Skocz do zawartości

Jakie ogrzewanie wybrać do mieszkania 48 m2


Recommended Posts

Napisano

Witam serdecznie,

Chciałbym uzyskać informacje, wskazówki i ewentualne porady na temat ogrzewania. 

Więc posiadam mieszkanie 48 m2. Parter, budynek podpiwniczony , mieszkanie środkowe, więc mam tylko 2 ściany zewnętrzne, grubość murów to 50 cm, budynek ocieplony 3 lata temu, wysokość mieszkania 2,5 m. Obecnie na całe mieszkanie posiadam 1 piec kaflowy który jest nie wystarczający. Temp w pomieszczeniu w którym znajduje się piec wynosi najczęściej 20 C natomiast kuchnia i łazienka od 16-18 C. Max temp jaką udało mi się uzyskać w pokoju (z piecem) to 24-26 C (przy naprawdę porządnym paleniu które jest mało ekonomiczne bo pożera spora ilość węgla). Podłoga obecnie wygląda w następujący sposób: strop-> ziemia lub coś w tym rodzaju ->deski -> płyty osb. Ogrzewania centralnego na gaz nie mogę zrobić bo już inni lokatorzy mają i nie ma wolnego przewodu kominowego, z tego co się orientowałem to piecyków z zamkniętą komorą spalania też nie mogę bo wspólnoty się nie zgadzają ze względu na dziury w elewacji no więc zostaje mi piec. I tutaj wyczytałem, że są 2 możliwości. 

1. piec kaflowy/kominek z płaszczem wodnym 

2. nie wiem jak to się fachowo nazywa ale polega to na tym, że piec/kominek nagrzewa powietrze które jest następnie wywiewane do innych pomieszczeń czy coś w tym rodzaju (mam znajomą w sanepidzie która powiedziała, że ogrzewanie tego rodzaju sprzyja alergizacji z powodu tego że wraz z tym powietrzem wydmuchiwane są wszelakie bakterie i drobnoustroje).

 

Zadaję więc pytanie co w mojej sytuacji było by optymalne, jakie ogrzewanie sprawdzałoby się najlepiej, na co zwrócić uwagę oraz jakie są jeszcze inne możliwości ogrzewania mieszkania bo na pewno takowe istnieją.

pozdrawiam

Napisano

Jeśli jest piec to podłączony do kanału dymowego, który można również przystosować do odprowadzenia spalin z kotła gazowego. W czym więc problem? Wariant z kominkiem i rozprowadzeniem ciepłego powietrza będzie uciążliwy w użytkowaniu (częste palenie drewnem, hałas nadmuchu, problem z podgrzewaniem cwu) i mogą być formalne przeszkody w jego zainstalowaniu. Nieco lepszy jest wariant z kominka płaszczem wodnym, ale instalacja jest dość skomplikowana.

Najprostsze w realizacji będzie ogrzewanie elektryczne akumulacyjne z dynamicznym rozładowaniem jeśli instalacja budynku pozwala na takie obciążenie, jednak koszty użytkowania będą wyższe niż przy ogrzewaniu gazem czy paliwami stałymi.

Napisano
6 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Jeśli jest piec to podłączony do kanału dymowego, który można również przystosować do odprowadzenia spalin z kotła gazowego

Z tego co mi wiadomo to babcia wcześniej starała się założyć ogrzewanie gazowe, ale jej odmówiono zgody (jak się nie mylę powód był 1. braku wolnego przewodu kominowego lub 2. już inni lokatorzy są do tego samego przewodu podpięci ogrzewaniem gazowym i kolejna osoba już nie może 3. ten komin nie jest do tego przystosowany)

Sąsiadka w bloku 2-u piętrowym u rodziców też nie mogła założyć ogrzewania gazowego i wybudowała sobie nowy komin na klatce schodowej, ale nie mam obecnie do niej kontaktu. 

 

6 godzin temu, Budujemy Dom - budownictwo i instalacje napisał:

Nieco lepszy jest wariant z kominka płaszczem wodnym, ale instalacja jest dość skomplikowana.

jeśli chodzi o montaż takiej instalacji to mam osobę która się na tym zna (jedyne co nie potrafi to zamontować płaszcz wodny do pieca) ale w tym momencie zakupiłbym już nowy piec z płaszczem a resztę instalacji zrobiłbym to ze znajomym.

Do ogrzewania elektrycznego jestem już uprzedzony (ponadto nie mam licznika dwutaryfowego).

Napisano

Nie montuje się żadnych płaszczy wodnych do pieca. Jeśli już to trzeba zakupić kominek z płaszczem wodnym. Jednak jak wspomniano powyżej jego instalacja wymaga paru dodatkowych istotnych elementów. I powiem Tobie że instalować go musi naprawdę kumaty instalator byś nie zafundował sobie małej bomby w mieszkaniu. Tutaj masz taki poglądowy artykuł http://123budujemy.pl/kominek-z-plaszczem-wodnym-montaz/

  • 2 miesiące temu...
Napisano

Witam,

Czy zastanawiał się Pan nad wyborem kotła gazowego?

Dla mieszkań dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie gazowego dwufunkcyjnego kotła kondensacyjnego, który cechuje się kompaktowymi wymiarami. Dla przykładu polecam wybór wiszącego kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego z rodziny Cerapur Compact ZWB 24-1 DE, którego modulacja mocy zaczyna się już od 3 KW. Jest to doskonałe rozwiązanie do montażu w mieszkaniach, gdzie nie ma wystarczająco miejsca do montażu kotła jednofunkcyjnego z zasobnikiem c.w.u. Zastosowanie przewodu spalinowego ze stali nierdzewnej będzie wymagane przy zastosowaniu kotłów kondensacyjnych. Wytwarzany kondensat posiada odczyn kwaśny, który powoduje uszkodzenie zwykłych wkładów kominowych. 
W sprawie doboru i montażu kotła zachęcam do kontaktu z autoryzowanym instalatorem marki Junkers. Na stronie internetowej www.junkers.pl znajduje się wyszukiwarka instalatorów w zależności od miejsca zamieszkania. Można również skorzystać z całodobowej infolinii pod numerem telefonu: 801 600 801.
Więcej informacji o samym kotle znajduje się na stronie internetowej:
http://www.junkers.pl/produkty/kotly/kotly-kondensacyjne/cerapur-compact.html.
Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania. 
Pozdrawiam, 
________________________________ 
Konsultant marki Junkers
 

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam nadzieję, że te papiery wypełniają ludzie, którzy mają pojęcie o tym. I mam nadzieję, że te papiery są mniej skomplikowane niż te z Czystego Powietrza. Bo tu są po prostu takie kruczki, że zwykły Kowalski nie ma szans na poprawne wypełnienie. To nawet nie są kruczki, bo to po prostu na chłopski rozum jest nie do zrozumienia. Po prostu trzeba w tym siedzieć, jak moja koleżanka w gminie i trzeba mieć jeszcze chęci, żeby iść na skróty i wiedzieć co przejdzie a co nie. Poza tym wydaje mi się że jak to jest wysyłane przez Urzęd Gminy, to oni chyba inaczej do tego podchodzą niż do wniosku od Kowalskiego. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Właśnie nie. To jest zwyczajny zestaw dokumentów technicznych, które wystawiają głównie wykonawca i operator energetyczny, A tam są ludzie, którzy takich papierów tworzą dziesiątki, więc dla nich to nic skomplikowanego. Tu są papiery jednorodne, więc nie ma wielkiego pola manewru.
    • Jak te wnioski są tak zawiłe i skomplikowane jak w Czystym Powietrzu, to obstawiam, że jak ludzie sami piszą, to większa połowa może być na wstępie cofana. Ja bym już nie miał z czego osiwieć, ale nie ma bola samemu bez pomocy urzędnika np z gminy wypełnić dobrze ten wniosek. Zwrot za pianę PUR już sobie odpuściliśmy, bo za 4tys zwrotu stwierdziliśmy że szkoda się babrać. A jeszcze niestety byłem ograniczony czasowo, bo mieliśmy to bardzo rozciągnięte w czasie, bo najpierw okna i drzwi, w międzyczasie pokrycie dachu, elewacja i dopiero piana. Za 24tys, które odzyskaliśmy w zasadzie w ostatniej chwili, bo za 2 tygodnie już środki się skończyły, to naprawdę zakrawa na skórkę za wyprawę. Bo nerwów i straconego czasu nas to bardzo sporo kosztowało. A kuriozum było to, że musiałem zamontować na szybko grzejniki na nieocieplonym poddaszu, bo wstrzymaliby całą wypłatę tylko za dwa okna na poddaszu. A to, że nieocieplone to już ich nie interesowało, grzejniki mają być. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Przecież błędnych wniosków nie przyjmują. Poza tym nigdzie nie ma informacji ile wniosków zaakceptowano w ciągu 2024 roku, ani ile rozpatruje się miesięcznie w roku bieżącym. To jest chore. Składa się ludziom obietnice na podstawie których ci ludzie podejmują decyzje o dużym wpływie ekonomicznym na sytuację rodzinną, a potem państwo wypina się zadem na tych ludzi. A spróbuj człowieku jeden dzień spóźnić się z opłaceniem paru złotych należności... Mnie skarbówka ścigała za 20 groszy (tak, tak, 0,20 PLN, kiedyś nie było zaokrąglania w podatkach) niedopłaty w PIT ileś tam. Dwie dniówki tłumaczeń mnie to kosztowało, a ile pracownicy skarbówki stracili czasu, tego nie wiem. Sto razy taniej by było jakby któryś wyjął 20 groszy z kieszeni i dopłacił za mnie. Ale nie, musiała być pokazówka.   PS. Te dwadzieścia groszy to już była suma ogólna z karnymi odsetkami, nie pamiętam ile wynosiła należność pierwotna. Do dzisiaj mam uczulenie na pracowników skarbówki.
    • Witam. Jak najlepiej zrealizować dgp na piętrze , bo nie zostało to przewidziane. foto parter - widać gdzie kominek będzie. foto pietro - zaznaczone niebieską linią gdzie jest pietro niżej kominek. Jak najlepiej zrealizować na piętrze dgp - jaki pomysł ?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...