Skocz do zawartości

Fugi epoksydowe alternatywą dla fug cementowych


Recommended Posts

Gość maciek
"Spoiny epoksydowe o średniej elastyczności nie są polecane na posadzki silnie pracujące, np. z ogrzewaniem podłogowym" - mogę prosić o sprecyzowanie co to jest średnia elastyczność?
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
Mam małą fifmę budowlaną i jestem w trakcie realizacji zlecenia (położenie glazury).Moi klienci chcą abym zastosował fugę epoksydową
w kuchni i holu gdzie jest ogrzewanie podłogowe. Czy mam im to odradzić?
Link do komentarza
Cytat

Mam małą fifmę budowlaną i jestem w trakcie realizacji zlecenia (położenie glazury).Moi klienci chcą abym zastosował fugę epoksydową
w kuchni i holu gdzie jest ogrzewanie podłogowe. Czy mam im to odradzić?



Ja bym odradził. Spoiny epoksydowe są odporne na wodę i zanieczyszczenia. Za to zwykle maja bardzo małą elastyczność (gorszą niż fugi cementowe). Nie są też paroprzepuszczalne. Ta niska elastyczność to potencjalnie problem przy ogrzewaniu podłogowym, choć niezbyt wielki z racji niewielkich różnic temperatury pomiędzy podłoą z włączonym i wyłączonym ogrzewaniem.
Spoina epoksydowa ma zasadniczą wadę w postaci wysokiej ceny oraz trudniejszego nanoszenia i konieczności dokładnego wyczyszczenia przed zaschnięciem.
Polecałbym raczej dobrej jakości fugę cementową. I zasadnicza sprawa – na ogrzewanie podłogowe można zastosować tylko spoinę, dla której takie zastosowanie dopuszcza jej producent.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Gość Gość Janek
A ja bym zachęcał! Wiem ,że wielu kolegów szerokim łukiem omija epoksyd ale w tej chwili inwestorzy coraz częściej decydują sią na fugę epoksydową . Pracuję na Litokolu Starlike i jestem zadowolony. Jest elastyczny w przeciwieństwie do innych epoksydów (oficjalnie w karcie technicznej)na ogrzewanie podłogowe bez problemu , na tarasy , w wąskie fugi 1mm też wchodzi.Mam spokojnie ok. półtorej godziny na fugowanie i wciąż jest plastyczna a później mycie, mycie i mycie :)Jeśli na drugi dzień pozostanie dużo mazów , to spokojnie domywam litonetem a po tygodniu i miesiącu też schodzi. Jest też mocniejsza chemia jak się coś czasami spartoli :).Włściwie najlepszy epoksyd z jakim miałem doczynienia i jeśli to by ode mnie zależało to robiłbym tylko na tym. Mam elegancki wzornik z ponad stu kolorami i sam namawiam swoich inwestorów do tej fugi. Daję gwarancję na swoją robotę i zależy mi na zadowolonych klientach a przy tej fudze mam! Nieraz robiłem poprawki po roku cementówki w kabinach albo na tarasie więc warto trochę się pogimnastykować.Polecam Panowie bo warto.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 1 rok temu...
  • 2 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Kto przegląda   0 użytkowników

    • Brak zalogowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To moja instalacja wydaje mi się ze to typ zamknięty choć kompletnie na tym się nie znam. Kocioł na węgiel znika chcę przejść na zasilenie lpg z Gaspolu i pytam o kotły bo dostałem 2 opcje -kocioł gazowy firmy Termet: Gold Plus II 20 + Termet SG Plus 120 + regulator Termet ST-292 v3 + czujnik temp. zewn -VIESSMANN Vitodens 100-W B1HF + 100 litrów zasobnik na ciepłą wodę oczywiście mogę wybrać co innego stąd mój post by poznać opinie większej ilości osób. zasobnik wody ACV SMART 210 litrów wymiennik stal nierdzewna to moj pomysł wydaje mi się ze jest całkiem oki ale co do kotłów to brak pomysłu.  
    • A jaka ta "podłoga' jest teraz? Z czego zrobiona?
    • Jak nie planujesz izolacji od ziemi, czyli jak masz ściany piwnicy nieocieplone, to w miarę wyrównywnujesz powierzchnię, kładziesz folie budowlaną, wywijasz ją na wysokość docelowej wylewki, kładziesz rurki takie najlepiej pół cala dzieląc całą powierzchnię np na 3 części lub na 4. Pozimujujesz je za pomocą kupek z betonu. Po zastygnięciu wylewasz beton B20 lub B25, rozprowadzasz łatą i gotowe. Pracę możesz podzielić na te części, które są odgrodzone rurkami, będzie Ci łatwiej zaciągać. Potem w zależności od temperatury i wilgotności, a to trzeba organoleptycznie ocenić, zacierasz pacą sttropianową. Przy niskiej wilgotność w granicach 40-50% można to już zacierać po 4-5 godzinach, przy wyższej odpowiednio dłużej, czyli po 6-7 godzinach. Kałdziesz najlepiej płytę styropianową tak, żeby można było na niej stanąć i dostać się do całej powierzchni. Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka
    • Po rozejrzeniu sie w temacie, bylo oczywiste, ze tylko frezowy .     Ulatwianie sobie pracy jest bardzo bliskie memu sercu. Nie lubie sie przemeczac . Oczywiscie, nie potrzebuje RR w postaci Makity z filmiku, znalazlam cos takiego: marka Tokachi ale to tylko tak z japonska wyglada.         @animus   Dzieki za troske o moje bezpieczenstwo w czasie pracy z rozdrabniaczem . Jesli chodzi o pilarke, to chyba to nie bedzie akumulatorowa. Zreszta, w tej chwili pilniejszym zakupem jest rozdrabniarka, bo zapasy drewna do kozy powinny wystarczyc do lata.    
    • Oczywiście wiem, że "wylewka zrób to sam" to temat wałkowany 100 razy, a tutoriali jest dwa razy tyle, natomiast moje pytanie jest nieco inne. Chciałbym wyrównać sobie podłogę w piwnicy własnymi siłami. zależy mi na tym aby materiał, którego użyję, był możliwie idiotoodporny. Nie wiem czy zwykły cement taki jest, czy też 21 wiek uraczył nas czymś jeszcze łatwiejszym w użyciu. Nie zależy mi szczególnie na tym aby podłoga nie miała pęknięć (tych estetycznych) ani żeby był to idealny poziom. Ważniejsze jest żeby było równe aniżeli idealnie poziome.    Dobrym przykładem jak ja widzę te różnice jest moje pytanie jakiś czas temu a propos tego jak poradzić sobie z montażem haka w suficie, który był z pełnej cegły, która lubiła się kruszyć. Można było albo - wkładać drewniane listewki rozporowe, papier toaletowy, ślinę i zaklęcia jak to robili nasi dziadowie przez stulecia i być oldskulowym lub - wlać kotwę chemiczną i powiesić na tym słonia   pomyślałem, że może z wylewką cementową vs (tu wstaw coś innego) jest podobnie
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...