Skocz do zawartości

okna z plastiku - zabronione na Zachodzie?


Gość

Recommended Posts

Dowiedziałem się z Internetu, że w części krajów Europy Zachodniej zabronione jest zakładanie okien z plastiku. Czy to jest prawda? Może chodzi tylko o pewien rodzaj plastiku, albo tylko o domy zabytkowe?
Z drugiej strony znajoma założyła niedawno nowe okna plastikowe w bloku (nie znam producent, prawdoipodobnie garażowe składanie z profili) i ma kłopoty zdrowotne. Pojawiła się wysypki, bada się na alergie itd. Może to tylko zbytnia szczelność w domu, a może plastik dziwny?
Link do komentarza
Odpowiedź Jacka Zbosia z Polskich Okien i Drzwi - Związku Producentów, Dostawców i Dystrybutorów:

Zaczynając od końca problemów przedstawionych w pytaniu, należy stwierdzić, że problemy znajomej Czytelnika rzeczywiście mogą być związane ze zbytnią szczelnością zamontowanych nowych okien. Konieczne jest częste wietrzenie pomieszczeń w celu obniżenia wilgotnosci lub pozostawianie (o ile okna są wyposażone w funkcję mikrowentylacji) klamek w położeniu "klamka w górę 45 stopni". W ostateczności konieczne będzie zamontowanie nawiewników w celu stałego doprowadzania świeżego powietrza do pomieszczeń.
A co do rodzaju zastosowanego plastiku, to ten aspekt sprawy nie ma tu znaczenia, ponieważ profile okienne są dziś wykonywane z takiego samego polichlorku winylu, który w warunkach normalnej eksploatacji "musi"! być obojętny, co powinna potwierdzać opinia PZH o dopuszczeniu do stosowania danego systemu okiennego.

Jeżeli chodzi o zakaz stosowania okien PCV - są to regionalne regulacje spowodowane doświadczeniami z problemami, jakie pojawiły się w przypadku pożarów, a także względami ekonomicznymi (region Bielefeld w Niemczech).
Okna wykonane z profili PCV mają określony okres użytkowania, a ponadto brak jest technologii renowacji powierzchni i w przypadku uszkodzenia mechanicznego konieczna jest wymiana całego okna (skrzydła).
Przed 20 laty władze lokalne miasta Bielefeld zakazały montowania okien PCV monitorując koszty związane z wymianami i konserwacją stolarki okiennej. Jak dotychczas decyzja okazała się słuszna, a co najważniesze, tańsza dla ludzi.
Z poważaniem
Jacek Zboś.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Odpowiedź firmy Deceuninck Polska:
Oczywiście , to nieprawda.
Nie tylko zakładanie okien z plastiku nie jest zabronione (nie wiem doprawdy, skąd takie informacje), ale rynek okien z PCW stale rozwija się w całej Europie (również w Polsce), co zresztą widać gołym okiem.
PCW, bo o oknach z tego materiału mówimy, jest materiałem absolutnie zdrowym, nie wydzielającym żadnych substancji, nie rozkładającym się, odpornym na większość składników atmosferycznych oraz tych użytku domowego.
Warto nadmienić, że PCW znajduje szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach, na przykład w medycynie, gdzie używa się wykonanych z PCW przewodów do kroplówek oraz naczyń do przechowywania krwi.
Okna z PCW można stosować we wszystkich rodzajach budownictwa, co potwierdza Atest Higieniczny wydany przez Państwowy Zakład Higieny. Nie może być zatem żadnych kłopotów zdrowotnych z powodu zastosowanego materiału.
Należy jednak zwrócić uwagę na fakt, że okna z PCW charakteryzują się bardzo wysoką szczelnością. Fakt ten z gruntu pozytywny niesie jednak niebezpieczeństwo pogorszenia klimatu w mieszkaniu, o ile brak jest wentylacji, nie wietrzy się pomieszczenia lub okno nie zostało przystosowane do przepuszczania pewnej ilości powietrza.
W przypadku dalszych pytań i wątpliwości pozostaję do dyspozycji .
Ireneusz Gawle
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...