Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

System solarny dla 5 członków rodziny

Recommended Posts

Pytanie z formularza ze strony: https://budujemydom.pl/budowlane-abc/porady

Witam.
Solarna instalacja bezciśnieniowa dla 5 członków rodziny dla domu rodzinnym na wsi jest możliwa do wykonania? Jakie byłby koszty takiej instalacji? Mogli by Państwo to oszacować? Interesuje mnie by ciepła woda była wytwarzana szczególnie w okresie letnim, gdzie w tym okresie nie trzeba ogrzewać całego domu. Czy jeśli poprosiłbym o kontakt telefoniczny nie byłoby z tym problemu? Pozdrawiam

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Kolektory słoneczne w naszych warunkach klimatycznych najczęściej służą do podgrzewania wody użytkowej. Orientacyjnie na 4-5 osobową rodzinę powinniśmy zastosować 3 kolektory słoneczne o powierzchni czynnej absorbera ok. 2m2 współpracujących z zasobnikiem solarnym z 2 wężownicami o pojemności 300 litrów. Powyższe elementy instalacji wchodzą m.in. w skład zestawu solarnego np. ZSH.A-3/300. Cena katalogowa takiego zestawu (3 kolektory KSH.A-2,0; wymiennik c.w.u. z dwoma wężownicami SB-300; sterownik solarny; grupa pompowa dwudrogowa; solarne, przeponowe naczynie wzbiorcze 25l z zestawem przyłączeniowym; system przyłączeniowy dla kolektorów; 2 maskownice; płyn solarny 20 litrów) wynosi ok. 12000 zł brutto. Do tego należy doliczyć koszty zestawu montażowego, który należy dobrać odpowiednio do rodzaju powierzchni, na której kolektory będą montowane. Przykładowo cena katalogowa zestawu montażowego na dach skośny dla 3 kolektorów wynosi 680 zł brutto, natomiast zestaw na powierzchnię płaską kosztuje katalogowo 1220 zł brutto. W wycenie należy uwzględnić również orurowanie, połączenie z instalacją wodną oraz podłączenie kotła c.o. do górnej wężownicy zasobnika solarnego. Zazwyczaj najkorzystniejszy dla klienta jest zakup kompletnej instalacji solarnej wraz z jej montażem w firmie instalacyjnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dodając te sumy wyszedł mi koszt c.a 13 tysięcy a nie było jeszcze mowy o cenie wymiennika, o którym tu wspomniał Ekspert Kospel. Czyli alternatywą może być podgrzewacz przepływowy elektryczny.

Przykład - w ofercie Kospel jest podgrzewacz PPE2 electronic LCD w cenie 1250 PLN brutto.


Tylko przy rodzinie kilkuosobowej trzeba oszacować po ilu latach cena podgrzewacza wraz z kosztami energii elektrycznej spotkaja się z cenami instalacji solarnej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...