Skocz do zawartości

Historia edycji

Maggie6

Maggie6

Dnia ‎16‎.‎01‎.‎2016 o 17:19, MAUER napisał:


W jednym z warszawskich bloków wykonaliśmy taką oto ścianę z płytek ceglanych Hindenburg.
Z jednej strony płytka ceglana na ścianie, z drugiej szara ściana - wszystko w loftowych klimatach pomimo małego metrażu mieszkania icon_smile.gif

 

 

 

 

DSC01446.jpg

 

 

 

 

DSC01446.jpg

 

Pięknie to wygląda! Zdecydowanie fajniej niż tylko wąski pas nad blatem.

Maggie6

Maggie6

Dnia ‎16‎.‎01‎.‎2016 o 17:19, MAUER napisał:


W jednym z warszawskich bloków wykonaliśmy taką oto ścianę z płytek ceglanych Hindenburg.
Z jednej strony płytka ceglana na ścianie, z drugiej szara ściana - wszystko w loftowych klimatach pomimo małego metrażu mieszkania icon_smile.gif

 

 

 

 

DSC01446.jpg

 

 

 

 

DSC01446.jpg

 

Pięknie to wygląda! Zdecydowanie fajniej niż tylko wąski pas nad blatem.

 

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

https://www.pieknydom.shop/zlewy-granitowe

Maggie6

Maggie6

Dnia ‎16‎.‎01‎.‎2016 o 17:19, MAUER napisał:


W jednym z warszawskich bloków wykonaliśmy taką oto ścianę z płytek ceglanych Hindenburg.
Z jednej strony płytka ceglana na ścianie, z drugiej szara ściana - wszystko w loftowych klimatach pomimo małego metrażu mieszkania icon_smile.gif

 

 

 

 

DSC01446.jpg

 

 

 

 

DSC01446.jpg

 

Pięknie to wygląda! Zdecydowanie fajniej niż tylko wąski pas nad blatem.

  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • No właśnie. Przepisami obowiązującymi w każdej sytuacji, jest Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690, wraz z późniejszymi zmianami.   https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20220001225/O/D20221225.pdf Instalacji elektrycznej dotyczy rozdział 8, od paragrafu 180. A jednym z najważniejszych paragrafów jest ten z nr 183, ale radzę dokładnie przestudiować wszystkie.   I to jest dokument podstawowy. Bo nawet Polskie Normy nie są dokumentem obowiązującym, a jedynie zalecanym. Od postanowień normy można odstąpić w sytuacjach uzasadnionych. Przykład podałem wyżej. Nie da się prowadzić instalacji w strefach do siebie prostopadłych, jeżeli pomieszczenie ma ściany ukośne. Albo okrągłe. A takie są i wcale nierzadko. Innym przykładem był kiedyś nakaz obejmowania połączeniami wyrównawczymi wszelkich elementów metalowych w łazienkach. A więc literalnie go stosując, należało uziemiać zawiasy szafek, albo klucze w zamkach. Co jest absurdem totalnym.      Całej instalacji nie ma technicznego sensu prowadzić np. w podłodze, bo np. lampy wiszą najczęściej na suficie, albo na ścianach. Ale np. większość instalacji gniazdek wtyczkowych - już tak. Łatwiej i taniej prowadzić ją w podłodze. Nie wszystkie oczywiście, bo musimy mieć na uwadze postanowienia paragrafu 188, pkt 2: § 188.  1... 2. W instalacji elektrycznej w mieszkaniu należy stosować wyodrębnione obwody: oświetlenia, gniazd wtyczkowych ogólnego przeznaczenia, gniazd wtyczkowych w łazience, gniazd wtyczkowych do urządzeń odbiorczych w kuchni oraz obwody do odbiorników wymagających indywidualnego zabezpieczenia.   Bo zasadą jest prowadzenie przewodów w liniach prostych, równolegle do krawędzi ścian i stropów. A odległości,  czyli wymiary w strefach, to już jest wymysł speców z SEP. Natomiast Ty się tego trzymasz, jak rąbka mamusi spódnicy. Niepotrzebnie.        
    • @retrofood Dla mnie pod takim czymś kryją się przepisy:   Jeżeli Cię dobrze zrozumiałem to "...przepisach pomocniczych" to te strefy możemy traktować jako zalecenia...prowadź tak, jeżeli się da... Z Twojej wypowiedzi zrozumiałem również, że zastrzeżeniem jest, że w prawej stronie przewody/rurki mam co powiedzmy 5cm. Przy prowadzeniu tylko przewodów one byłby obok siebie.     Możesz wskazać jak albo krótko opisać co masz na myśli, może coś pominąłem w tych artykułach. Przy tak ogólnym sformułowaniu mogę rozumieć, że miałem prowadzić całą instalację np.: w podłodze lub w suficie w tedy tak, na pewno bardziej da się uniknąć prowadzenia w większości przewodów w ścianach.  
    • Zgadza się, strefy prowadzenia przewodów są w przepisach pomocniczych, które i tak są nieprecyzyjne. Bo np. na poddaszach nie da się poprowadzić przewodów nie naruszając literalnie tych postanowień. Ale to i tak nie są kwestie zasadnicze. Bo instalacja będzie dobrze i bezpiecznie pracowała, jeśli przewód będzie poza strefą. Tyle, że tam nie możemy później wiercić. 
    • @retrofood pyta raczej nie o przewody w rurkach, tylko o przepisy, które chcesz zachować przy takim układzie instalacji...  
    • @Elfir - JESTEŚ WIELKA!!! Z zainteresowaniem i ciekawością czytam Twoje posty od zawsze i jestem pełen podziwu... Potrafisz wyjaśnić, opisać, pomóc...          
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...