Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Pomocnik

Nowe wymagania dla okien od 2017 roku

Recommended Posts

Przed nami jeszcze cały 2016 rok, ale już teraz warto się zainteresować, czy zmienią się normy dla okien w najbliższej przyszłości. Wybierając dziś okna do swojego domu, powinniśmy kupować produkty jak najnowocześniejsze, spełniające najwyższe wymagania. Od stycznia 2017 roku, wymagany w pomieszczeniach dla ludzi, współczynnik przenikania ciepła będzie jeszcze niższy o około 10%.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/stan-surowy/okna-i-drzwi/aktualnosci/21258-nowe-wymagania-dla-okien-od-2017-roku

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzyna
Po przeczytaniu artykułu nasuwa mi się pytanie.
Jesteśmy zainteresowani kupnem mieszkania od dewelopera, który planuje ukończyć prace w lutym 2017 r, natomiast przeniesienie własności na nabywcę ma nastąpić w kwietniu 2017 r. Czy w związku z nowymi wytycznymi na rok 2017 i faktem, że mieszkanie nabędziemy w właśnie w tym roku, deweloper nie powinien dostosować się do wymienionych w artykule parametrów okien i zamontować okna z Uw 1,1?
Od kierownika budowy dowiedzieliśmy się, że okna, które będą montowane mają Uw 1,45. Biorąc pod uwagę, że w mieszkaniu są same okna balkonowe, ten współczynnik nie wydaje się zachwycający...

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Biorąc pod uwagę dostępne aktualnie rozwiązania techniczne rzeczywiście współczynnik przenikania ciepła okien powyżej Uw =1,4 W/m2*K nie wygląda najlepiej (szczególnie w przypadku balkonów) i nie świadczy o najlepszych komponentach zastosowanych w tych oknach.

Co do "obowiązku" dewelopera polegającego na dopasowaniu okien do aktualnych wymagań, to niestety nie jest on do tego zobowiązany, gdyż w inwestycji może zastosować okna spełniające wymagania stawiane stolarce w okresie, gdy otrzymał pozwolenie na budowę.

Przytoczony współczynnik "Uw 1,45" świadczyłby, że pozwolenie na budowę tego bloku było wydane jeszcze przed 1 stycznia 2014 r., gdyż w chwili obecnej każde okno wprowadzane do obrotu powinno mieć współczynnik przenikania ciepła nie wyższy niż Uw=1,3 W/m2*K. Niestety szczególnie w przypadku inwestycji deweloperskich bardzo często stosowane są wyroby spełniające wyłącznie minimalne wymagania stawiane materiałom budowlanym w momencie rozpoczęcia budowy, aczkolwiek zauważyć już można, że niektórzy deweloperzy właśnie poprzez inwestycję w bardziej zaawansowane i energooszczędne technologie próbują podnieść atrakcyjność swoich inwestycji. Może takie uwagi zgłaszane przez Państwa również wpłyną na nieco bardziej przyszłościowe planowanie prowadzonych przez nich inwestycji.

Pozdrawiam
Marcin Szewczuk

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Katarzyna
Pięknie dziękuję za obszerną odpowiedź.

Z tego, co widziałam w dokumentach to rzeczywiście pozwolenie zostało wydane w 2013 r., ale na budowę domów szeregowych, które deweloperowi nie szły(zaczął budowę jednak chętnych na ich kupno nie było wielu). W 2016 r. pozwolenie zostało zmienione - zapewne ze względu na fakt, iż deweloper przerobił szeregówki na mieszkania - zmiana projektu zapewne skutkowała zmianami w pozwoleniu. Rozumiem, że to nie ma wpływu na dostosowanie się dewelopera do panujących norm z 2016 r., a więc zastosowania komponentów budowlanych o lepszych parametrach, liczy się to, że pozwolenie pierwotne wydano w 2013 r.?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...