Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Architekt radzi: domy kryte strzechą

Recommended Posts

Pokrycie z strzechy (pokrycie z trzciny) wykonuje się zarówno na istniejących więźbach dachowych, jak i na nowo projektowanych budynkach. Nachylenie połaci powinno wynosić powyżej 45° (na lukarnach kąt ten nie może być mniejszy niż 30°), przy czym ostry kąt nachylenia połaci wydłuża żywotność pokrycia.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/dachy-i-rynny/a/16401-architekt-radzi-domy-kryte-strzecha

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Irbis Strzecharstwo
Ha, nie trzcina jest impregnowana a gotowe pokrycie jakim jest strzecha! Kiedyś nasi wspaniali, polscy inżynierowie opracowali metodę zabezpieczania przeciwpożarowego poprzez zamaczanie pęczków trzciny w Fobosie (producent też miał w tym swój udział...) Miała to być odpowiedź na niewypłukiwalne środki zachodnie - przecież woda nie wypłuka toksycznych związków z warstwy trzciny leżącej poniżej warstwy zamakania strzechy. Chcieli dobrze, ale brakło wiedzy i wyobraźni: ludzie układający tak spreparowaną trzcinę na dachach wdychali toksyny uwalniane do powietrza podczas jej przerzucania i uklepywania na dachu. Pomysł okazał się szkodliwy, ale pokutuje w stereotypach jakimi przesiąknęli "inżynierowie"

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Irbis Strzecharstwo
Można mieć małą, malutką prośbę - aby o strzechach nie pisali ludzie, którzy nie stali nawet w pobliżu miejsca gdzie realizuje się strzechę?! Jak czytam takie bzdury, to naprawdę moje mniemanie o inżynierach zbliża się do gruntu...: "Technologia mocowania sprawia, że im grubsza jest układana warstwa, tym mniejszy kąt nachylenia uzyskają elementy pokrycia" - koniec cytatu. Coś, gdzieś autor usłyszał, ale nie do końca zrozumiał. Prawidłowo to zdanie powinno brzmieć: Im większy kąt nachylenia dachu tym grubość strzechy może być mniejsza - ale to tylko pod względem odporności na przenikanie wód opadowych, bo izolacyjności nie da się oszukać. Na całej długości połaci grubość strzechy jest taka sama (z niewielkim wyjątkiem jakim jest wykonanie pokrycia pod kalenicę ceramiczną - ale my tu o ogólnej wiedzy...), więc i kąt nachylenia się nie zmienia! Pozdrowienia dla sympatyków ;-)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...