Skocz do zawartości

prawo pierwokupu działki- nie ARR


michalk

Recommended Posts

Napisano
chcę kupić działkę. w tej chwili jest ona oznaczona jako rolna, ale ma
warinku zabudowy. Podpisałem umowe warunkową, w której jest zapis o prawie
pierwokupu przez ARR (to oczywiste) i prawie pierwokupu dla osoby trzeciej
(ojciec sprzedającego). I teraz się zastanawiam co dalej? Czy muszę/mogę
oczekiwać na pisemne zrzeczenie się kupna tej nieruchomości przez tą osobę,
czy już na podstawie umowy warunkowej, jeśli osoba nie złożyła pisemnego
oświadczenia przez miesiąc to automatycznie raci to prawo, czy ono będzie
działać dopiero po podpisaniu umowy przenoszącej własność, i wtedy będe
zgrzytając zębami czekał miesiąc czy ta osoba nie będzie chciała jej kupić.

Czytałem Kodeks Cywilny, ustawę o gospodarowaniu nieruchomościami i tak
niejasno jest to opisane, że już sam nie wiem co i jak.

Pomocy
Napisano
W umowie warunkowej powinien być oznaczony termin do skorzystania z prawa pierwokupu jak też i data zawarcia umowy ostatecznej. W przypadku Agencji okres do skorzystania z prawa pierwokupu określa ustawa i wynosi on 30 dni natomiast w drugim przypadku można domniemywać, że w przypadku braku innych ustaleń, do czasu zawarcia umowy ostatecznej.
Napisano
W umowie warunkowej daliśmy sobie czas 2 miesiące na podpisanie umowy przeniesienia własności. Nie było żadnych wzmianek o terminach na pierwokup dla osoby trzeciej.
Jest umieszczona klauzula, że sprzedający sprzeda mi działkę jeśli ARR nie skorzysta z prawa pierwokupu oraz jeśli osoba trzecia nie skorzysta z tego prawa.

Napisał Pan, że można domniemywać, że do czasu podpisania umowy ostatecznej. Czy to mnie zabezpiecza, że po podpisaniu już aktu ta osoba nie powie, że chce skorzystać ze swojego prawa i będę musiał "oddać" jej tą działkę?

będę wdzięczny za szybką pomoć, ponieważ prawdopodobnie podpisuję umowę na początku tygodnia
Napisano
Umowa sprzedaży zawierana jest w formie aktu notarialnego, i notariusz przy podpisywaniu umowy ma obowiązek sprawdzić czy nie ma ona wad prawnych. Z opisu wynika, że umowa przedwstępna nie była zawarta w formie aktu notarialnego, a więc przy zawieraniu umowy ostatecznej trzeba będzie czekać 30 dni, gdyż notariusz zawiadamia ARR o takiej transakcji. W przypadku prawa pierwokupu osoby trzeciej również ona musi być zawiadomiona o takiej sytuacji.

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mam nadzieję, że te papiery wypełniają ludzie, którzy mają pojęcie o tym. I mam nadzieję, że te papiery są mniej skomplikowane niż te z Czystego Powietrza. Bo tu są po prostu takie kruczki, że zwykły Kowalski nie ma szans na poprawne wypełnienie. To nawet nie są kruczki, bo to po prostu na chłopski rozum jest nie do zrozumienia. Po prostu trzeba w tym siedzieć, jak moja koleżanka w gminie i trzeba mieć jeszcze chęci, żeby iść na skróty i wiedzieć co przejdzie a co nie. Poza tym wydaje mi się że jak to jest wysyłane przez Urzęd Gminy, to oni chyba inaczej do tego podchodzą niż do wniosku od Kowalskiego. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Właśnie nie. To jest zwyczajny zestaw dokumentów technicznych, które wystawiają głównie wykonawca i operator energetyczny, A tam są ludzie, którzy takich papierów tworzą dziesiątki, więc dla nich to nic skomplikowanego. Tu są papiery jednorodne, więc nie ma wielkiego pola manewru.
    • Jak te wnioski są tak zawiłe i skomplikowane jak w Czystym Powietrzu, to obstawiam, że jak ludzie sami piszą, to większa połowa może być na wstępie cofana. Ja bym już nie miał z czego osiwieć, ale nie ma bola samemu bez pomocy urzędnika np z gminy wypełnić dobrze ten wniosek. Zwrot za pianę PUR już sobie odpuściliśmy, bo za 4tys zwrotu stwierdziliśmy że szkoda się babrać. A jeszcze niestety byłem ograniczony czasowo, bo mieliśmy to bardzo rozciągnięte w czasie, bo najpierw okna i drzwi, w międzyczasie pokrycie dachu, elewacja i dopiero piana. Za 24tys, które odzyskaliśmy w zasadzie w ostatniej chwili, bo za 2 tygodnie już środki się skończyły, to naprawdę zakrawa na skórkę za wyprawę. Bo nerwów i straconego czasu nas to bardzo sporo kosztowało. A kuriozum było to, że musiałem zamontować na szybko grzejniki na nieocieplonym poddaszu, bo wstrzymaliby całą wypłatę tylko za dwa okna na poddaszu. A to, że nieocieplone to już ich nie interesowało, grzejniki mają być. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Przecież błędnych wniosków nie przyjmują. Poza tym nigdzie nie ma informacji ile wniosków zaakceptowano w ciągu 2024 roku, ani ile rozpatruje się miesięcznie w roku bieżącym. To jest chore. Składa się ludziom obietnice na podstawie których ci ludzie podejmują decyzje o dużym wpływie ekonomicznym na sytuację rodzinną, a potem państwo wypina się zadem na tych ludzi. A spróbuj człowieku jeden dzień spóźnić się z opłaceniem paru złotych należności... Mnie skarbówka ścigała za 20 groszy (tak, tak, 0,20 PLN, kiedyś nie było zaokrąglania w podatkach) niedopłaty w PIT ileś tam. Dwie dniówki tłumaczeń mnie to kosztowało, a ile pracownicy skarbówki stracili czasu, tego nie wiem. Sto razy taniej by było jakby któryś wyjął 20 groszy z kieszeni i dopłacił za mnie. Ale nie, musiała być pokazówka.   PS. Te dwadzieścia groszy to już była suma ogólna z karnymi odsetkami, nie pamiętam ile wynosiła należność pierwotna. Do dzisiaj mam uczulenie na pracowników skarbówki.
    • Witam. Jak najlepiej zrealizować dgp na piętrze , bo nie zostało to przewidziane. foto parter - widać gdzie kominek będzie. foto pietro - zaznaczone niebieską linią gdzie jest pietro niżej kominek. Jak najlepiej zrealizować na piętrze dgp - jaki pomysł ?
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...