Skocz do zawartości

Jakie okna dachowe wybrać?


Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Witam!
Wiem, że niektórzy będą mnie przekonywać, że okna na dachu z założenia nie mogą być energooszczędne, więc nie należy ich w ogóle montować. Ja jednak nie mam wyjścia, bo inaczej na poddaszu gdzie będzie sypialnia będzie za ciemno. Więc dlatego pytanie, jakie okna dachowe wybrać, żeby jednak było i widno i energooszczędne?

Link do komentarza

Widno - odpowiednia powierzchnia szyb do powierzchni podłogi uwzględniając kąt padania promieni słonecznych czyli w zasadzie spadek dachu. Na to juz nie masz wpływu ponieważ Architekt odpowiednio dobrał powierzchnię przeszkleń.

Energooszczędnie - im niższy U pakietu szybowego (+ ramy), tym oczywiście lepiej + montaż okna w połaci z uwzględnieniem jak największej izolacyjności termicznej płaszczyzn - rama okienna/połać oraz z zachowaniem ciągłości warstwy ocieplenia.

Do okien dachowych również wkracza "ciepły montaż".

Link do komentarza
Gość Razmes
4 godziny temu, Budujemy Dom - budownictwo ogólne napisał:

Do okien dachowych również wkracza "ciepły montaż".

Raczej wkroczył już jakiś czas temu, tylko ludzie nie mają świadomości. Czy to Fakro ze swoim zestawem XDK (akurat dosyć często ludzie kupowali XDP i sami od wewnątrz izolowali na etapie montażu paroizolacji), czy to BDX Veluxa również z systemowym połączeniem paroizolacji BBX. No i Fakro postawiło na wełnę owczą, a Velux na PE.

Oferta szeroka, tylko kwestia poinformowania kupującego i przeszkolenia montażystów/dekarzy.

Link do komentarza
Gość Razmes

Do tego producent według mnie nie uświadomi inwestora. Raczej w głównej mierze opiera się to na zaufaniu do wykonawców lub sprzedawców. Na zaufaniu w ich wiedzę i umiejętności. O ile różne szkolenia informacyjne, na których omawiana jest teoria, pokazywane są rozwiązania - poszerzą wiedzę, na tyle mi osobiście brakuje szkoleń czysto praktycznych. Takich trwających nawet 2 dni.

Nie pamiętam jak to wyglądało w Fakro, ale Velux oferował chyba przyjazd na budowę doradcy technicznego, który pokazywał, w jaki sposób wykonać np. ciepły montaż okna dachowego. W razie czego mnie poprawcie :) Jakiś czas już minął od ostatniego kontaktu ze szkoleniami Velux/Fakro.

I nie, wyjazd na 3 dni w okolice Nowego Sącza jako szkolenie nie uważałem za owocne...

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ogrzewanie hydrauliczne, które występuje w 99% nowych polskich domach jest mniej efektywne i droższe niż bezpośrednie ogrzewanie pompą powietrze-powietrze, bo COP zależy od różnicy temperatur, a wodę trzeba ogrzać do ok 30°C, za powietrze do 22°. Proponuję zainteresować się systemem HVAC. V-wentylacja z odzyskiem ciepła wykonana pod ilość mieszkańców, a nie na kubaturę. Musi być, gdy chcemy używać klimatyzacji, bo latem przy chłodzeniu wentylacja grawitacyjna nie działa i oddychamy coraz bardziej zużytym powietrzem, co prowadzi do różnych dolegliwości. AC- jakość powietrza, za którą odpowiadają rewersyjne pompy ciepła (klimatyzatory). Temperatura cały rok, a wilgotność, która tworzy zaduch latem (tryb dry). H- ogrzewanie, czyli w przypadku, gdy klimatyzacja nie da rady (zazwyczaj kilka dni w roku) do uruchamiają się maty grzewcze. Ogrzewanie oporowe to COP 1, ale ono jest w tym systemie tylko wspomaganiem na wypadek ekstremalnych mrozów, awarii, czy dla komfortu, gdy ktoś chce bardziej dogrzać pokój. Poza tym pompy ciepła wciąż działają, więc zużycie jest śladowe. Dlaczego potrzebne są maty? Czy nie można dobrać większej mocy klim? Chodzi o to, że sezon grzewczy trwa ponad pół roku, a średnia temperatura w tym czasie w ostatnich latach to +5C i wciąż rośnie. Jeśli pompa będzie za duża to przez większość sezonu będzie działać on-off i łączne zużycie wyjdzie 2-3x większe. Jeśli rekuperacja jest zrobiona zgodnie ze sztuką, czyli działa na 20-30m3//osobę to klimy 30W/m2 są wystarczające. Cały system wychodzi przy okazji najtaniej i zapewnia zużycie poniżej 15kWh/m2. Ponadto warto wiedzieć, że powietrze nawiewane z anemostatów po odzysku ciepła jest tylko o kilka stopni chłodniejsze od domowego. Gdy podajemy je z góry to zapobiega ścieleniu się ciepłego przy suficie, a samo zanim opadnie zdąży się ogrzać. Daje to komfort w strefie przebywania ludzi. System musi być kompletny i dobrze przemyślany. W sprawie doboru polecam skontaktować się na przykłąd z https://www.saunierduval.pl
    • A stoją zapewne obok siebie... więc jak zrobi się z nich  "kątownik" - będą stały jeszcze stabilniej...
    • Może być różnie, bo one są dość wiotkie. Zależy też, jak równa jest posadzka w garażu.
    • Komentarz dodany przez G: Beton nie kosztuje 200-250. Ceny z przed pandemi
    • ocieplenie dachu pur? odrazu na deski? tylko ze dach to deski membrana papa i blacha bez łąt nie beda sie parzyc deski? ale musze jakas wentylacje zrobic tym bardziej przy ociepleniu?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...