pomieszczenia poniżej 1,40 m nie wlicza się go do powierzchni użytkowej; Pomiaru powierzchni dokonuje się 1,00 m nad podłogą.

Zgodnie z Normą: PN-ISO 9836:1997 sumuje się wszystkie powierzchnie całkowicie wykończone
(z uwzględnieniem tynków i okładzin), wyłączając pomieszczenia, których wysokość w świetle jest mniejsza niż 1,90 m (określa się ją wówczas jako powierzchnie pomocnicza). Pomiaru dokonuje się na poziomie podłogi. Jeśli w pomieszczeniach są skosy, powierzchnię dzielimy na 2 części: powierzchnię użytkową i pomocniczą. O powierzchni pomocniczej mówimy gdy wysokość jest mniejsza niż 1,90m, a powierzchnia użytkowa to wszystko powyżej tej wysokości.

 

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Jeśli te roboty są równie dokładne, jak Twoje posługiwanie się językiem polskim, to żadna reklama nie pomoże...           Te same balkony??? Czyżby zmienił się właściciel firmy?      
    • Po pierwsze zastanów się skąd się ta para bierze i którędy przechodzi. Uważasz, że przechodzi przez strop? Pewnie jak czajnik włączysz na herbatę. Pytałem z czego ten strop, ale olałeś pytanie i odpowiedzi nie dajesz.  Sorry, ale skoro wiesz lepiej to działaj jak chcesz.
    • Zawsze myślałem, że ideą ocieplenia stropu jest PAROPRZEPUSZCZALNOŚĆ, czyli membrana pierwsza, warstwa wełny (w nowych rozwiązaniach aż dwie warstwy wełny: jedna między krokwiami, druga pod krokwiami na specjalnych wieszakach), obowiązkowa szczelina wentylacyjna 2,5 - 3 cm, membrana druga, blachodachówka. Czy pełne deskowanie nie zakłóca tej paroprzepuszczalności? Piszę o tym, bo mieszkam domu szeregowym i na I piętrze w przedpokoju mamy strasznie zimno, mimo sporego grzejnika żeliwnego, toteż docieplenie strychu to dla mnie priorytet. Kolega Redaktor wspomniał o przypadkach uszkodzenia więźby po zastosowaniu wełny między krokwiami. Czy ktoś z sz. Kolegów ma jakieś podobne doświadczenia? Czy to przypadkiem nie wynika w 100 % z podstawowego błędu jakim jest pominięcie szczeliny wentylacyjnej?   I druga sprawa: co jest tańsze: ocieplenie dachu wełną, czy stropu? Zaznaczam, że obie ww. czynności chcę wykonać sam na podstawie filmów instruktażowych i poradników producentów.   Maciek Linki: www.isover.pl/porady/jak-prawidlowo-ocieplic-poddasze infodeweloper.pl/jak-prawidlowo-ocieplic-poddasze-welna-mineralna-kompletny-poradnik-krok-po-kroku
    • Cześć, Mam problem z plamami po malowaniu na płytach karton gips. Pojawiły się na suficie i ściance coś jakby plamy. Tak właściwie wyskoczyły one po "podmalowaniu" farbą uzupełnień pęknięć akrylem. Przed samym malowaniem ściany były gruntowane i nałożone 3 warstwy farby, głównie wałkiem. Nie było plam, wyskoczyły one po ponownym malowaniu tam gdzie poprawiałem pęknięcia gk. Próbowałem już pojawiające się plamy zakryć przy wykorzystaniu szlifowania papierem ściernym, ponownym gruntowaniem miejscowym i na nowo malowaniu tych miejsc. Niestety za każdym razem pojawiają się widoczne plamy.    Zastanawiam się czy jeśli zagruntuje całość powierzchni ściany i pomaluje na nowo to uda się to poprawić? Ewentualnie jakie rozwiązanie spróbować 
    • Witam wszystkich te balkony od początku  do konca to moja robota  w razie pytań doradze 698 028 376  pracuje tylko na terenie  Małopolski. Okucia w łuku wyginam na wymiar na warsztacie i wysyłam kurierem lub odbiór osobisty. Podłorze  wykonuje z mębramy Protan którą zgrzewam do blachy hps 200. 20241031_114903.heic 20240606_123312.heic 20240229_162709.heic 20230727_182717.heic 20230215_150931.heic 20230331_172215.heic 20240327_160716.heic 20231010_122920.heic
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...