Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

okna z plastiku - zabronione na Zachodzie?


Recommended Posts

Dowiedziałem się z Internetu, że w części krajów Europy Zachodniej zabronione jest zakładanie okien z plastiku. Czy to jest prawda? Może chodzi tylko o pewien rodzaj plastiku, albo tylko o domy zabytkowe?
Z drugiej strony znajoma założyła niedawno nowe okna plastikowe w bloku (nie znam producent, prawdoipodobnie garażowe składanie z profili) i ma kłopoty zdrowotne. Pojawiła się wysypki, bada się na alergie itd. Może to tylko zbytnia szczelność w domu, a może plastik dziwny?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Odpowiedź Jacka Zbosia z Polskich Okien i Drzwi - Związku Producentów, Dostawców i Dystrybutorów:

Zaczynając od końca problemów przedstawionych w pytaniu, należy stwierdzić, że problemy znajomej Czytelnika rzeczywiście mogą być związane ze zbytnią szczelnością zamontowanych nowych okien. Konieczne jest częste wietrzenie pomieszczeń w celu obniżenia wilgotnosci lub pozostawianie (o ile okna są wyposażone w funkcję mikrowentylacji) klamek w położeniu "klamka w górę 45 stopni". W ostateczności konieczne będzie zamontowanie nawiewników w celu stałego doprowadzania świeżego powietrza do pomieszczeń.
A co do rodzaju zastosowanego plastiku, to ten aspekt sprawy nie ma tu znaczenia, ponieważ profile okienne są dziś wykonywane z takiego samego polichlorku winylu, który w warunkach normalnej eksploatacji "musi"! być obojętny, co powinna potwierdzać opinia PZH o dopuszczeniu do stosowania danego systemu okiennego.

Jeżeli chodzi o zakaz stosowania okien PCV - są to regionalne regulacje spowodowane doświadczeniami z problemami, jakie pojawiły się w przypadku pożarów, a także względami ekonomicznymi (region Bielefeld w Niemczech).
Okna wykonane z profili PCV mają określony okres użytkowania, a ponadto brak jest technologii renowacji powierzchni i w przypadku uszkodzenia mechanicznego konieczna jest wymiana całego okna (skrzydła).
Przed 20 laty władze lokalne miasta Bielefeld zakazały montowania okien PCV monitorując koszty związane z wymianami i konserwacją stolarki okiennej. Jak dotychczas decyzja okazała się słuszna, a co najważniesze, tańsza dla ludzi.
Z poważaniem
Jacek Zboś.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 2 tygodnie temu...
Odpowiedź firmy Deceuninck Polska:
Oczywiście , to nieprawda.
Nie tylko zakładanie okien z plastiku nie jest zabronione (nie wiem doprawdy, skąd takie informacje), ale rynek okien z PCW stale rozwija się w całej Europie (również w Polsce), co zresztą widać gołym okiem.
PCW, bo o oknach z tego materiału mówimy, jest materiałem absolutnie zdrowym, nie wydzielającym żadnych substancji, nie rozkładającym się, odpornym na większość składników atmosferycznych oraz tych użytku domowego.
Warto nadmienić, że PCW znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, na przykład w medycynie, gdzie używa się wykonanych z PCW przewodów do kroplówek oraz naczyń do przechowywania krwi.
Okna z PCW można stosować we wszystkich rodzajach budownictwa, co potwierdza Atest Higieniczny wydany przez Państwowy Zakład Higieny. Nie może być zatem żadnych kłopotów zdrowotnych z powodu zastosowanego materiału.
Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że okna z PCW charakteryzują się bardzo wysoką szczelnością. Fakt ten z gruntu pozytywny niesie jednak niebezpieczeństwo pogorszenia klimatu w mieszkaniu, o ile brak jest wentylacji, nie wietrzy się pomieszczenia lub okno nie zostało przystosowane do przepuszczania pewnej ilości powietrza.
W przypadku dalszych pytań i wątpliwości pozostaję do dyspozycji .
Ireneusz Gawle
Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...