Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

odnowienie hydroizolacj


Recommended Posts

Witam.

Chciałbym odnowić hydroizolacje i zrobić ocieplenie. Dom z 1979 roku. Połówka bliźniaka. Parterowy, podpiwniczony. Góra z pustaków. Dół chyba z cegieł, ale nie jestem pewny. Piwnica sucha, ogrzewana, brak jakichkolwiek oznak pleśni, zawilgoceni.

1) Od czego zacząć ?

2) Jak powinny być zrobione poszczególne warstwy ?

3) Drenaż ?

4) Koszty ?

 

 

WP_20170423_16_17_02_Pro.jpg

WP_20170423_16_22_18_Pro.jpg

WP_20170423_16_22_40_Pro.jpg

Edytowano przez wronx (zobacz historię edycji)
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry,

Na podstawie zdjęć  oraz Pana opisu,  można wywnioskować, iż ma Pan skuteczną hydroizolację. Skoro w piwnicy jest sucho, izolacja spełnia swoją funkcję prawidłowo. Zawilgocenie i odpryski tynku na cokole budynku  jest  spowodowane brakiem wyciagnięcia izolacji pionowej na odpowiednią wysokość oraz tym iż przy opasce betonowej strefa rozbryzgowa jest wyższa , a destrukcyjne działanie wilgoci -większe. Przy opasce betonowej jak na zdj., strefa rozbryzgowa wynosi  min. 50 cm.

W pierwszej kolejności powinien Pan usunąć  istniejącą opaskę. Jeżeli w Pana planach jest ocieplenie ściany fundamentowe, należy odkopać fundamenty. Jeżeli natomiast chce Pan ocieplić budynek od strefy cokołowej, odkopanie do poziomu posadowienia nie będzie konieczne.

Ważne jest zorientowanie się, jaki rodzaj hydroizolacji został zastosowana na Pana obiekcie.  Dlatego należy wykonać odkrywkę  by sprawdzić z jakiego materiału wykonano hydroizoalcję i w jakim jest ona  stanie. Jeżeli jest to izolacja bitumiczna, należy sprawdzić czy jest to materiał rozpuszczalnikowy czy wodny. Ma to znaczenie, ponieważ rozpuszczalniki działają zanikająco na płyty ocieplające. Jeśli izolacja wodochronna jest prawidłowo wykonana i nieuszkodzona, aby móc bezpiecznie przykleić płyty ocieplające należy zastosować warstwę separacyjną z produktu IZOHAN ekolep ( patrz Kt wyrobu)

Jeżeli izolacja była wykonana z materiałów wodorozcieńczalnych, można kleić płyty bezpośrednio do izolacji stosując kleje do tego przeznaczone np.  IZOAHN WK, WK PLUS lub IZOAHN STYROPUK FUNDAMENT. Do termoizolacji fundamentów zaleca się stosować twarde płyty ocieplające , minimum EPS 150, lub płyty typy XPS.

Strefę cokołową najkorzystniej jest zaizolować produktami mineralnymi np.  IZOHAN EKO 2K. Są to wyroby o małym oporze dyfuzyjnym, co pozwoli na odparowanie wody przy ewentualnym zawilgoceniu przegród budowlanych. Możliwe jest także skorzystanie z materiałów bitumicznych wodnych np. IZOHAN WM 2k. Ważne jest połączenie nowej izolacji ze starą. Zakład powinien wynosić minimum 10 cm. Produkty mineralne nie mają przyczepności do bitumicznych, dlatego ważne jest, by zachować odpowiednią kolejność wykonywania warstw izolacji (patrz rysunek).

 

Nową opaskę wykonać  jako żwirową. Jej szerokość wynosi min. 30 cm (zalecane 50 cm). Wtedy izolacja pionowa powinna być wyciągnięta ponad nią na min. 30 cm. Płyty ocieplenia na poziomie cokołu można przykleić pianką poliuretanową IZOHAN STYROPUK ELEWACJA.

noo.pdf

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Na wstępie dziękuje za odpowiedź. Czy jak zrobię odkrywkę i zdjęcia, będzie pan w stanie rozpoznać jakiego rodzaju jest hydroizolacja ? W miejscu gdzie najbardziej widać zawilgocenia - powstały one dlatego że rynny są dziurawe, woda kapiąc na płyty dokoła budynku rozbryzguje się na ściany. Dodatkowo chciałem zrobić drenaż, z tego co się zorientowałem 1,5m - 2m od fundamentów oraz instalacje od burzową, gdzie woda z opadów zostałaby odprowadzona do rowu melioracyjnego który jest za działką.

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 3 years later...

Ja miałem gorzej bo odrestaurowywałem stary budynek, gdzie izolacja pozioma już wzięła w łeb. Znalazłem technologię która jak dla mnie jest najbardziej pewna- wykonuje ją firma z Polski. Podcięli mi cały budynek i włożyli płytę z tworzywa i kliny. Od tamtej pory ŻADNEGO problemu. Polecam gdyby ktoś szukał rozwiązania problemu. Metoda podcinania- jakby ktoś szukał. Bodaj z Poznania są ale działają w całej Polsce

Link to postu
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Symetria napisał:

Ja miałem gorzej bo odrestaurowywałem stary budynek, gdzie izolacja pozioma już wzięła w łeb. Znalazłem technologię która jak dla mnie jest najbardziej pewna- wykonuje ją firma z Polski. Podcięli mi cały budynek i włożyli płytę z tworzywa i kliny.

To opisz jaki był zakres prac , jakie ściany zostały podcięte i jakie efekty

Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Rozumiem, że chodzi po prostu o coś takiego jak w załączniku ?? Jak dam trójnik oraz 0,5 metra rury będzie ok ?? 
  • Oznaczenie pompy jest źle podane, nie wiadomo więc jakie ma mieć parametry. Typowy przykład to 25-40/180, gdzie kolejne liczby  oznaczają: - 25 - przepływ 2,5 m3/h; - 40 - wytwarzane ciśnienie podane jako wysokość podnoszenia - 4 m; - 180 - długość montażowa 180 mm (druga, nieco mniej popularna, to 130 mm). Żeby coś sensownie dobrać trzeba znać długość poszczególnych pętli, średnicę rurek (najpopularniejsze to PEX-AL-PE 16 mm) i wymagany przepływ wody oraz czy są zawory lub przepływomierze dodatkowo wprowadzające opory. Najważniejsza jest przy tym pętla o największej długości/oporach przepływu. Do niej trzeba dopasować ciśnienie dawane przez pompę (musi być wystarczające).  Czy pompa wbudowana w kocioł nie wystarczy to wcale nie takie pewne. Trzeba porównać wyżej podane parametry instalacji z charakterystyką konkretnej pompy. O ile nie zrobiono tam czegoś dziwacznego to raczej spodziewałbym się wymaganego sporego przepływu przy wymaganej niewielkiej wysokości podnoszenia. Jednak nie znając konkretnej instalacji możemy sobie pogdybać. Powiem tyle, u mnie na ok. 100 m2 ogrzewania podłogowego wystarcza praca pompy 25-40 na pierwszym biegu (ustawienie stałego przepływu). Ale wymagane ciśnienie (wysokość podnoszenia) jest bardzo niskie, poniżej 1 m.
  • Dobre... i niespotykana dotychczas (przynajmniej na forum, bo co bywało na priv, to nikt, oprócz zainteresowanych nie wie ) propozycja podziękowania, zamiast przyznać reputację... Patrząc na osiągnięcia animusa w udzielaniu dobrych porad - na dziś 1049 - dostał niezłą kolekcję flach za dobre serce A co było z Heniem ten to miał o niebo więcej!!!         https://allegro.pl/oferta/plandeka-plachta-zabezpieczajaca-niebieska-4x5-m-9721265324?bi_s=ads&bi_m=listing%3Adesktop%3Aqueryandcategory&bi_c=NzhkZjE4MGItOTA0OC00YmFmLThmZTUtZDE4NzA5YmM5YjliAA&bi_t=ape&referrer=proxy&emission_unit_id=a207c038-80d2-46e3-9cb2-3c457c18e7d8   Kup ze trzy takie plandeki, jedną, na koziołkach załóż - z luzem - otwór klatki schodowej od góry, pozostałymi wygródź przestrzeń wokół schodów, to za niedużo monet zainwestowanych wyraźnie zmniejszysz przestrzeń do grzania i zaoszczędzisz na gazie...
  • Dziś byłem w betoniarni. Wysępilem fakturę i cała specyfikację tego betonu odbiór w piątek, wrzucę zdjęcie to panowie ocenicie. Mówił Pan z betoniarni że jak noga poszuram po betonie i nie sypie się to jest dobrze najwyżej milimetr może zejść 😶 dziś dalszy ciąg grzania. Pozdrawiam 
  • Jeśli dasz wentylator, to ra rura nie musi być długa... Ale musisz liczyć się z faktem, że, mimo ocieplenia tej rury, skraplać się będzie w niej  para wodna i wracać przez otwór z wentylatorem (chociaż będzie on pracował) do łazienki. Również na tym grzybku zbierać się będą skropliny i będą spływały po rurze i ścianie... Trzeba na wyjściu ze ściany na zewnątrz budynku pomyśleć o trójniku, "łapaczu kropli" i odprowadzeniu wody na ziemię...
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...