Skocz do zawartości

Ogrzewanie Buderusem GB072


jarson

Recommended Posts

Napisano (edytowany)
Dom 160m ocieplony grafitowym styropianem 10cm, zamieszkany od dwóch miesięcy.
Piec Buderus GB072 20KW, sterownik RC 300, zewnętrzny czujnik pogodowy, zasobnik 300L (dostałem go razem z solarami od Gminy), plus kominek z płaszczem wodnym Kratki Oliwia 17KW.
Na parterze prawie samo ogrzewanie podłogowe plus trzy grzejniki, na poddaszu grzejniki plus podłogówka w łazience.

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


Na niebiesko podłogówka, na czerwono grzejniki.

Rozmieszczenie pokoi wygląda mniej więcej tak jak powyżej.
Sterownik od pieca tak jak zaznaczyłem.
I teraz moje pytanie, jak ustawić piec aby pracował w miarę oszczędnie, jakie temperatury, czy według pomieszczenia, czy według tem. zewnętrznej.
Co w sytuacji kiedy sterownik wyłączy piec bo na dole zostanie osiągnięta zadana temperatura, a na poddaszu będzie jeszcze chłodno?
Pomóżcie w ustawieniu pieca

Jeszcze jedna ciekawa rzecz jaka się dzieje z moją instalacją grzewczą - ale to już temat dla mojego instalatora.
Gdy jest włączony piec gazowy i napalę kominku to na parterze przestaję grzać podłogówka i grzejniki natomiast na poddaszu grzeje wszystko.

Temperatura
od 5 do 8 19 stopni
od 8 do 14 18 stopni
od 14 do 22 19 stopni
od 22 do 5 18 stopni


ZUŻYCIE GAZU, STARTY PALNIKA, CZAS PRACY - DANE Z TRZECH DNI

01.12.2014 godz. 16
zużycie gazu 78m
starty palnika 207
czas pracy 82h

02.12.2014 godz.16
zużycie gazu - nie odnotowałem
starty palnika 216
czas pracy 88h

03.12.2014 godz.16
zużycie gazu 92m
starty palnika 231
czas pracy 102h

04.12.2014 godz. 6:30 z dzisiaj rano
zużycie gazu 96m
starty palnika 240
czas pracy 112h

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg



I jeszcze jedno, zadana temperatura to 19 stopni a piec grzeje do 20 stopni i dopiero się wyłącza???? Edytowano przez jarson (zobacz historię edycji)
  • 1 miesiąc temu...
Napisano (edytowany)
Jak do tej pory średnie dobowe zużycie gazu waha się między 7 a 8 m sześciennych.
To dużo czy mało??
Piec ustawiony jest na grzanie według temperatury pomieszczenia.
Na nie zamieszkałym jeszcze poddaszu jest niestety zimniej niż na parterze i nie wiem co zrobić aby było cieplej. Dodam iż nie ma tam jeszcze drzwi do pomieszczeń.
Edytowano przez jarson (zobacz historię edycji)
Napisano
Przekazuję odpowiedź do producenta:

Witam serdecznie,
Klient nie podał żadnych informacji dotyczących podziału na strefy (obiegi c.o.) – jeśli w ogóle istnieje taki podział. Podejrzewam, że mamy tylko 1 obieg c.o. dla całego układu. Jest to niewłaściwe rozwiązanie i nie pozwala nam na kontrole pracy całego układu.

Przede wszystkim chodzi o zapewnienie niezależnych temperatur dla obiegu instalacji grzejnikowej oraz obiegu instalacji ogrzewania podłogowego, kolejnym elementem byłby podział na parter i piętro (opcja dodatkowa, która pozwoli na pełne zapewnienie komfortu i dostosowanie do pełni potrzeb Klienta).

Dodatkowym elementem zakłócającym pracę jest dodatkowe źródło ciepła – kominek.

Ogrzewanie grzejnikowe wymaga wyższej temperatury niż ogrzewanie podłogowe – stąd niedogrzewanie pietra, o którym pisał Klient. Grzejniki były dobierane dla wyższych parametrów niż ogrzewanie podłogowe.

Bez jednoznacznej informacji dotyczącej posiadanego układu i rozwiązania w systemie ogrzewania odpowiedz będzie jedynie ogólna. Zalecam wizytę Autoryzowanego Serwisu – lista firm pod adresem: http://www.buderus.pl/kontakty/autoryzowani-serwisanci.html, który pomoże prawidłowo skonfigurować układ, poszczególne ustawienia kotła i osprzętu.

Dla 2 niezależnych obiegów c.o. (grzejniki i podłogówka) należałoby odpowiednio przerobić instalację (2 obiegi c.o. – przynajmniej 1 z mieszaczem, a biorąc pod uwagę fakt, ze jest dodatkowe źródło ciepła i zapewne wspomaga pracę kotła gazowego, oba obiegi powinny być wyposażone w zawór mieszający), rozbudować automatykę o Regulator RC200 na Pietrze oraz 1 lub 2 moduły MM100 sterujące pracą pompy obiegowej oraz wspomnianego wcześniej zaworu mieszającego.

Pytanie Klienta:
I teraz moje pytanie, jak ustawić piec aby pracował w miarę oszczędnie, jakie temperatury, czy według pomieszczenia, czy według tem. zewnętrznej.

Zawsze jest to indywidualne dopasowanie ustawień do posiadanego układu. Jeśli posiada Klient instalację złożoną z 1 obiegu na całość nie ma możliwości optymalnego skonfigurowania automatyki. Problemy to zaakcentowana wcześniej różnica w pracy części grzejnikowej oraz ogrzewania podłogowego, jak i dodatkowe źródło ciepła, które może zakłócać pracę automatyki.

Praca wg temp. pomieszczenia uwzględnia np. wpływ pracy dodatkowego źródła ciepła, ale należy pamiętać, że odniesiona jest tylko do miejsca, gdzie zainstalowany jest regulator – stąd propozycja rozbudowy instalacji i rozszerzenie automatyki.

Praca wg temperatury zewnętrznej opiera się na wskazaniach temp. zewnętrznej, czyli temperatura wewnętrzna jest wartością wynikową, zależną od ustawienia krzywej grzewczej oraz szeregu innych ustawień, np. wpływ temperatury wewnętrznej może uwzględniać pracę dodatkowego źródła ciepła i w efekcie obniżyć zadana krzywą grzewczą.

Zalecam wizytę Autoryzowanego Serwisu.

Pytanie Klienta:
Co w sytuacji kiedy sterownik wyłączy piec bo na dole zostanie osiągnięta zadana temperatura, a na poddaszu będzie jeszcze chłodno?

Dla obecnego stanu z 1 obiegiem c.o. dla całego budynku, przy regulacji pokojowej (wg temperatury wewnętrznej) osiągniecie temperatury na parterze, w dużym skrócie, wyłącza ogrzewanie dla całego układu, mimo, że Pietro nadal pozostaje niedogrzane.

Jeśli byłby podział na strefy, a regulator RC200 umieszczony byłby na Pietrze w pomieszczeniu, gdzie są grzejniki, mógłby niezależnie kontrolować pracę tej strefy. Oczywiście wymaga to odpowiedniego przygotowania instalacji.

Pytanie Klienta:
Jak do tej pory średnie dobowe zużycie gazu waha się między 7 a 8 m sześciennych.
To dużo czy mało??
Piec ustawiony jest na grzanie według temperatury pomieszczenia.
Na nie zamieszkałym jeszcze poddaszu jest niestety zimniej niż na parterze i nie wiem co zrobić aby było cieplej. Dodam iż nie ma tam jeszcze drzwi do pomieszczeń.


Nie ma żadnej informacji odnośnie wspomagania 2 źródła. Jednakże wartość ta jest stosunkowo niewielka.

Przyczyna chłodniejszego poddasza (czy też pietra, jak to zostało opisywane) została podana wcześniej.

Przykładowo dla temperatury zewnętrznej wynoszącej -5°C dla ogrzewania podłogowego optymalnym parametrem pracy może być wartość 32°C , podczas, gdy grzejniki potrzebują temperatury wyższej o 10-15K czyli 42-47°C aby dostarczyć odpowiednią ilość ciepła do ogrzewanej powierzchni.

Pozdrawiam

Piotr Brzozowski

Robert Bosch Sp. z o.o.
Dział Termotechniki (RBPL/TT)
  • 5 tygodnie temu...
Napisano
Mam jeszcze takie pytanie odnośnie pieca, czy ciągła praca pompy to jest normalne?
Dzisiaj bardzo słoneczny dzień, piec się nie załączył ani razu, temperatura na piecu 19 stopni a pompa pracuję cały czas???
Napisano
Odpowiedź eksperta:

Witam serdecznie,
Automatyka pogodowa ma zabezpieczenie całej instalacji przed zamarzaniem. Jeśli temperatura zewnętrzna spadnie poniżej zadanej wartości granicznej (próg bodajże +3°C) pompa obiegowa w kotle pracuje cały czas. Oczywiście trzeba mieć na uwadze zwłokę w reakcji układu na zmianę temperatury zewnętrznej.

Nie ma możliwości wyłączenia tej funkcji granicznej.

Pozdrawiam

Piotr Brzozowski
Robert Bosch Sp. z o.o.
Dział Termotechniki (RBPL/TT)

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Hej, Obecnie jestem na etapie elektryki w budynku (SSZ + wod-kan gotowy). Na przełomie lipca/sierpnia zaplanowane mamy tynki i rekuperacje. W sierpniu chcemy się zająć podłogówką. Nasuwa nam się kilka technicznych pytań, może któryś z kolegów koleżanek byłby w stanie podpowiedzieć. Kilka kwestii na temat budynku poniżej. - Dom na płycie z poddaszem użytkowym - Na parterze gotowa podłoga na wysokości 24 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience, kotłowni i kuchni płytki - Na poddaszu gotowa podłoga na wysokości 19 cm - w pomieszczeniach mieszkalnych panale winylowe, a w łazience płytki - Podłogówka we wszystkich pomieszczeniach - Wylewka anhydrytowa 5cm   Moje pytania: 1) Sporządziłem małą tabelkę z grubościami styropianu jakie chciałbym zastosować. Czy grubość jaką zostawiłem na wykończenie podłogi jest wystarczająca? Czy grubości styropianu można dobrać jakoś optymalniej?   2) Z racji tego, że w niektórych pomieszczeniach będą panele, a w niektórych płytki, grubość styropianu będzie się różnić między nimi. W jaki sposób prowadzi się rurki od ogrzewania podłogowego pomiędzy takimi pomieszczeniami, bo podejrzewam, że trzeba uniknąć spadków itp. Czy rurki do tych pomieszczeń prowadzi się w warstwie styropianu?   3) Czy biorąc pod uwagę punkt 2, na etapie podłogówki muszę wykonać jakąś dodatkową przerwę dylatacyjną między tymi pomieszczeniami? Czy tym zajmują się już posadzkarze?   4) W jaki sposób ułożyć styropian przy klatce schodowej na poddaszu? Czy zakończyć układanie w jakiejś odległości od krawędzi schodka/krawędzi klatki? Tak aby umożliwić lepsze zakotwiczenie barierek?   Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam    
    • No widze ze z plaszczem wodnym bardziej problemowy montaz itd. A jakie rodzaje kominkow z dgp co warto wziąść pod uwage ?
    • Choroba - drobna dziurkowatość liści drzew pestkowych albo drobna plamistość.  Wiśnie są bardzo podatne i w zasadzie nie da się prowadzić sadu bez ochrony chemicznej. Drzewka należy pryskać przeciwko tej chorobie wczesną wiosną - dwukrotnie. Teraz tylko wygarbić liście i spalić lub wyrzucić (nie kompostować).
    • Wie ktoś dlaczego w tym roku wiśnie zrzucają już liście? Nie jest to susza, bo po sąsiedzku są śliwy i jabłoń, które nawet nie myślą się zażółcić. A wiśnia jakby miała już październik. Przecież zielone, soczyste, wiśniowe liście dodawałem do soku z aronii, a to bywało w sierpniu. W dodatku wiśnia nie miała owoców, bo wszystko wymarzło na etapie tuż po kwitnieniu. I raczej nie są to szkodniki, bo liście nie mają żadnych widocznych uszkodzeń, są takie jesienne. 
    • Podbudowa pod komin jest kluczowym elementem zapewniającym stabilność i bezpieczeństwo konstrukcji komina. Należy o to zadbać już na etapie fundamentów. Na płycie robimy izolację poziomą, a na niej murujemy bloczki betonowe. To na nich staną kominy systemowe. Zaczynamy również murować pustaki wentylacyjne pod sufitem, które przejdą niedługo przez strop.    
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...