Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok

Recommended Posts

Zastosowanie kotła na paliwo stałe lub kominka z płaszczem wodnym jest najtańsze jeśli chodzi o koszty eksploatacji. Jednak jest najmniej komfortowe – wiąże się z ręcznym dokładaniem opału, czyszczeniem paleniska i związanym z tym brudem. Wyjazd na ferie i pozostawienie instalacji na kilka dni bez obsługi grozi zamarznięciem. Wpięcie do instalacji kotła elektrycznego eliminuje te niedogodności przy zachowaniu niedużych kosztów eksploatacji.

W przypadku utrudnionego dostępu do sieci gazowej bardzo dobrym rozwiązaniem jest właśnie kocioł elektryczny. Korzystanie z paliwa stałego jest mało komfortowe a kotły na gaz płynny lub olej opałowy są drogie w inwestycji i eksploatacji. Instalacja elektryczna jest dostępna w każdym domu, a koszty instalacji kotła elektrycznego są niewielkie. Przy dobrze ocieplonym budynku koszt ogrzewania kotłem elektrycznym jest nieduży.

Koszty ogrzewania zależą od szeregu czynników związanych przede wszystkim z ociepleniem budynku. Sama cena energii jest tyko jednym z nich i to nie najważniejszym.

Największy wpływ na koszty ogrzewania ma zapotrzebowania budynku na ciepło, czyli technologia, w jakiej budynek jest wykonany i straty ciepła, jakie w nim występują.

Orientacyjnie można przyjąć zapotrzebowanie na energię na poziomie:

  • ok. 200kWh/m2/rok dla starego budynku o słabej izolacji cieplnej
  • ok. 80kWh/m2/rok dla nowego budynku o dobrej izolacji cieplnej
  • ok. 40kWh/m2/rok dla budynku energooszczędnego

Ww. dane prezentują zapotrzebowanie na energię do ogrzewania w zależności od standardu budynku (są to wielkości orientacyjne, realne zapotrzebowanie budynku należy określić na podstawie charakterystyki energetycznej wykonanej przez osobę do te-go uprawnioną). Widać wyraźnie, że koszty ogrzewania w starym budynku mogą być wielokrotnie wyższe niż w nowym domu, zwłaszcza energooszczędnym.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...