Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
slab

Kominek wolnostojący w starej kamienicy

Recommended Posts

Mieszkam na poddaszu starej kamienicy. W salonie chcę zainstalować mały kominek wolnostojący o średnicy wylotu spalin 120-130mm (ok 6-7kW).

W ceglanej ścianie przy której będzie ta koza jest ceglany komin dwukanałowy 2x~130x130mm. Jeden kanał nieużywany leci aż do piwnicy, drugi kanał jest zaczopowany na poziomie podłogi salonu. Właśnie do tego zaczopowanego kanału chcę podłączyć piec.

Dzisiaj byli kominiarze i potwierdzili, że to najlepsza opcja. Wyczystkę polecili zamontować od strony graniczącej z salonem kuchni (posadzka ceramiczna).Co ciekawe- kominiarze powiedzieli że nie muszę żadnego wkładu kominowego instalować.

Możecie mi lekko podpowiedzieć jakiego typu wyczystkę najlepiej zamontować? myślę o metalowej wyczystce z odskraplaczem, zamontowanej ok 30cm nad podłogą w taki sposób, że przestrzeń między wyczystką a kominem wypełniona będzie zaprawą (krótko mówiać kanał kominowy zakończony byłby wtedy na szczelnie wyczystką metalową). Pod odskraplaczem w osi komina jakieś naczynie na skropliny. Całość oczywiście zamknięta drzwiczkami maskującymi dajmy na to ok. 14x30cm.

A może lepiej wyczystka w postaci ramki ze szczelnymi drzwiczkami osadzone w kominie a dodatkowo przykryte drzwiczkami maskującymi?

Może jeszcze jakiś inny patent?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

A masz zgode administratora/zarządcy na wybudowanie kominka
Tak.
To nie ma nic do rzeczy w kwestii mojego pytania.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

To nie ma nic do rzeczy w kwestii mojego pytania.
Bo są jeszcze takie przepisyCytat

jeżeli budynek, w którym położony jest lokal posiada więcej niż cztery kondygnacje nadziemne – nie ma możliwości montażu kominka, ponieważ takie ograniczenia wynikają z przepisów rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dziennik Ustaw z 2002 r. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.).

W niższym budynku istnieje możliwość wykonania kominka i podłączenia go do przewodu kominowego, jednak choć nie mamy w takim przypadku do czynienia z budową ani obiektu budowlanego, ani jego części, to wymagane jest uzyskanie pozwolenia na budowę (por. wyrok WSA z dnia 16.04.2009, II SA/Gd 671/08, czy WSA we Wrocławiu z dnia 27 stycznia 2006 roku, sygn. II SA/Wr 134/04).

Jeśli kominek został postawiony w warunkach samowoli budowalnej, o czym by sąsiad poinformował organy nadzoru budowlanego domagając się jego rozbiórki. W takiej sytuacji zastosowanie mają przepisy trybu art. 50 ustawy Prawo budowlane, organ winien ustalić, czy zamontowany kominek, spełnia wymogi określone w cytowanym powyżej rozporządzeniu, tj. w § 132 ust. 3 w związku z art. § 150 ust. 9, § 140 ust. 1 i 2 i § 266 oraz § 145 ust. 1.

Zgodnie z § 132 ust. 3 kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach:
1) o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kominka, lecz nie mniejszej niż 30 m3,
2) spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9,
3) posiadających przewody kominowe określone w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1,
4) w których możliwy jest dopływ powietrza do paleniska kominka w ilości:
a) co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka - dla kominków o obudowie zamkniętej,
b) zapewniającej nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s - dla kominków o obudowie otwartej.Natomiast § 150 ust. 9 rozporządzenia stanowi, iż w pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione. § 140 ust. 2 przewiduje, iż przewody kominowe powinny być szczelne i spełniać warunki określone w § 266, zgodnie z którym
1. Przewody spalinowe i dymowe powinny być wykonane z materiałów niepalnych.
2. Przewody lub obudowa przewodów spalinowych i dymowych powinny spełniać wymagania określone w Polskiej Normie dotyczącej badań ogniowych małych kominów.
3. Dopuszcza się wykonanie obudowy, o której mowa w ust. 2, z cegły pełnej grubości 12 cm, murowanej na zaprawie cementowo-wapiennej, z zewnętrznym tynkiem lub spoinowaniem.
4. Między wylotem przewodu spalinowego i dymowego a najbliższym skrajem korony drzew dorosłych należy zapewnić zachowanie odległości co najmniej 6 m, z zastrzeżeniem § 271 ust. 8.Zgodnie z art. 145 ust. 1 rozporządzenia trzony kuchenne i kotły grzewcze na paliwo stałe oraz kominki z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym o wielkości otworu paleniskowego kominka do 0,25 m2 mogą być przyłączone wyłącznie do własnego, samodzielnego przewodu kominowego dymowego, posiadającego co najmniej wymiary 0,14×0,14 m lub średnicę 0,15 m, a w przypadku trzonów kuchennych typu restauracyjnego oraz kominków o większym otworze paleniskowym - co najmniej 0,14×0,27 m lub średnicę 0,18 m, przy czym dla większych przewodów o przekroju prostokątnym należy zachować stosunek wymiarów boków 3:2.

W razie spełnienia tych warunków, mimo wykonania kominka bez pozwolenia na budowę – jego brak nie przesądza o konieczności rozbiórki, ponieważ inwestor będąc właścicielem samodzielnego lokalu mieszkalnego i podłączając kominek do przewodu do którego wcześniej był podłączony piec w jego lokalu legitymuje się tytułem prawnym do dysponowania nieruchomością na cele budowlane (por. wyrok WSA w Gdańsku z dnia 16.04.2009, sygn. akt: II SA/Gd 671/08, wyrok WSA w Gdańsku z dnia 17.11.2010 roku, sygn. akt: II SA/Gd 181/10). Ponadto, organ powinien wziąć również pod uwagę okoliczność, że przed podłączeniem kominka z wkładem kominkowym do przewodu kominowego podłączony był piec kaflowy ( tak WSA we Wrocławiu w wyroku z dnia 27.01.2006 roku, sygn. akt: II SA/Wr 134/04).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Bo są jeszcze takie przepisy
Nie pytałem o przepisy które dobrze znam tylko o rodzaj wyczystki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Gość Perfecto
   Oszuści jakich mało wyłudzają pieniądze na paragonów nie fiskalizuja ich
  • Po co wsadzają kij w szprychy. Ten ma ubaw. 
  • Człowieku na niczym się tak naprawdę nie znasz i po co wprowadzasz  w błąd ludzi i usiłujesz wpędzić w koszty ?. Takie pisanie dla samego pisania żeby punktów na gazetkę nałapać. Heniu wiesz lepiej nich nic nie zgłasza, bo nie ma takiej potrzeby, naprawdę.  
  • https://businessinsider.com.pl/finanse/fundusze/koronawirus-w-polsce-ke-upomina-polske/r8071w5   Komisja Europejska (KE) domaga się od Polski rzetelnego informowania o zaangażowaniu unijnych pieniędzy w zwalczanie pandemii i skutków koronawirusa – dowiedział się Business Insider Polska. Unijne środki na walkę z koronawirusem "O tym, że "zdumiewające jest przemilczanie i lekceważenie Unii jako źródła wsparcia dla państw" Marek Prawda wspominał w środowym wywiadzie dla Business Insider Polska. Nawiązał w ten sposób do stanowisk wygłaszanych przez członków polskiego rządu, m.in. premiera Morawieckiego, który – odnosząc się do propozycji KE – powiedział, że UE nie dała jeszcze ani eurocenta na walkę z koronawirusem. Również minister fundusz Małgorzata Jarosińska-Jedynak podnosiła w ostatni czasie, że Unia "nie dała żadnych nowych pieniędzy na walkę z koronawirusem". – Mówimy o 7,5 mld euro (z unijnego funduszu o wartości 37,3 mld euro - red.), to są ciągle pieniądze wcześniej przeznaczone dla naszego kraju w ramach polityki spójności. KE pozwoliła bardziej elastycznie wykorzystać te środki i to właśnie robimy – powtórzyła podczas posiedzenia Sejmu. 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...