Skocz do zawartości

Nowe wymagania dla okien od 2017 roku


Recommended Posts

Przed nami jeszcze cały 2016 rok, ale już teraz warto się zainteresować, czy zmienią się normy dla okien w najbliższej przyszłości. Wybierając dziś okna do swojego domu, powinniśmy kupować produkty jak najnowocześniejsze, spełniające najwyższe wymagania. Od stycznia 2017 roku, wymagany w pomieszczeniach dla ludzi, współczynnik przenikania ciepła będzie jeszcze niższy o około 10%.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/okna-i-drzwi/aktualnosci/21258-nowe-wymagania-dla-okien-od-2017-roku

Link do komentarza
Gość Katarzyna
Po przeczytaniu artykułu nasuwa mi się pytanie.
Jesteśmy zainteresowani kupnem mieszkania od dewelopera, który planuje ukończyć prace w lutym 2017 r, natomiast przeniesienie własności na nabywcę ma nastąpić w kwietniu 2017 r. Czy w związku z nowymi wytycznymi na rok 2017 i faktem, że mieszkanie nabędziemy w właśnie w tym roku, deweloper nie powinien dostosować się do wymienionych w artykule parametrów okien i zamontować okna z Uw 1,1?
Od kierownika budowy dowiedzieliśmy się, że okna, które będą montowane mają Uw 1,45. Biorąc pod uwagę, że w mieszkaniu są same okna balkonowe, ten współczynnik nie wydaje się zachwycający...
Link do komentarza
Biorąc pod uwagę dostępne aktualnie rozwiązania techniczne rzeczywiście współczynnik przenikania ciepła okien powyżej Uw =1,4 W/m2*K nie wygląda najlepiej (szczególnie w przypadku balkonów) i nie świadczy o najlepszych komponentach zastosowanych w tych oknach.

Co do "obowiązku" dewelopera polegającego na dopasowaniu okien do aktualnych wymagań, to niestety nie jest on do tego zobowiązany, gdyż w inwestycji może zastosować okna spełniające wymagania stawiane stolarce w okresie, gdy otrzymał pozwolenie na budowę.

Przytoczony współczynnik "Uw 1,45" świadczyłby, że pozwolenie na budowę tego bloku było wydane jeszcze przed 1 stycznia 2014 r., gdyż w chwili obecnej każde okno wprowadzane do obrotu powinno mieć współczynnik przenikania ciepła nie wyższy niż Uw=1,3 W/m2*K. Niestety szczególnie w przypadku inwestycji deweloperskich bardzo często stosowane są wyroby spełniające wyłącznie minimalne wymagania stawiane materiałom budowlanym w momencie rozpoczęcia budowy, aczkolwiek zauważyć już można, że niektórzy deweloperzy właśnie poprzez inwestycję w bardziej zaawansowane i energooszczędne technologie próbują podnieść atrakcyjność swoich inwestycji. Może takie uwagi zgłaszane przez Państwa również wpłyną na nieco bardziej przyszłościowe planowanie prowadzonych przez nich inwestycji.

Pozdrawiam
Marcin Szewczuk
Link do komentarza
Gość Katarzyna
Pięknie dziękuję za obszerną odpowiedź.

Z tego, co widziałam w dokumentach to rzeczywiście pozwolenie zostało wydane w 2013 r., ale na budowę domów szeregowych, które deweloperowi nie szły(zaczął budowę jednak chętnych na ich kupno nie było wielu). W 2016 r. pozwolenie zostało zmienione - zapewne ze względu na fakt, iż deweloper przerobił szeregówki na mieszkania - zmiana projektu zapewne skutkowała zmianami w pozwoleniu. Rozumiem, że to nie ma wpływu na dostosowanie się dewelopera do panujących norm z 2016 r., a więc zastosowania komponentów budowlanych o lepszych parametrach, liczy się to, że pozwolenie pierwotne wydano w 2013 r.?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • pozytywów nie brakuje, kiedyś usłyszałem komentarz nie byle kogo, że wcześniej z tego budowano chlewy i obory i tak było, niemniej materiał ok silikaty (czyli wapienno-piaskowe) też piją wodę, z czasem nabierają wytrzymałości i zmniejsza się ich "wodożądność" ; skoro budowę rozwlekacie w czasie to i z pozbyciem się wody nie będzie raczej problemu, nawet i z gazobetonem   co do formalności - projektantowi płacić nie musisz, odnośnie wpisu do DB w tej sprawie to byłbym ostrożny, bo KB to obecnie doopa, a nie znaczący uczestnik procesu inwestycyjnego i takim wpisem mógłby namącić, bo jednak najprawdopodobniej to kompetencje projektanta; jaką grubość ścian konstrukcyjnych z gazobetonu chcesz zamienić na silikat?   woda stojąca na płycie - możesz na ścianie od wewnątrz zrobić pasek izolacji ścian na grubość posadzki, albo i wyżej, ale wtedy materiałem, który nie pogorszy przyczepności tynków/gładzi (szkło wodne?)b bawić się w różne materiały to moim zdaniem przesada, ale jak masz tak wypaśną budowę, to i to możesz
    • To mi brzmi bardziej jak inwestor zastępczy. Większość deweloperów ściany działowe wrysowuje w planach jako koncepcję a nie docelowe, właśnie po to by kupujący mógł w razie czego wprowadzić zmiany. To jest dużo tańsze niż kucie, wywożenie gruzu, przekładanie instalacji elektrycznych.  Od lat czytam czasopisma wnętrzarskie i w opisach realizacji często jest wspomniane, że zmiany w układzie wprowadzano na etapie budowy domu. Sama udzielam na forach rad co do układu wnętrz, bo ludzie piszą, że deweloper będzie stawiał ścianki i prosi o rysunek jak mają stać, jesli będzie wprowadzona zmiana
    • dziadzie, ty się wyprzesz samego siebie jak zajdzie taka potrzeba, żałosne
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...