Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Architekt radzi: domy kryte strzechą

Recommended Posts

Pokrycie z strzechy (pokrycie z trzciny) wykonuje się zarówno na istniejących więźbach dachowych, jak i na nowo projektowanych budynkach. Nachylenie połaci powinno wynosić powyżej 45° (na lukarnach kąt ten nie może być mniejszy niż 30°), przy czym ostry kąt nachylenia połaci wydłuża żywotność pokrycia.


Pełna treść artykułu pod adresem:
http://www.budujemydom.pl/dachy-i-rynny/16401-architekt-radzi-domy-kryte-strzecha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Irbis Strzecharstwo
Ha, nie trzcina jest impregnowana a gotowe pokrycie jakim jest strzecha! Kiedyś nasi wspaniali, polscy inżynierowie opracowali metodę zabezpieczania przeciwpożarowego poprzez zamaczanie pęczków trzciny w Fobosie (producent też miał w tym swój udział...) Miała to być odpowiedź na niewypłukiwalne środki zachodnie - przecież woda nie wypłuka toksycznych związków z warstwy trzciny leżącej poniżej warstwy zamakania strzechy. Chcieli dobrze, ale brakło wiedzy i wyobraźni: ludzie układający tak spreparowaną trzcinę na dachach wdychali toksyny uwalniane do powietrza podczas jej przerzucania i uklepywania na dachu. Pomysł okazał się szkodliwy, ale pokutuje w stereotypach jakimi przesiąknęli "inżynierowie"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Irbis Strzecharstwo
Można mieć małą, malutką prośbę - aby o strzechach nie pisali ludzie, którzy nie stali nawet w pobliżu miejsca gdzie realizuje się strzechę?! Jak czytam takie bzdury, to naprawdę moje mniemanie o inżynierach zbliża się do gruntu...: "Technologia mocowania sprawia, że im grubsza jest układana warstwa, tym mniejszy kąt nachylenia uzyskają elementy pokrycia" - koniec cytatu. Coś, gdzieś autor usłyszał, ale nie do końca zrozumiał. Prawidłowo to zdanie powinno brzmieć: Im większy kąt nachylenia dachu tym grubość strzechy może być mniejsza - ale to tylko pod względem odporności na przenikanie wód opadowych, bo izolacyjności nie da się oszukać. Na całej długości połaci grubość strzechy jest taka sama (z niewielkim wyjątkiem jakim jest wykonanie pokrycia pod kalenicę ceramiczną - ale my tu o ogólnej wiedzy...), więc i kąt nachylenia się nie zmienia! Pozdrowienia dla sympatyków ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Niekoniecznie. Moim zdaniem powinno się postawić na termomodernizację zasobów mieszkaniowych. Nawet jak ktoś będzie palił nadal śmieciami (a będzie palił śmieciami nawet, jak uzyska "dotację" do węgla) to, w budynku cieplejszym, będzie spalał ich mniej.
  • Raczej płacisz za magazynowanie    @adam_mk jestem pełen podziwu.   Bardzo umiejętnie łączysz idee fizyki kwantowej z psychologią, bo  świat psychologii człowieka, opiera się raczej na zasadach kwantowych, a nie prostych, przyczynowo - skutkowych regułach  fizyki klasycznej. Jak wiadomo, prawa mechaniki kwantowej w zadziwiający sposób ilustrują co się dzieje gdy stawiamy pytanie nieadekwatne do możliwości uzyskania odpowiedzi, pokazują m.in. to, że, próby ignorowania rzeczywistości i postępowania wbrew logice rzeczy zawsze są okupione zanegowaniem naszych oczekiwań.  A to już sama rzeczywistość. Czy to się komuś podoba, czy nie, najlepiej zarabia się na ludzkim nieszczęściu - wiem, bo sam uprawiam zawód bazujący na chorobie/ułomnościach ludzi.   Smog jest nieszczęściem dla ludzi - to niby dlaczego nie można na nim też zarabiać ?   A jeśli przy okazji, skutek będzie taki że ulżymy Matce Ziemi i sobie samym, to chyba dobrze.  
  • cudzysłów nie był bez powodu Policzyłem ostatnio koszty buforowania energii i przetworzenia napięcia z niskiego na sieciowe w instalacji off-grid i małymi krokami zbliżam się do stwierdzenia  - bez buforowania w sieci taniej się nie da. Koszt samej przetwornicy napięcia 4kW (większych nie widziałem na rynku komercyjnym) to już nie są grosze a jej sprawność to max 85 procent. Czyli te 20 procent kosztów magazynowania w sieci krajowej raczej jest na poziomie do zaakceptowania. Dodam, że taka przetwornica z czystym sinus i tak może zasilić odbiorniki max 2kW a i tak nie wepniemy jej do sieci domowej tylko będzie nam szumieć pod nosem.  
  • Witam serdecznie, Czy ma ktoś doświadczenie co do montażu ciężkich blatów granitowych na szafce łazienkowej wiszącej?   Wymiar szafki: szerokośc 100 cm, głębokość 50 cm, wysokość 30 cm Wymiar blatu: szerokość 165 cm, głębokość 50 cm, wysokość 2cm - waga ok 60 km   Część blatu będzie wystawać poza szafkę i będzie dochodzić do ściany gdzie chce ją podeprzeć małymi kątownikami. Mam obawę co do wagi całego zestawu i tego czy szafka jest wstanie utrzymać cały ciężar (swój własny ciężar, ciężar blatu oraz umywalki, czasem osoby opierającej się o blat). Ściana wykonana jest z betonu komórkowego.   Czy macie jakieś dobre porady jak wykonać "podpory" pod taki blat?  
 • Popularne tematy

×