Skocz do zawartości

Piec gazowy + piec na węgiel


pitctab

Recommended Posts

Cześć

Niedługo rozpoczynam budowę. Wiem że ogrzewanie to jeden z największych kosztów w późniejszym użytkowaniu domu. Dlatego zastanawiam się nad zainstalowaniem pieca na węgiel, drewno itp jako głównego źródła ogrzewania oraz pieca gazowego, który będzie dogrzewał dom w momencie wygaśnięcia pieca nr.1 i w innych sytuacjach.
Kominka nie chcę mieć bo stwierdziliśmy z żoną że dla 2-3 rozpaleń w roku to mija się z celem. A ciągłe palenie w kominku jako źródło ogrzewania powoduje z kolei inne problemy jak brud, pył, żółknienie ścian.
Co o tym sądzicie ? Edytowano przez pitctab (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
zamiast tej opcji którą proponujesz (koszta!) lepiej zainwestować w lepszy piec z podajnikiem - nie będzie problemów z wygaśnieciem, lub piec gazowy - droższe ekploatacyjnie, ale można zainwestować różnice w lepsze parametry izolacji, które zniwelują różnice w kosztach ekloatacji...
Link do komentarza
No właśnie a jak Twoim zdaniem wzrosną koszta? Bo ja wstawiając piec z Pleszewa 25kW + osprzęt i wcinka do instalacji nie zapłacę więcej niż 5 tyś. (zakładam wersję pesymistyczną)
Zrobiłem sobie małą symulację i wygląda to tak :

(załącznik)


Dane wyliczyłem na podstawie kalkulatora : http://dom.money.pl/kalkulator/
Z tych danych wynika że np. paląc 50/50 gazem i drewnem w ciągu 5 lat jesteśmy w stanie zaoszczędzić 9800 zł.

DSC01446.jpg

Edytowano przez pitctab (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Cześć

Dlatego zastanawiam się nad zainstalowaniem pieca na węgiel, drewno itp jako głównego źródła ogrzewania oraz pieca gazowego, który będzie dogrzewał dom w momencie wygaśnięcia pieca nr.1 i w innych sytuacjach.



Instalowanie dwóch źródeł ciepła to zdecydowanie narażanie się na zbędny wydatek. Musisz zdecydować się czy wybierasz komfort i tym samym większe koszty ogrzewanie - wybór kotła gazowego.
Czy wolisz wkładać "trochę" swojej pracy i zaoszczędzić w portfelu pare groszy - wybór kotła na paliwo stałe.

Wygaszaniem kotłów na paliwo stałe nie przejmował bym się zbytnio. Jest bardzo dużo na rynku urządzeń z podajnikami które trzeba zasypywać czasem tylko raz na 3 dni. Rzadko bo rzadko ale zawsze trzeba to robić (a propo "trochę" swojej pracy)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...