Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Gość

Mieszkanie w kamienicy

Recommended Posts

Gość
Chcialabym kupic mieszkanie w przedwojennej kamienicy w Krakowie. Na co powinnam zwrocic uwage przy zakupie? Martwia mnie informacje na temat wspolwlasnosci kaminic.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Kamienica w której znajduje się przynajmniej kilku mieszkań będąca właśnością kilku osób powinna składać się z samodzielnych lokali mieszkalnych z założonymi dla nich odrębnymi księgami wieczystymi . Wówczas każdy właściciel jest właścicielem konkretnego mieszkania i współwłaścicielem cześci wspólnych budynku (klatka,
strych itd.) oraz działki pod budynkiem w ułamku odpowiadającym powierzchni jego mieszkania do całej powierzchni budynku.Tak jak w bloku wielomieszkaniowym .Natomiast w dalszym ciągu większa część kamienic ma nie do końca uregulowany stan prawny. Sprowadza się on do tego, że kamienice te są tylko współwłasnością zamieszkujących w nich osób, a w księdze wieczystej prowadzonej dla tej nieruchomości współwłąściciele wpisani są tylko w określonych ułamkach brak jest natomiast wyodrębnionych prawnie lokali. W praktyce każdy z współwłaścicieli zajmuje określone mieszkanie (cześć
budynku) jednak nie jest właścicielem zajmowanego mieszkania jest tylko
współwłaścicielem całej nieruchomości (brak odrębej księgi wieczystej na
lokal). Taki stan rzeczy może oczywiście istnieć i może nie rodzić problemów przez wiele lat. Problem może się jednak pojawić gdy, któryś ze współwłaścicieli stanie się "mało zgodnym" sąsiadem (w Polsce o takich
sąsiadów bardzo łatwo), zechce dochodzić zwrotu nakładów poczynionych na nieruchomość lub zechce uregulować tę sytuacje wnosząc wnisoek do sądu o zniesienie współwłasności. Może to spowodować niespodziewane i spore koszty związane z postępowaniem sądowym i wyrównaniem udziałów..W przypadku kupna takiego "pseudo mieszkania" kupuje się poprostu tylko udział w nieruchomości bez zagwarantowanych 100% praw do konkretnego mieszkania. Ponadto kupowanie mieszkania w kamienicy ma jeszcze jedną wadę, a mianowicie w wiekszości przypadków jest to niezbyt dobry stan techniczny budynku powodujący konieczność ponoszenia sporych nakładów remontowych przez następne lata. W sprawie remontów sprawa się jeszcze bardziej komplikuje a koszty wzrastają gdy nieruchomość wpisana jest do rejestru zabytków. Oczywiście mieszkanie w kamienicy ma swoje zalety. Przede wszystkim
mieszkania te są większe bardziej przestronne położone blisko centrum,
ponadto ceny ich będą zawsze wzrastać więc kupione dość tanio stanowią dobrą inwestycję. Przy kupowaniu mieszkania w kamienicy radziłbym zwrócić uwagę na czesto pomijany aspekt, a mianowicie kim są pozostali właściciele i czy jest się "dopasowanym finansowo" do nich. W dalszym ciągu bowiem większość kamienic zajmują ludzie o niskich dochodach, którzy wykupili lokale komunalne i jeżeli osoba o sporych dochodach kupi mieszkanie w takiej kamienicy moze mieć powazne kłopoty z wyegzekwowaniem przeprowadzeniem jakichkolwiek remontów, czy choćby drobnych napraw w kamienicy. Wówczas możemy mieć piękne przestronne i nowoczesne mieszkanie ale będzie się do niego wchodziło przez cuchnącą i odrapaną klatkę schodową i brudne zaniedbane podwórko. Może wystąpić też sytuacja odwrotna, a mianowicie mozna kupić mieszkanie w kamienicy, w której właścicielami są osoby dużo bardziej zamożniejsze od nas, które mają spore fundusze na remonty i duze plany inwestycyjne w stosunku do kamiency. Wówczas możemy nie sprostać finasowo nakładom do ponoszenia, których możemy być jako współwłaściciele zobowiązani.

Paweł Puch
prawnik - redakcja Budujemy Dom

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • To samo już słyszałem. Niby mam się cieszyć, ale zupełnie nie jestem zadowolony. Powiedz mi jak pozbyć się tego mchu!  
  • masz czyste powietrze i wysoką wilgotność. Toksycznie nie jest.
  • Swoją drogą, zakładając temat na forum ekspertów OKNOPLAST liczyłem, że któryś z nich zabierze on głos w tej sprawie. W końcu to autoryzowany montażysta popełnił powyższe prace. Zresztą - jak pamiętam - mówił że takie zalecenia były na ostatnich (w 2017r.) szkoleniach. Chętnie przeczytam rady jak z ich punktu widzenia można byłoby ratować ten "montaż".  
  • Witam wszystkich serdecznie!

   Przymierzam się do remontu poddasza samodzielnie, z małą pomocą znajomych lub ewentualnym wynajęciem jakiegoś specjalisty. Korzystając z pomocy fachowców mam kilka pytań. Poddasze ma powierzchnie 10x11m patrząc po linii domu. Nie mam aktualnych planów architektonicznych, ponieważ dom jest budowany w latach 60 i niestety gdzieś przepadły. Dom jest nieocieplony z zewnątrz, dach kopertowy. Jest to dom z piwnicą, parterem mieszkalnym i poddaszem. Cały czas użytkowany. Z tego co wiem budowany jest z cegły z pustką termiczną oraz są wymienione okna na 3 warstwowe PVC na dole. Temperatura w zimie jest okej, więc nie śpieszy się póki co z ocieplaniem całego domu z zewnątrz ( to też później jest w planach ). Wiadomo, że ciepło przez ściany ucieka, ale myślę, że na poddaszu nie będzie to tak odczuwalne gdy się je ociepli z góry i dołu. 

   1. Chcę zacząć od ocieplenia dachu wełną szklaną. Szerokość między krokwiami to około 80 cm, a wysokość krokwi to 14. Najlepszym rozwiązaniem byłoby dać 10 cm wełny między krokwie ( + szczelina wentylacyjna ) i 20 cm na górę? 
   2. Niektóre krokwie są popękane. Co w takim wypadku? Wzmocnić je? W załącznikach dodam zdjęcie, o których mowa. 
   3. Co zrobić ze ścianami, na których są okna? Zamurować czy wstawić trochę wyżej okna poziome? Murowanie wiąże się z utratą światła, którego i tak będzie mało na poddaszu. Myślałem o oknach kolankowych ale to wiąże się z rozcinaniem dachu i dodatkowymi kosztami. Nie wiem czy nie lepiej przeznaczyć te pieniądze później na ocieplenie domu z zewnątrz. Jak myślicie? Co doradzicie? 
   4. Warto zrobić oddzielne ogrzewanie na górze? Na dole w domu jest zwykły piec węglowy. Na górze chciałem zrobić oddzielnie ogrzewanie gazowe z racji wygody. Trzeba byłoby wybrać albo zrobić nowe ogrzewanie na cały dom albo tylko oddzielne gazowe na górę. 
   5. Na załączonym zdjęciu daje kilka największych uwag.
   - CZERWONE - Pęknięcia na krokwiach. Co z tym zrobić?
   - NIEBIESKIE - łączenia murłaty w tym miejscu są dość liche na moje oko. Zostawić to? Są to dwie deski połączone ze sobą metalowymi łączeniami. Nie wiem na ile jest to wytrzymałe. 
   - ŻÓŁTE - nierówności w deskowaniu. Przeszkadza to w czymś? Dach nie przecieka ale zastanawiam się czy później nie będzie to stanowić problemu. Nie chcę wywalić pieniędzy w błoto. 


   Ps. Jeszcze odnośnie okien to jeśli zrobię tam podłogę bez podniesienia okien to będą one na wysokości stóp, czyli totalny bezsens. Teraz decyzja czy zamurować czy podnieść okna lub ewentualnie wstawić okna kolankowe z wycinaniem dachu. 


   Pytania mogą wydawać się banalne, ale szczerze mówiąc nie mam za bardzo doświadczenia w takich sprawach, więc wole łopatologicznie zapytać fachowców 
  • Mnie weszła faza, a Tobie jak na razie weszło jedynie zero! Bidny jesteś i nie ogarniasz niczego, jak już zresztą wspomniałeś, dlatego współczuję Ci i żegnam! Bądź zdrów w swoim mało cywilizowanym świecie, tam pewnie będziesz jakimś idolem, kto to wie czym się zajmujecie? Pa, pa!
 • Popularne tematy

 • Doradcy redakcyjni i firmowi

×